ro

 

Societate
09 August, 2026 / 15:51
/ 31 Iulie, 2023

Un nou pod peste Nistru va fi construit la frontiera moldo-ucraineană

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 31 iul. /MOLDPRES/. Un pod peste râul Nistru va fi construit în zona localităților Cosăuți – Yampil. Ratificarea unui Acord dintre Guvernul Republicii Moldova și Cabinetul de miniștri al Ucrainei a fost votat astăzi de Legislativ, comunică MOLDPRES.

Potrivit autorităților din Republica Moldova și din Ucraina, construcția podului va asigura conexiunea rețelei de drumuri prin zona de est a Republicii Moldova la rețeaua de drumuri trans-europene TEN-T. Acest lucru va avea drept rezultat facilitarea comerțului și mobilității cetățenilor, precum și va spori rolul pe care îl are Republica Moldova în calitate de legătură dintre statele Uniunii Europene și statele vecine.

Potrivit Acordului, Guvernul Ucrainei va asigura finanțarea pentru proiectul tehnic, pentru construcția podului și pentru infrastructura conexă pe teritoriul său, iar Republica Moldova va asigura construcția infrastructurii rutiere conexe de pe teritoriul său. Cheltuielile necesare pentru acest lucru vor fi stabilite după elaborarea unui studiu de fezabilitate. Lucrările urmează a fi finalizate până la finele anului 2025.

Acordul dintre guvernele Republicii Moldova și Ucrainei privind construcția podului peste râul Nistru a fost semnat la Kiev la 12 iunie 2023.


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Noi cazuri de fraude telefonice și online. O femeie din Chișinău a transmis escrocilor 990 000 de lei

/ Acum 2 zile

Ultimele baraje antipoluare au fost demontate de pe Nistru după aproape cinci luni de intervenții

/ Acum 2 zile

Cetățenii Republicii Moldova pot obține burse de studii în Marea Britanie

/ Acum 2 zile

Un bărbat din Cimișlia a fost trimis în judecată pentru omorul concubinei

/ Acum 2 zile

Cod galben de instabilitate atmosferică în cea mai mare parte a țării

/ Acum 2 zile

Peste 370 de accidente, înregistrate de la începutul anului în capitală. Șase persoane și-au pierdut viața

/ Acum 2 zile

Flux sporit de călători pe Aeroportul Chișinău, cu peste 1900 de pasageri deserviți pe oră în perioada de vârf a concediilor

/ Acum 2 zile

Siguranța copiilor în spațiul digital, prioritate pentru autorități. Maia Sandu: „Trebuie să creăm mecanisme care să-i protejeze”

/ Acum 2 zile

Vântul puternic și ploile au provocat pagube în nordul și centrul țării. Salvatorii au intervenit în zece cazuri

/ Acum 2 zile

DOC // Consolidarea securității și cooperarea cu UE. Programul de implementare a Strategiei Naționale de Apărare pentru perioada 2024–2034, publicat în Monitorul Oficial

/ Acum 2 zile

Călătorii aflați în așteptare în postul Palanca-Maiaki-Udobnoe primesc apă din partea funcționarilor vamali și a polițiștilor de frontieră

/ Acum 3 zile

Captări ilegale de apă din Nistru, depistate de inspectorii de mediu

/ Acum 3 zile

Cod galben și portocaliu de caniculă în centrul și sudul țării. Maximele termice vor ajunge până la 37°C

/ Acum 3 zile

CNAM a informat cetățenii din diasporă despre drepturile și beneficiile asigurării medicale