Un spital din capitală a beneficiat de un aparat pentru dezinfectare eficient energetic
Chişinău, 11 mar. /MOLDPRES/. Un dispozitiv de dezinfectare a mâinilor cu senzor alimentat de un sistem solar fotovoltaic a fost instalat în incinta IMSP Spitalul Clinic Municipal de copii nr. 1 din municipiul Chișinău, unde anual sunt tratați peste șapte mii de copii. Instalația a fost posibilă datorită unui proiect susținut de Agenția pentru Eficientă Energetică (AEE), transmite MOLDPRES.
„Proiectul prevede ca sistemul solar autonom să devină soluția optimă pentru instituțiile publice, în acest caz pentru IMSP Spitalul Clinic Municipal de copii nr. 1”, indică AEE.
Aparatul conţine un recipient de pulverizare cu aerosoli pentru pulverizarea unei cețe de igienizare în mediul ambiant după ce aparatul a distribuit lichidul de igienizare pe mâini. Sistemul conţine date importante care ar permite monitorizarea instalației şi gestionarea ei mai eficientă de la distanţă. Sistemul dispune de un distribuitor automat de dezinfectant echipat cu un senzor care se activează automat atunci când mâinile sunt plasate sub duza de dozare cu cantitatea corectă (setată) de lichid.
Datorită comunicării şi sistemului de gestionare la distanţă, dispozitivul colectează şi transmite automat informațiile despre cantitatea de lichid din sticlă, ceea ce permite menținerea rezervorului mereu umplut.
Valoarea totală a proiectului constituie 115 mii de lei.
foto: AEE
Rețea infracțională cu ramificații în UE, vizată de CNA și procurori. Opt persoane au fost reținute
Dumitru Vartic, pus sub acuzare pentru două episoade de violență în familie, după moartea soției sale
Peste 4 250 de șoferi au comis încălcări în traficul rutier în zilele de odihnă
Cetățenii pot beneficia de consultații gratuite oferite de medicii endocrinologi de la Spitalul Clinic Republican „Timofei Moșneaga”
Autoritățile intervin în mai multe localități afectate de creșterea nivelului apelor
Atenție, călători! Activitatea postului vamal de frontieră Leova–Bumbăta va fi suspendată temporar
Agenda evenimentelor, luni, 25 mai
Atenție, călători! Activitatea punctului Leova–Bumbăta, sistată din cauza creșterii nivelului apei în râul Prut
Autoritățile și experți de mediu își consolidează competențele privind evaluarea biodiversității
Comisiile pentru situații excepționale estimează suma prejudiciilor provocate de ploile puternice
Militarii Armatei Naționale au intervenit în localitățile afectate de ploile abundente
Săptămâna Educației a culminat cu un târg universitar național: Premierul Alexandru Munteanu, către absolvenții de liceu: „Fiți mândri de țara noastră”
MOLDATSA anunță zboruri speciale de calibrare a echipamentelor de navigație aeriană
Noi victime ale escrocheriilor telefonice: o femeie din capitală a rămas fără 2 milioane de lei prin înșelăciune
Intervenții antigrindină în mai multe zone ale țării. 522 de rachete lansate în timpul furtunilor
Palatul de Cultură „Nicolae Botgros” din Cahul lansează proiectul „Seri dansante pentru seniori”
Președinta Maia Sandu convoacă Consiliul Național de Securitate
Președinta Maia Sandu convoacă CNS în contextul securității energetice
Ministrul român al Culturii, Demeter Andras Istvan, a demisionat din funcție
UTM a lansat Centrul de Inovație în Viticultură și Vinificație pentru conectarea cercetării cu industria vinului
Președinta Republicii Moldova a semnat decretul de retragere a cetățeniei pentru 5 persoane
AIPA a recepționat peste 500 de cereri pentru compensarea accizei la motorină
Activitatea postului Leova - Bumbăta va fi sistată temporar în urma creșterii nivelului apei râului Prut
BTA: Campionatul European de Gimnastică Ritmică 2026 se va desfășura după noile reguli, cu un număr record de participanți
Cronica ARHIVELOR // Mircea Druc, premierul care a schimbat direcția politică a RSS Moldovenești
VIDEO // Președinta Maia Sandu îndeamnă primarii și cetățenii să participe la deciziile privind Reforma administrației publice locale: „Ne dorim localități dezvoltate și încurajăm primăriile să se unească”
Republica Moldova și Ucraina reafirmă importanța cooperării regionale în formatul „Triunghiul Odesa”
De astăzi, fermierii pot depune cererile pentru compensarea pierderilor provocate de seceta din 2025
Guvernatoarea Băncii Naționale, Anca Dragu: „Economia Moldovei va continua să crească în 2026, dar inflația rămâne o provocare” majoră
Incendiu la un colegiu din capitală. Studenții și profesorii au fost evacuați