ro

 

Sport
05 Aprilie, 2026 / 16:34
/ 10 Martie, 2021

Naționala moldovenească de fotbal începe pe 20 martie pregătirile pentru preliminariile CM din Qatar

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 10 mar. /MOLDPRES/. Federația Moldovenească de Fotbal a anunțat că echipa națională de fotbal se va convoca pe data de 20 martie la Centrul de pregătire a selecționatelor din Vadul lui Vodă. Componența finală, cu care vor fi abordate meciurile cu Feroe, Danemarca și Israel va fi anunțată ulterior, la fel ca și programul de presă al echipei, transmite MOLDPRES.

Selecționerul echipei moldovene, Roberto Borodin, a stabilit lotul lărgit al jucătorilor care vor fi convocați pentru primele trei meciuri din preliminariile Campionatului Mondial de fotbal 2022.

Cea mai mare pondere a jucătorilor convocați la echipa națională o au fotbaliștii înmatriculați la clubul de fotbal Petrocub Hâncești. În listă se află șase jucători - Ion Jardan, Sergiu Platica, Iaser Țurcan, Andrei Cojocari, Alexandru Bejan și Cristian Avram.

Echipa națională de fotbal va debuta în preliminariile pentru Campionatul Mondial de Fotbal din Qatar pe 25 martie, la Chișinău, contra selecționatei din Insulele Feroe. Meciul se va disputa fără spectatori, pe stadionul Zimbru din capitală, de la ora 21.45.

Tot în luna martie echipa națională va mai juca încă două meciuri de fotbal - pe 28 martie, cu Danemarca, în deplasare, de la ora 19.00 și pe 31 martie, la Chișinău contra echipei naționale a Israelului, de la ora 21.45.

foto: fmf.md 


 
Ultimele Știri
/ 22 Februarie, 2026

Jocurile Olimpice de iarnă Milano-Cortina 2026 se încheie cu o ceremonie spectaculoasă la Verona

/ 21 Februarie, 2026

Republica Moldova a devenit campioană europeană la tir cu arcul în sală

/ 19 Februarie, 2026

Peste 150 de judocani s-au duelat pentru titlul național la U21, la Arena Chișinău

/ 15 Februarie, 2026

BTA: Bulgaria câștigă în premieră titlul european feminin pe echipe la badminton

/ 15 Februarie, 2026

Republica Moldova și-a încheiat participarea la Jocurile Olimpice de Iarnă

/ 12 Februarie, 2026

Naționala de fotbal a R. Moldova și-a aflat adversarele din Liga Națiunilor! Grupă complicată pentru ,,tricolori" în Liga C - Kazahstan, Slovacia și Insulele Feroe

/ 12 Februarie, 2026

Mai mulți bani pentru sportul moldovenesc. 91,5 milioane de lei alocate pentru dezvoltarea federațiilor

/ 10 Februarie, 2026

BTA: Rezultatele sondajului „Sportivul Balcanic al Anului 2025” vor fi prezentate la o ceremonie pe 16 februarie

/ 10 Februarie, 2026

Sportivii Moldovei debutează astăzi la Jocurile Olimpice de iarnă de la Milano-Cortina

/ 09 Februarie, 2026

BTA: Bulgarul Tervel Zamfirov păstrează șansele la medalie în cadrul Jocurilor Olimpice Milano Cortina, Radoslav Yankov eliminat în optimi

/ 07 Februarie, 2026

FOTO // Lotul olimpic al R. Moldova la Jocurile Olimpice de iarnă a defilat la ceremonia de deschidere a Olimpiadei Albe

/ 06 Februarie, 2026

Încep Jocurile Olimpice de iarnă Milano-Cortina 2026

/ 31 Ianuarie, 2026

BTA: Bulgaria are un nou campion junior de Grand Slam: Dimitar Kisimov câștigă titlul la dublu la Australian Open

/ 28 Ianuarie, 2026

Republica Moldova va fi reprezentată de cinci sportivi la Jocurile Olimpice de iarnă Milano-Cortina 2026