USMF „Nicolae Testemițanu” a organizat ceremonia de bun venit a studenților din anul I
Chişinău, 1 sep. /MOLDPRES/. Universitatea de Stat de Medicină și Farmacie (USMF) „Nicolae Testemițanu” a organizat astăzi ceremonia de bun venit a studenților admiși în anul I de studii, transmite MOLDPRES.
„Astăzi intraţi într-o lumea nouă, de astăzi sunteţi parte din cea mai umană profesie, cea de a salva vieţi. Pentru a deveni medici buni aveţi nevoie de empatie, vigilenţă, responsabilitate şi multă carte. Aţi făcut o alegere bună şi trebuie să depuneţi tot efortul pentru a ajunge buni profesionişti, cu performanţe şi pacienţi mulţumiţi”, le-a urat studenţilor medicinişti rectorul USMF „Nicolae Testemiţanu”, profesorul Emil Ceban.
„Profesia de medic cere de la cei care au ales-o curaj, răbdare, perseverenţă. Aveţi alături un corp didactic extraordinar, de excepţie, care o să vă îndrumeze în această cale, ca să ajungeţi medici de calitate. Sperăm ca atunci când o să ajungeţi la absolvire Republica Moldova să fie deja parte a Uniunii Europene, cu un sistem medical pe potrivă, pentru a vă putea realiza profesional. Până atunci însă trebuie să învăţaţi a învăţa, permanent, în fiecare zi, fără a scăpa vreun gol, care ulterior ar putea costa o viaţă de om”, a menţionat în cadrul evenimentului Ala Nemerenco, ministrul Sănătăţii.
Numărul total al tinerilor care au promovat în acest an concursul la Universitatea de Medicină din Republica Moldova este de 1084 de persoane la cele opt programe de studii oferite de instituție. Cel mai mare concurs pentru ocuparea locurilor bugetare s-a înregistrat la Stomatologie (10 locuri) – 51 de persoane pentru un loc, urmată de specialitatea Farmacie (10 locuri), unde au concurat 11 candidați/loc și la Fiziokinetoterapie și reabilitare (5 locuri) – 14 candidați/loc. La Medicină (390 de locuri) au fost 2,4 candidați/loc, la specialitatea Optometrie (5 locuri) concursul a fost de 5,6 candidați/loc, la Asistență medicală generală (10 locuri) – 3,9 candidați/loc, la Tehnologie radiologică (10 locuri) – 2,5 candidați/loc și la Sănătate publică (10 locuri) – 1,5 candidați/loc.
VIDEO // Igor Grosu: „Intrarea Moldovei în zona „Roam like at home” este o realizare importantă pentru oameni”
Un cetățean al Republicii Moldova a decedat la Roma, în urma unei explozii provocate de materiale pirotehnice
MAE: printre victimele exploziei din stațiunea elvețiană Crans-Montana nu sunt cetăţeni moldoveni
Poliția a intervenit în peste 450 de cazuri de Revelion: un bărbat grav rănit cu artificii în sectorul Botanica din capitală
Aproape 200 de pacienți au primit asistență medicală de urgență de Revelion: 35 internați, doi răniți de artificii
STUDIU // Schimbările climatice au intensificat majoritatea fenomenelor meteorologice extreme din 2025
DOC // Legea privind regimul armelor și munițiilor cu destinație civilă a fost promulgată și publicată în Monitorul Oficial
Peste 1800 de apeluri, preluate de Serviciul 112 în primele ore ale anului 2026
Salvatorii și pompierii, la datorie în noaptea dintre ani pentru siguranța cetățenilor
CNAM începe de la 1 ianuarie achitarea primei de asigurare medicală în sumă fixă pentru anul 2026
TOP 5 realizări în infrastructură: drumuri modernizate, sate conectate la apă și canalizare, curți urbane reabilitate și investiții accelerate cu sprijin european
Anul 2026 începe cu schimbări importante pentru cetățeni: salarii mai mari, reguli noi pentru taxe, muncă, educație și roaming în UE
VIDEO // Igor Grosu: „Moldova merge cu capul sus pe drumul european. Nu este ușor, dar este corect”
Moldovenii vor beneficia de servicii de telefonie și internet în UE fără taxe suplimentare. R. Moldova aderă la „Roam Like at Home”
Kirilo Budanov, numit la conducerea Administrației Prezidențiale a Ucrainei după demisia lui Andrii Iermak
INTERVIU MOLDPRES // Vicepremierul Vladimir Bolea: „Îmi doresc o Moldovă în care un copil din orice sat să aibă aceleași șanse ca un copil din capitală”
Artiștii din Republica Moldova pot accesa fonduri europene prin programul „Europa Creativă”
Sportivii ruși nu vor putea reprezenta Rusia la JO 2026 nici dacă se încheie războiul cu Ucraina
Președinta Maia Sandu, mesaj de condoleanțe familiilor victimelor incendiului de la Crans-Montana: „Republica Moldova este solidară cu Elveția”
CEC: Partidele politice urmează să prezinte rapoartele de gestiune financiară până pe 15 ianuarie
VIDEO // Cum poți intra în posesia tichetelor de vacanță, disponibile din 1 ianuarie 2026. Victoria Belous: „Este un instrument menit să sprijine dezvoltarea turismului în zonele rurale și oferă beneficii salariaților și angajatorilor”
Elveția se confruntă cu sarcina dificilă de a identifica victimele incendiului din Crans-Montana
Un avocat din capitală va sta un an la închisoare pentru trafic de influență
Ministerul Educației premiază excelența în sport. Start pentru înscrierea la concursul „Laureații Sportului”
CEC: Republica Moldova are peste 3,29 milioane de cetățeni cu drept de vot
Bugete, reforme și armonizare cu UE: Parlamentul a încheiat luna decembrie cu 39 de acte adoptate
Președinta Maia Sandu salută aderarea Bulgariei la zona euro: „Republica Moldova privește cu admirație și speranță acest succes”
Opt persoane născute în Rusia, inclusiv membri ai trupei Bi-2, au obținut cetățenia Republicii Moldova
MS: În prima zi a lui 2026 au venit pe lume 38 de bebeluși
Un tânăr din Călărași a fost condamnat la un an de închisoare după ce a incendiat o mașină a poliției