ro

 

Societate
11 Mai, 2026 / 18:40
/ 25 Octombrie, 2021

Unul din patru decese din R. Moldova este asociat consumului de alcool

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 25 oct. /MOLDPRES/. Republica Moldova se află în topul ţărilor cu cel mai mare consum de alcool pe cap de locuitor, iar unul din patru decese înregistrate la noi este asociat consumului de alcool. Datele au fost făcute publice de specialiștii Agenției Naționale pentru Sănătate Publică la o întrevedere cu Denis Lamblin, președintele Asociației Sindromul alcoolului fetal din Franța, comunică MOLDPRES.

Potrivit ANSP, subiectele discutate au vizat evaluarea situației privind consumul de alcool, riscurile consumului acestuia în perioada sarcinii și conjugarea eforturilor comune atât la nivel de țară, cât și la nivel internațional privind realizarea intervențiilor cost eficiente pentru a reduce riscurile condiționate de alcool.

În cursul întrevederii, specialiștii ANSP au punctat realizările în domeniul controlului alcoolului, colaborarea dintre diferite autorități, cadrul normativ în domeniu, provocările și acțiunile principale ce urmează să fie întreprinse în Republica Moldova pentru a reduce riscurile asociate consumul de alcool, îndeosebi în rândul tinerilor și femeilor de vârstă fertilă.

La rândul său, Denis Lamblin s-a referit la efectele sociale, medicale și individuale ale tulburărilor legate de consumul de alcool în perioada sarcinii asupra sănătății copiilor, familiei și societății, la situația în Franța și necesitatea conjugării eforturilor intersectoriale la nivel internațional pentru a preveni aceste tulburări și a promova renunțarea la alcool în perioada sarcinii.

Conform statisticilor oficiale, Republica Moldova se află în topul ţărilor cu cel mai mare consum de alcool pe cap de locuitor în lume, 12,9 litri.  În ceea ce privește preferințele de consum, vinul rămâne cea mai consumată băutură alcoolică (inclusiv pentru femei), urmat de bere. În regiunile rurale, preponderent se consumă vin, iar în mediul urban – băuturi alcoolice tari. Berea, în majoritatea cazurilor, este consumată de tineri cu vârsta de 15-19 ani. Totodată, în țara noastră 26,1% din decese sunt asociate consumului de alcool.

Foto: ANSP


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Un minor a murit în urma unui incident într-o unitate militară din Cahul

/ Acum 1 zi

Investiții europene de milioane la Institutul de Medicină Urgentă: condiții mai bune pentru pacienți

/ Acum 1 zi

Zeci de elevi și studenți au descoperit în această săptămână activitatea Parlamentului

/ Acum 1 zi

Judecătorii și procurorii moldoveni și-au perfecționat cunoștințele în domeniul justiției verzi

/ Acum 1 zi

Incendiul de la Cernobîl nu afectează Republica Moldova, anunță autoritățile

/ Acum 1 zi

O femeie din capitală a fost condamnată la doi ani de închisoare pentru conducere în stare de ebrietate

/ Acum 1 zi

MEC a premiat elevii câștigători ai concursului „Prin Memorie și Recunoștință spre viitorul european”

/ Acum 1 zi

Moldova sub avertizare meteo: ploi, descărcări electrice și răcire accentuată. Cetățenii, îndemnați să nu își uite umbrelele

/ Acum 1 zi

Aglomerație la frontieră: Mii de autoturisme și camioane au trecut vama în ultimele 24 de ore

/ Acum 1 zi

Locuitorii capitalei, îndemnați să consume produse locale. Târguri și iarmaroace se desfășoară în toate sectoarele Chișinăului

/ Acum 2 zile

Cod galben de ploi puternice. Salvatorii îndeamnă cetățenii să respecte regulile de securitate

/ Acum 2 zile

GALERIE FOTO // Orășelul European a fost inaugurat în inima capitalei de Ziua Europei

/ Acum 2 zile

Orășelul European, inaugurat în PMAN de Ziua Europei – sărbătoare a păcii, unității și diversității

/ Acum 2 zile

Rusia folosește memoria celui de-al Doilea Război Mondial pentru a justifica agresiunea. Ambasadorul Paun Rohovey: „Ucraina luptă pentru libertate”

 


 
/ Acum 4 ore

Lucrări de reconstrucție a terminalului de pasageri al Aeroportului Internațional „Eugen Doga” – Chișinău. Procedura de licitație a fost relansată

/ Acum 4 ore

Coreea de Nord ar fi câștigat până la 13 miliarde de dolari din războiul Rusiei împotriva Ucrainei

/ Acum 4 ore

Artiști din 11 țări vor participa la Festivalul Internațional al Artelor Scenice BITEI 2026, organizat la Chișinău în perioada 21-31 mai

/ Acum 5 ore

GALERIE FOTO // „Terapie în grup”, PREMIERĂ la Teatrul Național „Satiricus I.L. Caragiale”

/ Acum 5 ore

PREMIERĂ la Teatrul Național „Satiricus I.L. Caragiale”. O comedie muzicală despre adevăr, terapie și regăsire

/ Acum 5 ore

Primăria capitalei anunță începerea lucrărilor de reabilitare a străzii 31 August, pe porțiunea cu caldarâm

/ Acum 5 ore

Purtătoarea de cuvânt a Guvernului, despre cazul minorului decedat la unitatea militară din Cahul: „Va fi o anchetă riguroasă”

/ Acum 5 ore

VIDEO // Captură de 1,2 kg de marijuana, la postul vamal Leușeni. Două persoane, reținute de oamenii legii

/ Acum 5 ore

Portugalia înăsprește regulile pentru obținerea cetățeniei. Perioada minimă de rezidență a fost majorată

/ Acum 6 ore

VIDEO // Vicepremierul Valeriu Chiveri, într-un interviu acordat AGERPRES: „România, ca stat membru al UE, ar putea contribui substanțial la crearea unei percepții corecte vizavi de procesul de reglementare a conflictului transnistrean”

Vezi mai multe