ro
Societate
29 Septembrie, 2025 / 21:40
/ Acum 2 zile

Ziare de propagandă distribuite într-o biserică din Hîncești. Poliția a ridicat 164 de exemplare

Inspectoratul de Poliție Hîncești a intervenit astăzi după ce, în timpul unei slujbe religioase, un preot ar fi distribuit enoriașilor ziare cu titlul „Sare și Lumină”, tipărite într-o tipografie clandestină, despre care poliția a informat recent, transmite MOLDPRES.

Potrivit oamenilor legii, publicațiile au fost împărțite inclusiv copiilor prezenți la biserică. În paginile ziarelor au fost identificate mesaje denigratoare la adresa instituțiilor statului, îndemnuri la ură pe criterii religioase și tentative de influențare a opiniei publice în contextul alegerilor parlamentare.

În total, polițiștii au ridicat 164 de exemplare ale publicației.

Circumstanțele cazului urmează să fie documentate, iar probele acumulate vor fi transmise organelor competente pentru adoptarea măsurilor de rigoare.