ro

 

Societate
04 Februarie, 2026 / 21:06
/ 25 Iulie, 2025

VIDEO // Vladimir Plahotniuc și Constantin Țuțu, escortați în fața instanței din Atena. Primele imagini publicate online

Pe rețelele de socializare au apărut primele imagini cu fostul lider al democraților, Vladimir Plahotniuc, și ex-deputatul Constantin Țuțu aduși în fața instanței din Atena, unde ar urma să se desfășoare audierea acestora pentru deținerea actelor false, informează MOLDPRES.

Imaginile, publicate de  cusens.md surprind momentul în care aceștia sunt escortați în fața autorităților elene de drept.

Până în prezent, autoritățile de drept din Republica Moldova nu au oferit un comentariu privind imaginile publicate.

Fostul lider al democraților, Vladimir Plahotniuc, a fost reținut duminică, 21 iulie curent, de autoritățile elene pe Aeroportul Internațional din Atena, cu puțin timp înainte de a se îmbarca într-un zbor spre Dubai. Alături de acesta a fost reținut și fostul deputat Constantin Țuțu.

Procuratura Generală a transmis ieri autorităților elene cererea de extrădare a lui Vladimir Plahotniuc. Acesta este cercetat penal în Republica Moldova pentru săvârșirea unor infracțiuni grave, inclusiv crearea și conducerea unei organizații criminale, escrocherie în proporții deosebit de mari și spălare de bani.

Un set de documente care aparțin lui Vladimir Plahotniuc și Constantin Țuțu au fost ridicate în urma perchezițiilor corporale desfășurate la aeroport și domiciliul din Grecia. Actele aveau identități diferite, iar unele dintre ele aparțin aceluiași stat.

Informațiile au fost transmise Inspectoratului General al Poliției (IGP) de către autoritățile din Grecia. Acestea vizează identitățile deținute și multitudinea actelor pretins a fi eliberate de diferite state lui Vladimir Plahotniuc și Constantin Țuțu. 


 
Ultimele Știri
/ Acum 9 ore

Republica Moldova va acorda un lot de asistență umanitară Ucrainei

/ Acum 9 ore

Universitatea Tehnică a Moldovei va fi reorganizată, prin fuziunea cu Universitatea de Stat „Bogdan Petriceicu Hasdeu” din Cahul

/ Acum 9 ore

Parlamentul va analiza reguli noi privind achitarea costurilor expertizelor judiciare

/ Acum 11 ore

Un instructor auto a fost condamnat la închisoare pentru trafic de influență

/ Acum 12 ore

Măsuri de intervenție în caz de condiții meteo complicate: CNMC a convocat o ședință de coordonare cu instituțiile responsabile

/ Acum 13 ore

Agenda evenimentelor, miercuri, 4 februarie

/ Acum 23 ore

Temperaturi în creștere și precipitații mixte sunt prognozate pentru ziua de miercuri

/ Acum 1 zi

Peste două miliarde de lei au fost transferate pentru plata pensiilor și alocațiilor sociale

/ Acum 1 zi

Două tentative de scoatere ilicită a valutei, dejucate pe Aeroportul Internațional Chișinău

/ Acum 1 zi

VIDEO // Ministerul Culturii lansează concursul pentru acordarea de subvenții instituțiilor mass-media

/ Acum 1 zi

CSM acceptă promovarea unui judecător și respinge un alt raport de evaluare

/ Acum 1 zi

BTA: Festivalul anual de etno din Taraclia, inclus în Calendarul național al turismului cultural al Republicii Moldova

/ Acum 1 zi

Ministrul Educației a vizitat trei școli mici din nordul țării: „Consolidarea rețelei școlare se bazează pe interesul superior al copilului de a avea acces la educație de calitate”

/ Acum 1 zi

Extinderea și reabilitarea pădurilor, în centrul discuțiilor cu silvicultorii, unde a fost prezentat Nicolae Munteanu, noul director „Moldsilva”