Vicepreședintele raionului Cahul va ajunge pe banca acuzaților
Chişinău, 20 apr. /MOLDPRES/. Ofițerii Direcției generale Sud a CNA și procurorii anticorupție l-au recunoscut astăzi în calitate de bănuit pe vicepreședintele raionului Cahul în dosarul licitațiilor trucate, în urma cărora bugetul local ar fi fost prejudiciat cu un milion de lei, comunică MOLDPRES.
Potrivit datelor CNA, funcționarul este cercetat penal pentru abuz în serviciu, comis în interesul unei întreprinderi, care ar fi câștigat una din licitații prin eludarea legislației. În prezent, bănuitul este urmărit penal în stare de libertate.
La finele lunii trecute, nouă persoane din Cahul au fost reținute în cadrul mai multor cauze de corupere pasivă, activă și abuz de serviciu. Printre cei reținuți s-au numărat președintele raionului Cahul, primarul comunei Moscovei, șeful și un angajat al direcției Construcții din cadrul Consiliului raional, un specialist al direcției Achiziții publice, dar și patru reprezentanți ai unor agenți economici. Aceștia sunt învinuiți că ar fi prejudiciat bugetul raional cu peste 1 milion de lei, în urma unor achiziții trucate.
Expoziția „Teroarea de stat în Moldova sovietică. Amploare, victime și făptași”, inaugurată în PMAN. Igor Grosu: „Memoria acestor tragedii este o ancoră care trebuie să ne amintească la ce pot duce regimurile autoritare”
Bărbat recidivist, trimis la închisoare după ce a lovit o polițistă
Trafic intens la Sculeni pe sensul de ieșire din Republica Moldova. Autoritățile recomandă rute alternative
Republica Moldova aderă la Academia de Drept European de la Trier
Restricții de trafic în Sîngerei. Drumul dintre Pepeni și Bălășești este blocat, iar șoferii sunt îndemnați să evite zona
Meteorologii au emis Cod galben de instabilitate atmosferică: ploi cu descărcări electrice, grindină și vijelii
Parlamentul își consolidează securitatea digitală. Funcționarii au fost instruiți în protecția informațiilor
Bacalaureat 2026 // Candidații susțin proba la disciplina de profil
DOC // Concurs deschis oficial pentru funcția de director general al TRM. Anunțul a fost publicat în Monitorul Oficial
VIDEO // „Poduri între sate trebuie, nu hotare”. Guvernul a lansat campania de promovare a reformei APL
Agenda evenimentelor, vineri, 12 iunie
Victimele deportărilor staliniste, comemorate la Chișinău. Programul evenimentelor
VIDEO // Alți trei suspecți, reținuți într-un caz de escrocherie comisă în capitală
Republica Moldova a devenit membră a WorldSkills Europe: standarde europene de formare profesională și schimb de experiență
FOTO // Ministerul Energiei și PNUD consolidează parteneriatul strategic pentru modernizarea și transformarea sectorului energetic
Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri în vizită de lucru în raionul Florești
Fenomenul fraudelor telefonice și online, în continuă creștere. IGP gestionează 754 de dosare de escrocherie
FOTO // Salvatorii au efectuat peste 30 de misiuni în urma ploilor înregistrate pe teritoriul țării
Președinta Maia Sandu a transmis condoleanțe după accidentul din Ungaria: „Instituțiile responsabile sunt în contact cu autoritățile maghiare și depun efort pentru a oferi asistența necesară”
Comisia de evaluare a procurorilor contestă hotărârea CSP privind promovarea lui Andrei Bălan
FOTO // Gimnaziul „Valeriu Bulicanu” din Boldurești a fost dotat cu echipamente educaționale moderne
Reuniunea Comitetului de Monitorizare al Programului Interreg NEXT Bazinul Mării Negre
VIDEO // Drumarii intervin în mai multe raioane după ploile abundente
Energia electrică nu se scumpește. Precizările făcute de ANRE
Cel de-al doilea Raport Național Voluntar privind implementarea Agendei 2030, prezentat la Guvern
Republica Moldova a obținut dreptul de a exporta ouă pentru incubare în Ucraina
GALERIE FOTO // Peste 150 de stații cu mozaic, reunite într-o carte semnată de Ștefan Susai
Noi detalii despre accidentul din Ungaria. MAE anunță că la locul accidentului au fost identificate pașapoarte moldovenești și românești
Cronica ARHIVELOR // Povestea celor peste o mie de basarabeni salvați de exil
VIDEO // Tarabe pline cu fructe locale. Prețuri noi la produsele de sezon