Vladimir Plahotniuc, acuzat oficial de escrocherie, spălare de bani și conducerea unei organizații criminale
Extrădat la Chișinău, fostul lider democrat Vladimir Plahotniuc a fost predat organelor de drept din țară și dus la Penitenciarul nr. 13, unde procurorii i-au adus la cunoștință acuzațiile în cauzele penale în care este vizat, comunică MOLDPRES.
Potrivit unui comunicat emis de Procuratura Generală, acuzatorii din cadrul Procuraturii Anticorupție i-au adus la cunoștință fostului democrat învinuirile din patru cauze penale aflate în faza de urmărire penală. De asemenea, pentru dosarul aflat pe rolul instanței de judecată, Plahotniuc a primit rechizitoriul, în conformitate cu procedura legală.
Fostul lider politic se afla în urmărire internațională, fiind acuzat de crearea și conducerea unei organizații criminale, escrocherie în proporții deosebit de mari și spălare de bani în proporții deosebit de mari.
Fostul lider democrat a părăsit Republica Moldova în iunie 2019. El a fost reținut la 22 iulie curent de autoritățile Republicii Elene, pe Aeroportul Internațional din Atena, în timp ce încerca să părăsească țara. Despre acest fapt, Procuratura Generală a fost informată oficial de către BNC Interpol Chișinău.
Ulterior, la 23 iulie, pe numele lui Vladimir Plahotniuc a fost emis un mandat de arest, în vederea extrădării, de către procurorul de pe lângă Curtea de Apel din Atena – instanța competentă în această procedură. La 24 iulie, PG a transmis cererea oficială de extrădare către Ministerul Justiției din Grecia, atât direct, cât și prin canale diplomatice. Solicitarea este bazată pe acuzații de escrocherie și spălare de bani cu circumstanțe agravante, precum și pe constituirea și conducerea unei organizații criminale.
Alături de Vladimir Plahotniuc a fost reținut și fostul deputat Constantin Țuțu. Un set de documente care aparțin acestora a fost ridicat în urma perchezițiilor corporale desfășurate la aeroport și la domiciliul din Grecia. Actele preyentau identități diferite, iar unele dintre ele aparțineau aceluiași stat.
Săptămâna internațională de prevenire a cancerului de col uterin, lansată la Chișinău
Elevii din mai multe școli nu au mers astăzi la ore din cauza condițiilor meteo nefavorabile
Ceață și polei pe traseele din țară: AND recomandă șoferilor să evite deplasările neesențiale
Mai multe autovehicule, printre care cinci ambulanțe, deblocate de salvatori
GALERIE FOTO // Crește numărul adresărilor la urgență: tot mai multe traumatisme din cauza poleiului
Mai multe localități din țară au rămas fără energie electrică din cauza condițiilor meteo
Un polițist de 30 de ani a decedat în urma unui accident produs în raionul Fălești
Polei pe străzi și trotuare. Autoritățile îndeamnă cetățenii să fie prudenți
Agenda evenimentelor, luni, 26 ianuarie
Școlile din Chișinău nu vor activa luni. Lecțiile vor fi recuperate ulterior
O autospecială a derapat și a ajuns în șanț, la intrarea în satul Sirota. Două persoane au suferit traumatisme
În capitală, peste 270 de persoane s-au adresat la medic după ce au căzut din cauza poleiului de pe străzi
MEC: Instituțiile de învățământ vor decide dacă elevii vor veni luni la lecții
VIDEO // Traficul rutier se desfășoară în condiții de polei și ceață
Circulația mai multor rute interurbane din nordul țării a fost sistată din cauza condițiilor meteo
Dolarul se ieftinește cu 16 bani
Școlile din Chișinău, închise marți din cauza poleiului: măsura vizează siguranța elevilor
Agenda evenimentelor, marți, 27 ianuarie
BTA // Directorul general al FMI: Sfârșitul războiului din Ucraina nu va duce la reducerea cheltuielilor pentru apărare, ci ar putea crește fluxul de investiții
Republica Moldova și Polonia analizează posibilitatea încheierii unui nou acord interguvernamental în domeniul apărării
ANRE monitorizează situația de pe piața carburanților, pentru a evita eventuale disfuncționalități
Cer noros și precipitații, prognozate pentru ziua de marți. Pe drumuri se menține ghețuș
Podul peste Prut de la Ungheni // Pe șantier au fost aduse primele elemente de tablier metalic
La Chișinău a fost lansat primul program integrat de instruire profesională în domeniul logisticii
Două sectoare incluse în centura Chișinăului vor fi modernizate
VIDEO // România va acorda Republicii Moldova 1,7 milioane de euro pentru realizarea primului inventar forestier național
Vicepremierul Mihai Popșoi a avut o întrevedere cu omologul armean, Ararat Mirzoyan. Extinderea cooperării economice și investiționale, pe agendă
Cooperarea moldo-poloneză, aderarea Republicii Moldova la Uniunea Europeană și securitatea regională, discutate de șefa statului la Varșovia
Avere nejustificată de peste 479 000 de lei, depistată la un funcționar din cadrul Serviciului Vamal
Defecțiuni pe linii electrice, cauzate de condițiile meteo: mai mulți consumatori au rămas fără lumină