ro

 

Societate
13 Mai, 2026 / 17:05
/ 18 Iulie, 2022

Universitatea de Medicină și Farmacie „N. Testemițanu” a început Admiterea-2022

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 18 iul. /MOLDPRES/. Universitatea de Stat de Medicină și Farmacie „Nicolae Testemițanu” a demarat astăzi concursul de admitere la studii superioare în anul universitar 2022-2023 pentru cetățenii Republicii Moldova, transmite MOLDPRES.

Oferta educațională a Universității include: studii superioare integrate la specialitățile/programele de studii: Medicină (6 ani), Stomatologie (5 ani), Farmacie (5 ani); studii superioare de licență (4 ani) la specialitățile/programele de studii: Optometrie, Asistență medicală generală, Sănătate publică, Tehnologie radiologică și programul de studii lansat în anul curent – Fiziokinetoterapie și reabilitare; studii superioare de master (2 ani) la specialitățile/programele de studii: Management în sănătate publică, Tehnologii moleculare în sănătate (masterat științific) și programele noi de master – Nutriție umană, Optometrie clinică și Sănătate mintală publică.

În acest an, Planul de admitere cu finanțare de la bugetul de stat pentru studii de licență și integrate constituie 450 de locuri, inclusiv 25 pentru absolvenții instituțiilor de învățământ din unitățile administrativ-teritoriale din stânga Nistrului și municipiul Bender. Dintre acestea, la Medicină sunt prevăzute 390 de locuri, Stomatologie – 10, Farmacie – 10, Sănătate publică – 10, Optometrie – 5, Asistență medicală generală – 10, Tehnologie radiologică – 10, Fiziokinetoterapie și reabilitare – 5.

„În prima etapă a concursului de admitere – 18 iulie-2 august, candidații se pot înscrie în concurs atât on-line – cu aplicarea dosarelor pe platforma e-admitere.usmf.md, cât și cu prezență fizică. În cazul în care candidatul la studii intenţionează să participe la concursul de admitere doar la Universitatea de Stat de Medicină şi Farmacie „Nicolae Testemiţanu”, acesta poate anexa la cererea de înscriere documentele în original. Tinerii au dreptul să se înscrie la concursul de admitere concomitent la cel mult trei programe de studii, dar pot fi înmatriculați la un singur program de studii din cele pentru care au optat”, indică instituţia. 

Rezultatele intermediare ale concursului vor fi anunțate în data de 3 august pe site-ul USMF.


 
Ultimele Știri
/ Acum 6 ore

VIDEO // Organele de forță au reținut al 18-lea membru al unei rețele de organizare a migrației ilegale

/ Acum 7 ore

Republica Moldova ar putea avea un sistem unic de plăți și taxe de mediu. Autoritățile propun taxă pe carbon și taxe pentru plasticul de unică folosință

/ Acum 7 ore

Ploile și vântul puternic au provocat intervenții ale salvatorilor în Chișinău și Cantemir

/ Acum 8 ore

Agenda evenimentelor, miercuri,13 mai

/ Acum 19 ore

Temperaturile scad simțitor miercuri, iar ploile nu contenesc

/ Acum 22 ore

Peste 8 mii de persoane au fost angajate în câmpul muncii de la începutul anului, cu sprijinul ANOFM

/ Acum 22 ore

Circulația troleibuzelor și autobuzelor din capitală, afectată de ploaia puternică

/ Acum 1 zi

Judecătoarea Natalia Mămăligă a promovat reevaluarea. CSM a acceptat raportul Comisiei

/ Acum 1 zi

Noi magistrați în sistem. 17 judecători au depus jurământul în cadrul ședinței CSM

/ Acum 1 zi

FOTO // Primul tablier al „Podului de Flori” de la Ungheni a ajuns pe șantierul din Republica Moldova

/ Acum 1 zi

Numărul cazurilor de infecții acute ale căilor respiratorii, în creștere cu 12%

/ Acum 1 zi

VIDEO // Spații moderne pentru practicarea sportului și o zonă gastronomică, amenajate în preajma Moldexpo

/ Acum 1 zi

Hidrologii avertizează asupra riscului de inundații locale în urma ploilor puternice

/ Acum 1 zi

Premierul Alexandru Munteanu, de Ziua Internațională a Asistenților Medicali: „Vă mulțumesc pentru munca pe care o faceți zi de zi, cu răbdare și grijă”