Jocurile Paralimpice de la Tokyo au fost deschise
Chişinău, 24 aug. /MOLDPRES/. Împăratul Japoniei, Naruhito, a declarat oficial deschise Jocurile Paralimpice de la Tokyo, marţi, la ceremonia de deschidere de pe Stadionul Naţional, la 16 zile după încheierea Jocurilor Olimpice şi la un an după data lor iniţială, transmite AFP, preluat de AGERPRES și MOLDPRES.
"Declar deschise Jocurile Paralimpice de la Tokyo 2020", a spus împăratul Naruhito în tribuna oficială a stadionului, fără spectatori, competiţia disputându-se cu porţile închise din cauza celui de-al cincilea val de Covid-19 care loveşte Japonia.
Jocurile Paralimpice din capitala Japoniei au loc între 24 august şi 5 septembrie.
Cu un an mai târziu decât planificarea iniţială, flacăra mişcării paralimpice va lumina cerul din Tokyo timp de 13 zile (24 august-5 septembrie) pentru a marca Jocuri foarte speciale, cu un strict protocol de securitate şi care vor avea cel mai mare impact global din istoria lor, ajungând în toate colţurile lumii, incluzând în premieră 49 de ţări din Africa Subsahariană.
Drapelul Afganistanului a apărut la ceremonia de deschidere a Jocurilor Paralimpice de la Tokyo, în semn de solidaritate cu sportivii din această ţară care nu pot fi prezenţi la eveniment.
Practicanta de taekwondo Zakia Khudadadi şi atletul Hossain Rasouli obţinuseră dreptul de a reprezenta Afganistanul la Jocurile Paralimpice, dar plecarea lor de la Kabul a devenit imposibilă după suspendarea zborurilor comerciale ca urmare a situaţiei din ţară.
Republica Moldova va fi reprezentată la Tokyo de șase sportivi. Sportivii Oleg Creţul şi Ion Basoc (judo), Vladimir Butucea și Oxana Spătaru (atletism), Denis Raiul şi Larisa Marinencova (powerlifting) sunt cei care s-au calificat pentru a participa la Jocurile Paralimpice.
Foto: planetconcerns.com
Atleta Andreea Stavila-Grosu a câștigat aurul la Campionatele Balcanice de atletism
Performanță pentru echipa feminină de tenis a Republicii Moldova: calificare spectaculoasă după o pauză de 25 de ani
Cinci recorduri naționale pentru Republica Moldova la Campionatul Mondial de scufundări în bazin închis
Bazinul de înot al Universității de Stat din Moldova se redeschide după renovare
GALERIE FOTO // Bazinul de înot al USM, redeschis după renovare capitală
Canoistul Serghei Tarnovschi a cucerit medalia de aur la Campionatele Europene de kaiac-canoe și paracanoe
Sportivii moldoveni au cucerit șase medalii la Campionatul Mondial Universitar al sporturilor de contact din Brazilia
Reformă în sport: Cluburile sportive vor putea atrage investiții private
Spectacolul fotbalistic mondial începe astăzi
Luptătoarea Irina Rîngaci a cucerit medalia de aur la Campionatul Mondial Universitar din Brazilia
Juniorii moldoveni la polo pe apă au câștigat medalii la Turneul Internațional „Devin Cup 2026”
Începe Cupa Mondială 2026: primul turneu găzduit de trei țări, cu 48 de echipe și peste 100 de meciuri
Rusia va rămâne exclusă din competițiile UEFA în sezonul viitor
Medalie de bronz pentru R. Moldova la debutul Campionatului European de rugby 7
Andrian Gavrilița își încheie mandatul la Finanțe: „Voi continua să-mi ajut țara, indiferent de rolul în care mă voi regăsi”
Cristian Jardan: „A fost o onoare și un privilegiu să servesc Republica Moldova și Ministerul Culturii”
Cine sunt fețele noi din Guvernul Tofan: radiografia schimbărilor din noul Guvern comparativ cu Executivul precedent
Peste 13.000 de persoane și-au găsit un loc de muncă de la începutul anului
Ludmila Catlabuga, la final de mandat: „Fiecare decizie a fost luată cu gândul la viitorul agriculturii”
Breaking news
Premierul desemnat, Vasile Tofan, a prezentat echipa guvernamentală, cu care va merge în Parlament pentru a cere votul de încredere
VIDEO // Lista noului Cabinet de miniștri va fi anunțată în scurt timp, afirmă Igor Grosu după întrevederea candidatului desemnat cu fracțiunea PAS
Debitul deversat din lacul de la Novodnestrovsk rămâne neschimbat până la sfârșitul lunii
Vizită de lucru a secretarului de stat al Guvernului pentru reintegrare, Roman Roșca, în localitățile de pe platoul Cocieri
Ucraina a distrus un bombardier strategic rusesc Tu-95
Peste 120 de specialiști în sănătate publică și-au consolidat capacitățile de intervenție în situații de urgență
VIDEO // Prunele au invadat tarabele din piețele capitalei. Cât costă fructele și legumele în această săptămână
FOTO // Un proiect de peste 60 de milioane de lei aduce apă potabilă pentru mii de locuitori din raionul Hânceşti
UPDATE // Traficul transfrontalier intens la PTF Sculeni a fost fluidizat
Grupuri de primării amalgamate au fost create în toate regiunile țării: investiții de 366 de milioane de lei planificate de Guvern pentru modernizarea localităților
FOTO // Noi investiții vor îmbunătăți accesul către Zona Economică Liberă Ungheni și Rezervația „Plaiul Fagului”