Victoria Covali este noul șef al întreprinderii „Spații Verzi” din capitală
Chişinău, 20 iun. /MOLDPRES/. Victoria Covali a fost numită în funcția de șef al întreprinderii municipale „Spații Verzi”. Anunțul a fost făcut astăzi de către primarul capitalei Ion Ceban, în timpul ședinței operative a serviciilor municipale, transmite MOLDPRES.
Edilul a prezentat echipei noua conducere a întreprinderii și i-a urat succes în activitatea sa ulterioară. „Doamna Victoria este un profesionist în domeniu și sper că datorită suportului ei vom atinge rezultate pozitive în activitatea instituției”, a spus Ion Ceban.
La rândul său, șefa de la „Spații Verzi” a menționat că, împreună cu echipa, va munci pentru a obține rezultate pozitive în sectorul condus. „Spațiile verzi ar trebui să fie cartea de vizită a orașului. În prezent, acest sector înregistrează foarte multe restanțe. De aceea, ne vom strădui să rezolvăm problemele stringente printre care: sistemele de irigare și curățarea/defrișarea arborilor. Contez pe sprijinul echipei, pentru că doar în echipă putem atinge performanțe noi”, a remarcat Victoria Covali.
Noul șef al întreprinderii „Spații Verzi” a activat anterior la Grădina Botanică din capitală și în cadrul agenției „Moldsilva”.
Fosta conducere a întreprinderii municipale „Spații Verzi” a fost suspendată în luna mai curent, în urma decesului unei fetițe de un an, care a fost lovită de o creangă în parcul Alunelul din capitală.
Foto: ulim.md
Comisia de Evaluare a Judecătorilor organizează o nouă rundă de audieri
O judecătoare, recunoscută vinovată de pronunțarea unei încheieri contrare legii
Cetățenii Republicii Moldova care au muncit în Slovacia vor beneficia de prestații sociale
Un bărbat a fost amendat cu 30 000 de lei, după ce a rupt un proces-verbal întocmit de ofițerul de urmărire penală
Președinta Maia Sandu, vizită în Regatul Țărilor de Jos: întrevederi cu premierul Rob Jetten și ministrul de externe Tom Berendsen
Agenda evenimentelor, miercuri, 20 mai
MEC: numărul funcțiilor didactice vacante în școli este în scădere în ultimii ani
Ploi de scurtă durată și maxime de până la +23 de grade Celsius, prognozate pentru ziua de miercuri
FOTO // Condiții mai bune pentru vârstnicii din Nisporeni: centrul social din oraș a fost eficientizat energetic
FOTO // Principele Radu al României, în vizită la una dintre cele mai renumite vinării din Republica Moldova
Numărul cazurilor de infecții acute ale căilor respiratorii, în scădere cu 15 la sută în ultima săptămână
Taberele ARC 2026 se pregătesc de start: oportunități de participare pentru elevi și tineri din Republica Moldova
Premierul Alexandru Munteanu, de Ziua Internațională a Medicului de Familie: „Respectul pentru medici trebuie să însemne investiții, condiții mai bune de muncă și un sistem medical mai puternic”
Președinta Maia Sandu, după Eurovision: „Nu ar trebui să permitem ca nimeni și nimic să afecteze relația dintre România și Republica Moldova”
Turismul, integrat în politicile economice ale statului. Domeniul trece la Ministerul Economiei și Digitalizării
VIDEO // Președinta Maia Sandu, într-un interviu acordat DW și RFI: „Avem un angajament ferm față de cetățeni – țara să fie pregătită pentru aderarea la UE până în anul 2030”
Republica Moldova și FMI au ajuns la un acord privind un nou program de cooperare pentru următorii 3 ani
Centrul Național de Cultură Tradițională, lansat oficial după reorganizare
Președinta Maia Sandu, în vizită de lucru în Țările de Jos: aprofundarea parteneriatului bilateral și sprijin pentru aderarea la UE
Cod galben de instabilitate atmosferică. În țară se prevăd ploi cu descărcări electrice, grindină și vijelie
Săptămâna Educației, lansată în Republica Moldova. Președintele Parlamentului, Igor Grosu: „Viitorul țării depinde de o educație de calitate”
Proiectele realizate cu sprijinul Băncii Europene de Investiții, evaluate în cadrul unei reuniuni la Guvern
FOTO // Echipele de drumari intervin pe traseele naționale din nordul și centrul țării
Premierul Ungariei pune condiții pentru aderarea Ucrainei la UE. Zelenski și Magyar se vor întâlni în iunie pentru a deschide un „nou capitol” în relațiile bilaterale
Peste 68 la sută din exporturile Republicii Moldova ajung pe piața UE: echipamente electrice și produsele vegetale conduc topul
VIDEO // Președinta Maia Sandu, întâmpinată de premierul Rob Jetten în Regatul Țărilor de Jos
VIDEO // Magazine online gestionate din Moldova, suspectate de fraude de zeci de milioane de lei
Noi cazuri de escrocherii telefonice. IGP îndeamnă cetățenii să nu ofere informații cu caracter personal sau date bancare
Tudor Zbârnea, expoziție aniversară: „Să căutăm lumina care vine dinspre pânză către noi”
Tinerii profesori din domenii STEM angajați în școli vor beneficia de indemnizații unice mai mari: sprijin de până la 375 de mii de lei