ro
Societate
09 Decembrie, 2025 / 13:23
/ Acum 48 minute

VIDEO // Impozite mai mici pentru părinții care achită pentru instruirea copiilor. Pașii care trebuie parcurși

Părinții care achită pentru instruirea copiilor vor putea să-și diminueze venitul impozabil cu suma cheltuită, dar nu mai mult de 16.100 de lei. Pentru a beneficia de această facilitate, părinții vor trebui să depună declarația cu privire la impozitul pe venit și să anexeze actele care confirmă achitările. Despre aceasta a anunțat vicepreședinta Comisiei parlamentare pentru economie, buget și finanțe, Victoria Belous, informează MOLDPRES.

„Începând cu acest an, dacă ai cheltuit bani pentru instruirea copiilor, poți să-ți diminuezi impozitul pe venit care trebuie să-l achiți la stat. Astfel, dacă ai achitat pentru instruirea copiilor la grădiniță, școală, universitate, la școala profesională, la școala de muzică, arte sau sport, ai dreptul să-ți diminuezi venitul impozabil cu suma cheltuită, dar nu mai mult de 16.100 de lei”, a afirmat Victoria Belous.

Pentru a beneficia de această oportunitate, părinții trebuie să păstreze contractul, factura sau documentul care confirmă achitarea banilor, să depună declarația cu privire la impozitul pe venit și să reflecte aceste cheltuieli în declarația depusă.

„În acest mod, îți diminuezi impozitul pe venit care trebuie să-l achiți la stat. Este important să depui declarația cu privire la impozitul pe venit și să verifici, poate statul trebuie să-ți restituie o parte din impozitele pe care le-ai achitat pe parcursul anului”, a subliniat Victoria Belous.

Declarația privind impozitul pe venit poate fi depusă online sau pe suport de hârtie la Fisc.

Ultimele Știri
/ Acum 21 ore

Noi medicamente compensate de la 1 ianuarie 2026: sunt vizați pacienții cu diabet zaharat, hipertensiune arterială și cu afecțiuni care necesită anticoagulare

/ Acum 22 ore

FOTO // Mihai Popșoi și Igor Grosu s-au întâlnit cu diaspora din Carolina de Nord

/ Acum 22 ore

Peste 14 mii de persoane au solicitat ambulanța săptămâna trecută

/ Acum 22 ore

Încă patru procurori intră în procedura de evaluare. Procurorul General interimar, pe listă

/ Acum 22 ore

VIDEO// Un bărbat din Anenii Noi a fost reținut pentru uciderea mamei sale

/ Acum 23 ore

FOTO // Specialiști hidrotehnici din Râșcani, Sângerei și Telenești, instruiți pentru prevenirea inundațiilor şi siguranța barajelor

/ Acum 23 ore

ANSA a reținut și nimicit peste 370 kg de ceai cu pesticide peste limitele admise

/ Acum 1 zi

VIDEO // Bancnote false depistate de poliție în capitală. Doi tineri de 20 și 21 de ani, plasați în arest

/ Acum 1 zi

Ungheni își întărește parteneriatele europene: vizită strategică la Tulcea pentru proiecte urbane moderne

/ Acum 1 zi

CNA lansează Săptămâna Anticorupție

/ Acum 1 zi

În zilele de odihnă, polițiștii au depistat peste 4100 de abateri în traficul rutier

/ Acum 1 zi

GALERIE FOTO // Jurnalism și democrație în imagini: Forumul Mass-Media 2025 la Chișinău

/ Acum 1 zi

Un tânăr va sta șapte ani la închisoare pentru escrocherii prin schema „rudă implicată în accident”

/ Acum 1 zi

Șefa statului cere modernizarea legislației media: „Nu mai putem apăra democrația cu instrumente de acum câteva decenii”