ro

 

Societate
14 Iunie, 2026 / 03:01
/ 16 Decembrie, 2022

Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași va avea o extensiune la Universitatea de Stat din Moldova

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 16 dec. /MOLDPRES/. Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași (UAIC) va avea o extensiune la Universitatea de Stat din Moldova, conform unui acord de colaborare semnat ieri la Iaşi de către rectorii instituţiilor, Tudorel Toader şi Igor Şarov, transmite MOLDPRES.

În cadrul acestei extensiuni va funcționa programul de studii de licență Teologie Ortodoxă Pastorală, cu o durată de patru ani. Diplomele de finalizare a studiilor vor fi acordate de către UAIC din Iași.

„Universitatea de Stat din Moldova pune la dispoziție spațiile pentru desfășurarea procesului de învățământ. De asemenea, studenții extensiunii vor avea posibilitatea de a participa la activități și manifestări științifice, cultural-artistice, sportive și sociale, împreună cu studenții Universității de Stat din Moldova”, indică UAIC.

Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași mai are o extensiune la Chișinău, la Universitatea de Stat de Educație Fizică și Sport, unde funcționează programul de licență „Kinetoterapie și motricitate specială”  și programul de master „Kinetoterapia în traumatologia sportivă”. De asemenea, o extensiune activează la Universitatea de Stat „Alecu Russo” din Bălţi, în cadrul căreia funcționează două programe de studii de licență („Economia comerţului, turismului şi serviciilor”, Facultatea de Economie, şi Administrarea Afacerilor, și „Fizică tehnologică”, Facultatea de Fizică), precum și trei programe de master („Management în turism”, Facultatea de Economie şi Administrarea Afacerilor, „Fizica aplicată în tehnologiile informaţiei şi comunicaţii”, Facultatea de Fizică, „Drept european”, Facultatea de Drept).

Foto: UAIC


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

MOLDOVA SUNT EU // „Mi-au luat copilăria, dar nu și credința în Dumnezeu”. Povestea Teclei Cemîrtan, femeia care a supraviețuit deportării

/ Acum 1 zi

Avertizare hidrologică: risc de viituri rapide și inundații locale în urma precipitațiilor abundente

/ Acum 1 zi

FOTO // Accident grav în Ungaria: microbuz înmatriculat în R. Moldova, implicat într-o coliziune soldată cu opt decese

/ Acum 1 zi

Ploile torențiale fac ravagii: salvatorii intervin în zeci de locații din țară

/ Acum 1 zi

Ploile și umiditatea excesivă pun în pericol culturile agricole. Recomandările autorităților

/ Acum 1 zi

GALERIE FOTO // Documente și mărturii despre deportări și foamete, prezentate la Expoziția „Teroarea de stat în Moldova sovietică. Amploare, victime și făptași”

/ Acum 1 zi

Escrocii continuă să facă victime. În ultimele 24 de ore, poliția a înregistrat 22 de cazuri de fraudă telefonică, cu un prejudiciu total de peste 3 milioane de lei

/ Acum 1 zi

Expoziția „Teroarea de stat în Moldova sovietică. Amploare, victime și făptași”, inaugurată în PMAN. Igor Grosu: „Memoria acestor tragedii este o ancoră care trebuie să ne amintească la ce pot duce regimurile autoritare”

/ Acum 1 zi

Bărbat recidivist, trimis la închisoare după ce a lovit o polițistă

/ Acum 1 zi

Trafic intens la Sculeni pe sensul de ieșire din Republica Moldova. Autoritățile recomandă rute alternative

/ Acum 1 zi

Republica Moldova aderă la Academia de Drept European de la Trier

/ Acum 1 zi

Restricții de trafic în Sîngerei. Drumul dintre Pepeni și Bălășești este blocat, iar șoferii sunt îndemnați să evite zona

/ Acum 1 zi

Meteorologii au emis Cod galben de instabilitate atmosferică: ploi cu descărcări electrice, grindină și vijelii

/ Acum 1 zi

Parlamentul își consolidează securitatea digitală. Funcționarii au fost instruiți în protecția informațiilor

 


 
/ Acum 18 ore

REPORTAJ MOLDPRES // De la fermă la masă: cum poate moderniza Moldova sectorul agrar, inspirându-se din tehnologiile gigantului chinez Famsun

/ Acum 19 ore

Turcia deschide noaptea porțile patrimoniului: 20 de muzee și situri istorice pot fi vizitate după apus

/ Acum 1 zi

Meteorologii prognozează pentru zilele de odihnă ploi de scurtă durată cu descărcări electrice

/ Acum 1 zi

UE deschide primul cluster de negocieri cu R. Moldova și Ucraina. António Costa: „Decizia reprezintă o recunoaștere a determinării în promovarea reformelor, chiar și în fața unor provocări enorme”

/ Acum 1 zi

Președinta Maia Sandu îndeamnă cetățenii să se informeze despre reforma APL: „Vezi cum poate beneficia localitatea ta”

/ Acum 1 zi

BTA: Forțele Armate bulgare organizează exerciții menite să îmbunătățească interoperabilitatea

/ Acum 1 zi

Președinta Parlamentului European, Roberta Metsola: „Extinderea este cel mai puternic instrument geopolitic al nostru, iar Ucraina și R. Moldova își au locul în UE”

/ Acum 1 zi

Țările UE au agreat deschiderea primului cluster de negocieri. Ursula von der Leyen: „Extinderea rămâne una dintre cele mai mari povești de succes ale UE”

/ Acum 1 zi

Președinta Maia Sandu a avut o convorbire telefonică cu Președintele Consiliului European, António Costa

/ Acum 1 zi

Statele UE au aprobat deschiderea primului cluster de negocieri. Cristina Gherasimov: „Această decizie confirmă recunoașterea progreselor înregistrate de țara noastră”

Vezi mai multe