Un Târg de cariere se desfășoară la Chișinău
Chişinău, 11 nov. /MOLDPRES/. Un Târg de cariere se desfășoară astăzi și mâine la Palatul Național „Nicolae Sulac” din capitală. La eveniment, care este organizat de o companie română, participă peste 40 de companii și instituții din diverse domenii de activitate, transmite MOLDPRES.
În cadrul târgului sunt prezentate locuri vacante pentru posturile: specialiști în relații și suport clienți, consultanți, ingineri software și hardware, programatori, mecanici, vânzători, ingineri electroniști, economiști, contabili, juriști, recrutori și operatori de producție.
Maria Petruța, responsabilă de Relații Publice în cadrul târgului, a menționat că evenimentul reunește instituții publice, companii locale și internaționale. „La acest eveniment angajatorii vor prezenta candidaților ofertele și vor oferi detalii despre locurile de muncă disponibile. Totodată, persoanele pot aplica și online pentru locurile de muncă vacante, cu ajutorul unui cont creat pe platforma https://www.targuldecariere.md”, a spus sursa citată.
Târgul prezintă oferte de muncă pentru circa patru mii de persoane. „Evenimentul oferă posibilitatea ca persoana să interacționeze direct cu angajatorul și să discute cu acesta. Ne dorim să ajutăm oamenii să-și găsească un loc de muncă potrivit. Totodată, la târg sunt propuse și stagii de practică”, a specificat Maria Petruța.
Târgul de cariere este organizat tradițional de două ori pe an – primăvara și toamna.
O femeie din Chișinău a pierdut peste 300 de mii de lei într-o escrocherie telefonică
VIDEO // Șapte moldoveni sunt cercetați pentru o tâlhărie și o tentativă de omor în Cehia
Un tânăr a fost condamnat la închisoare după ce a înjunghiat mortal proprietarul unui bar din Fălești
Învingătorii concursului „Noi suntem Europa”, anunțați la Chișinău: elevi din mai multe instituții de învățământ din țară au fost premiați
Restricții de circulație în centrul capitalei. Angajații instituțiilor de forță vor desfășura antrenamente generale pentru Parada Militară din 27 august
Cadrul normativ privind arbitrajul va fi aliniat standardelor internaționale. Parlamentul a adoptat o nouă lege
Paturi terapeutice unice în Republica Moldova, folosite pentru pacienții cu arsuri severe
Votat de Parlament. Candidații la funcția de judecător sau procuror vor putea susține examenul repetat
VIDEO // Opt bărbați, percheziționați la Bălți. Poliția a prevenit o întâlnire a membrilor organizației criminale „Kitaeț”
Cetățenii de peste 16 ani vor putea propune autorităților inițierea unor decizii de interes public
Explozie într-un apartament din Ceadâr-Lunga, în urma detonării unei grenade. Un bărbat a decedat, iar altul a fost grav rănit
VIDEO // Doi concubini, reținuți de organele de forță pentru exploatarea sexuală a femeilor în Chișinău
Cronica INDEPENDENȚEI // Mărturii despre Cenaclul „Alexei Mateevici” și Renașterea Națională
Condiții mai bune pentru medici și pacienți: secția medicilor de familie din Căușeni, renovată cu peste 800 de mii de lei
Atenție, călători! Trafic intens la Sculeni, pe sensul de ieșire din Republica Moldova
Preţurile petrolului au scăzut
FOTO // Ploile abundente au provocat mai multe pagube în municipiul Ungheni
Leul se depreciază ușor față de euro și dolar
Moldova#35 – Ce am construit // Ministrul Sănătății, Alexandru Gasnaș: „Independența înseamnă și capacitatea unui stat de a avea grijă de sănătatea propriilor cetățeni”
Agenda evenimentelor, miercuri, 26 august
Guvernul pregătește noi compensații la energie în următorul sezon rece. Premierul Vasile Tofan: sprijinul va fi orientat către cele mai vulnerabile gospodării
Eugeniu Osmochescu, desemnat la Agricultură: „Va aduce mai multă logică economică într-un domeniu important”, explică premierul Vasile Tofan
Premierul Vasile Tofan explică de ce l-a ales pe Claudiu Năsui la Economie: „Avem nevoie de oameni curajoși, care nu evită inclusiv problemele dificile”
Ploi și temperaturi în scădere, prognozate pentru ziua de miercuri
Marta Kos a prezentat propunerea de reformare a procesului de extindere a UE: „Lumea s-a schimbat, iar extinderea trebuie să se schimbe odată cu ea”
Medicamente noi în farmaciile din țară: 28 de preparate, autorizate de AMDM
Un nou mecanism pentru închirierea locuințelor pe termen scurt: MDED a inițiat elaborarea regulamentului
Votat de Parlament. Republica Moldova va putea face schimb automatizat de date polițienești cu statele UE
Comisia de Evaluare contestă la CSJ hotărârea CSM privind judecătorul Ion Bulhac
Republica Moldova va crea un inventar național al instalațiilor de gestionare a deșeurilor extractive