ro
Societate
20 August, 2025 / 00:31
/ Acum 11 ore

VIDEO // Manifestațiile organizate de gruparea „Șor”: Peste 40 de persoane, documentate pentru participarea la un protest plătit, acțiuni huliganice și nesubordonare

Peste 40 de persoane au fost documentate pentru participarea la un protest plătit, acțiuni huliganice și nesubordonare la cerințele legale ale poliției. Acțiunile ar fi dirijate de organizația criminală „Șor”, care a implicat minori și reprezentanți ai diferitor comunități etnice în măsurile de protest, informează MOLDPRES.

Potrivit Inspectoratului General al Poliției (IGP), persoanele cercetate au recunoscut că li s-au promis bani pentru a protesta.

„În privința organizatorilor și a membrilor organizației criminale sunt în demarare mai multe măsuri procesuale”, a precizat IGP.

Poliția a anunțat în seara zilei de ieri că organizația criminală „Șor”, prin intermediul persoanelor interpuse, a implicat minori și reprezentanți ai diferitor comunități etnice, fiindu-le promise plăți ilegale, pentru a crea dezbinare și a instiga la ură în apropierea unor instituții și obiective de interes public din capitală. Astfel, aceștia ar fi fost dirijați să provoace, prin acțiuni agresive, forțele de ordine aflate la datorie.

În acest context, poliția a îndemnat cetățenii să nu cadă în plasa promisiunilor financiare ilegale și să respecte legea. Totodată, organele de forță avertizează că implicarea minorilor în acțiuni ilegale se pedepsește dur.