ro

 

Societate
19 Martie, 2026 / 07:15
/ 13 Octombrie, 2020

Victimele represiunilor politice vor primi despăgubiri de cca 648 mii de lei

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 13 oct. /MOLDPRES/. Cabinetul de miniștri a decis, în cadrul ședinței de astăzi, alocarea mijloacelor financiare necesare pentru achitarea compensațiilor victimelor represiunilor politice. În total, circa 648 de mii de lei vor fi repartizați pentru trei consilii raionale, transmite MOLDPRES.

Astfel, circa 549 mii de lei vor fi alocați Consiliului raional Cimișlia, pentru beneficiarii  din acest raion, peste 11,5 mii de lei pentru cei din raionul Ialoveni, iar aproape 65 de mii de lei – pentru raionul Sângerei.

Anual, din contul bugetului de stat, Guvernul achită compensații pentru valoarea averii confiscate, naționalizate sau scoase în orice mod din posesia victimelor reabilitate ale represiunilor politice. Plata compensației poate fi eșalonată pe o perioadă de până la trei ani, dacă valoarea bunurilor deposedate este mai mică de 200 mii de lei, şi pe o perioadă de până la cinci ani, dacă valoarea bunurilor depășește această sumă.

Pentru reabilitarea victimelor represiunilor politice, în bugetul de stat pentru anul 2020 au fost prevăzute mijloace financiare în sumă de 4,5 milioane de lei.

În anul 2018, Guvernul a aprobat un pachet de servicii medicale și sociale prioritare și de majorare a alocației lunare de stat pentru persoanele care au avut de suferit în urma represiunilor politice.

Foto simbol


 
Ultimele Știri
/ Acum 18 ore

Cazul Ludmilei Vartic: directorul Spitalului raional Hâncești a depus cerere de demisie

/ Acum 18 ore

Șapte din zece moldoveni sunt preocupați de starea mediului, arată Barometrul opiniei publice în domeniul tranziției verzi

/ Acum 18 ore

ANSP: 55 de cazuri de gripă sezonieră au fost înregistrate săptămâna trecută

/ Acum 19 ore

Conferința la nivel înalt privind drepturile sociale – Carta Socială Europeană va fi organizată joi la Chișinău. Evenimentul reunește peste 50 de delegații oficiale

/ Acum 19 ore

Republica Moldova va implementa Sistemul MD – ALERT. Cetățenii vor primi mesaje de avertizare în situații de risc

/ Acum 20 ore

CNMC: „Probele de apă din râul Nistru indică o revenire treptată a valorilor de siguranță”

/ Acum 20 ore

AUDIO // Primarul orașului Căușeni, reținut de CNA pentru mită de 89 000 de lei

/ Acum 20 ore

Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder: „Nivelul poluării cu produse petroliere pe Nistru a revenit la limite admisibile. Analizăm reluarea alimentării cu apă în nordul țării”

/ Acum 20 ore

Dosarele de înscriere la grădiniță vor putea fi depuse online

/ Acum 20 ore

Premierul Alexandru Munteanu, despre situația de pe râul Nistru: „Ultimele date arată o evoluție pozitivă. Prioritatea este sănătatea cetățenilor”

/ Acum 20 ore

Descinderi pe întreg teritoriul țării, într-o cauză de spălare de bani în sumă de peste 173 de milioane de lei

/ Acum 21 ore

Noi direcții strategice pentru Regiunea Centru, discutate la Nisporeni

/ Acum 21 ore

VIDEO // Patru bărbați, cercetați pentru contrabandă cu mașini de lux sustrase din UE

/ Acum 21 ore

Zece localități din raionul Sângerei vor fi conectate la apeductul magistral Soroca-Bălți