VIDEO// Președinta Maia Sandu, mesaj de Ziua Independenței: „Moldova trăiește prin tine, prin fiecare mână care muncește, prin fiecare inimă care iubește. Noi făurim drumul Moldovei”
Președinta Maia Sandu a transmis astăzi un mesaj de felicitare cu ocazia Zilei Independenței Republicii Moldova. Șefa statului a evidențiat rolul cetățenilor țării noastre, pe care i-a îndemnat să fie „liberi și puternici”, transmite MOLDPRES.
Oficialul a vorbit despre țară, despre oameni, tradiții, familie și moștenire.
„Tu ai păstrat tradițiile Moldovei și ai adunat familiile acasă. Tu ai muncit onest, ai avut grijă de pământ și ai pus pe masă roadă bună. Tu ai pus cărămidă peste cărămidă, ai construit o școală, ai făcut un drum, ai construit un spital. Tu ți-ai crescut copiii cu dragoste de familie și de țară. Tu ai fost la datorie și ai ajutat mii de oameni, tu ai salvat o viață, ai adus frumosul în viața noastră, ai clădit o viață. Tu ești viitorul - construiește pe moștenirea noastră și fii liber și puternic”, a spus Maia Sandu.
Șefa statului a chemat la unitate, libertate și independență.
„Tot ce faci tu înseamnă Moldova. Când tu te simți în siguranță, Moldova este în siguranță. Când tu acționezi liber și independent, Moldova este liberă și independentă. Când tu alegi drumul corect, Moldova este pe drumul corect. Moldova trăiește prin tine, prin fiecare mână care muncește, prin fiecare inimă care iubește. Noi făurim drumul Moldovei. La mulți ani, Moldova!”, a afirmat Maia Sandu.
Republica Moldova marchează astăzi 34 de ani de la proclamarea Independenței, votată de Parlament la 27 august 1991. Cu această ocazie, la Chișinău și în alte localități ale țării vor fi organizate mai multe evenimente festive.
FOTO // Speakerul Igor Grosu a vizitat grădinița „Andrieș” din Șoldănești, renovată prin programul „Satul European”
VIDEO // Un tânăr riscă să-și piardă permisul de conducere la doar 11 zile de la obținere. Încălcările documentate de polițiști
CNAS a finanțat plata indemnizațiilor pentru familiile cu copii
Campania „Învață în Moldova”: 12 mii de absolvenți de liceu vor descoperi oportunitățile oferite de universitățile din țară
FOTO // Sistem modern de salubrizare la Andrușul de Jos, Cahul: colectare separată și reciclare pentru fiecare gospodărie
Trei lingouri, presupuse a fi din aur, depistate la postul Sculeni
CNMC: Instituțiile statului sunt pregătite pentru eventuale intervenții în cazul deteriorării condițiilor meteo în următoarea perioadă
Cod galben de ceață în Republica Moldova: vizibilitate redusă pe arii extinse până sâmbătă la prânz
Un nou parteneriat pentru sănătate: ANSP și INCAAMV au semnat un acord pentru cercetare în domeniul sănătății
Moldova și Ucraina își consolidează conexiunile printr-un nou post de trecere. Ministra Daniella Misail-Nichitin: „Un punct strategic care va facilita traficul internațional și mobilitatea cetățenilor”
IGP califică inadmisibilă postarea lui Vasile Costiuc, în care a catalogat un copil drept consumator de droguri: „Afirmațiile defăimătoare nu pot fi justificate”
FOTO // Peste 400 de elevi au vizitat USMF „Nicolae Testemiţanu” în cadrul campaniei naționale „Învață în Moldova”
Primele patru localități din Moldova beneficiază de proiectul de aprovizionare descentralizată cu apă potabilă, susținut de Belgia
Șantaj pe Instagram de zeci de mii de euro: opt persoane investigate
Peste 140 de elevi au participat la Concursul Național de Științe și Inginerie „Mold SEF 2026”. Învingătorii au fost premiați la Chișinău
BTA: Bulgaria câștigă în premieră titlul european feminin pe echipe la badminton
Noi ajutoare europene militare și energetice pentru Ucraina, anunță Volodimir Zelenski
Atenție, călători! Trafic intens în punctul de trecere a frontierei Sculeni
Condiții meteo complicate: drumarii recomandă prudență în trafic
Avertismentul președintei Maia Sandu, la Conferința de la München: „Războiul cognitiv este cel mai periculos pentru democrațiile noastre”
Ziua Comemorării celor căzuți în războiul din Afganistan // Premierul Alexandru Munteanu: „Să protejăm pacea”
Prim-ministrul Alexandru Munteanu, la 37 de ani de la încheierea războiului din Afganistan: „Pacea este condiția de bază pentru viață, libertate și progres”
Republica Moldova și-a încheiat participarea la Jocurile Olimpice de Iarnă
VIDEO // Un taximetrist a sesizat poliția după ce pasagerul său ar fi scos o armă și l-ar fi amenințat cu moartea
O fermă modernă din Vadul-Rașcov readuce speranța la sat: un tânăr revenit din Italia investește acasă și creează locuri de muncă
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, la 37 de ani de la retragerea trupelor sovietice din Afganistan: „Este important să prețuim pacea”
Numărul turiștilor străini care au vizitat Republica Moldova, în creștere cu circa 34 la sută în 2025
Marco Rubio, după întâlnirea cu Volodimir Zelenski, la Munchen: „Președintele Trump își dorește o soluție care să pună capăt războiului odată pentru totdeauna”
Creștinii ortodocși de stil vechi sărbătoresc Întâmpinarea Domnului
Securitatea regională și sporirea rezilienței în fața provocărilor hibride, pe agenda discuțiilor dintre ministrul Anatolie Nosatîi și omologi din mai multe state