Încă cinci licee din Chișinău vor avea terenuri de fotbal cu gazon artificial
Chişinău, 12 aug. /MOLDPRES/. Încă cinci instituții de învățământ din capitală vor avea finalizate terenurile de fotbal cu gazon artificial, care se construiesc în cadrul proiectului-pilot „Fotbal în școli", implementat de Primăria municipiului Chișinău împreună cu Federația Moldovenească de Fotbal, transmite MOLDPRES.
În perioada curentă sunt finalizate lucrările de amenajare a obiectivelor în liceele: „L. Deleanu", „N. Gogol", „Gaudeamus", „N. Iorga" și „G. Călinescu".
În prezent, pe teritoriile instituțiilor educaționale enunțate se desfășoară lucrări de reamenajare a terenurilor de sport, prin reconstrucția pistelor de alergări, delimitarea zonelor pentru sărituri în lungime, cele pentru jocuri sportive, montarea gardurilor de protecție etc.
În același timp, Direcția generală educație, tineret și sport a capitalei gestionează activitățile privind coordonarea planurilor individuale ce includ disciplina Fotbal, la profilul „Sport", având în vedere solicitările managerilor de licee la capitolul dat.
Potrivit primarului municipiului Chișinău, Ion Ceban, autoritățile locale își propun drept obiectiv creșterea numărului instituțiilor educaționale care beneficiază de terenuri de sport modernizate, prin investiții în infrastructură și crearea condițiilor necesare, astfel ca elevii să-și poată dezvolta abilitățile și talentul în acest domeniu.
Proiectul-pilot „Fotbal în școli" include șase instituții de învățământ din municipiul Chișinău.
Foto: chisinau.md
Încă o medalie pentru R. Moldova. Mihai Chihaia cucerește bronzul european la canoe
Fotbal și solidaritate la Taraclia: premiile de la Cupa ARBOM-2026, donate pentru tratamentul unui copil
Spania a câștigat Cupa Mondială 2026. „La Roja” a învins Argentina după prelungiri și a declanșat o adevărată fiesta la Madrid
CM 2026 // Anglia a câștigat medaliile de bronz, după 6-4 cu Franța
VIDEO // Sportivii calificați la Jocurile Olimpice vor primi câte un grant de 10 mii de dolari
Atleta Andreea Stavila-Grosu a câștigat proba de 3000 de metri obstacole la un concurs internațional din Turcia
Luptătorul Maxim Dimov a devenit campion european Under 20
Canoistul Serghei Tarnovschi a cucerit medalia de argint la Cupa Mondială de la Montreal
Record mondial și medalie de aur pentru moldoveanul Maxim Caraion la Campionatul Mondial de la Milano
Halterofila Nicoleta Cojocaru, campioană mondială la U17! Trei medalii de aur și două recorduri mondiale în Columbia
CM 2026 // Argentina revine spectaculos în fața Egiptului și se califică în sferturi, după un meci dramatic la Atlanta
CM 2026 // Argentinianul Lionel Messi atacă opt recorduri istorice în optimile de finală, înaintea meciului cu Egiptul
FOTO // Canotorii moldoveni au cucerit trei medalii de bronz la Campionatul Mondial de caiac-canoe sprint din Canada
Chișinăul dă startul Turului României 2026. Programul evenimentului
Volodimir Zelenski, după reuniunea trilaterală de la Chișinău: „Moldova, Ucraina și România sunt aliați firești”
Declarațiile Președintei Maia Sandu la conferința de presă comună cu Președintele Ucrainei, Volodymyr Zelenskyy, și Președintele României, Nicușor Dan
Nicușor Dan: „România și Republica Moldova pot coopera pentru a preveni atacurile cu drone”
Președinta Maia Sandu, la Chișinău, alături de Nicușor Dan și Volodimir Zelenski: „Continuăm să ne unim eforturile, pentru că în 35 de ani am învățat că independența este mai puternică atunci când se sprijină pe legături solide”
România susține deschiderea rapidă a clusterelor de negociere UE pentru Republica Moldova și Ucraina
GALERIE FOTO // 35 de ani de Independență: PMAN a găzduit cea mai amplă paradă militară din ultimii ani, cu peste 2000 de militari și 100 unități de tehnică specială
VIDEO // Republica Moldova, România și Ucraina își consolidează eforturile pentru pace, securitate și dezvoltare: Mesajele transmise la Chișinău de Maia Sandu, Nicușor Dan și Volodimir Zelenski
Trafic intens la intrarea în Republica Moldova prin PTF Giurgiulești-Galați
Nicușor Dan: „România și Republica Moldova trebuie să-și consolideze cooperarea în domeniul securității”
Maia Sandu, despre parada militară: „Putem să ne mândrim cu cei care au grijă să fim în siguranță”
FOTO // Igor Grosu, despre atmosfera de la parada militară de Ziua Independenței: „Am simțit, în primul rând, recunoștință”
35 de ani de Independență: Peste 2.000 de militari și reprezentanți ai instituțiilor de forță au defilat la Parada din PMAN
Moldova#35 – Ce am construit // Ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru: „Republica Moldova a edificat un sistem de protecție socială orientat spre oameni”
VIDEO // Președintele Ucrainei, în vizită la Chișinău, de Ziua Independenței Republicii Moldova. Oficialul a fost întâmpinat la Președinție de Maia Sandu
VIDEO // Paradă Militară organizată la Chișinău de Ziua Independenței: peste 2.000 de militari și 100 de unități de tehnică în PMAN
Este o zi specială pentru Republica Moldova: mesajul transmis de președintele Consiliului European cu ocazia Zilei Independenței