Selecționata de fotbal a jucat la egalitate cu Cehia în preliminariile Campionatului European
Chişinău, 28 mar. /MOLDPRES/. Naționala R. Moldova la fotbal a remizat aseară pe teren propriu cu selecționata Cehiei, scor 0-0, în cel de-al doilea meci din preliminariile Campionatului European 2024, relatează MOLDPRES.
În cealaltă partidă a grupei E, Polonia a învins Albania cu 1-0.
În primul meci din preliminariile Campionatului European, tricolorii de asemenea au remizat, la 24 martie, cu reprezentativa din Insulele Feroe, scor 1-1.
Potrivit FMF, în clasamentul grupei conduce Cehia, cu 4 puncte. Urmează Polonia, cu 3 puncte, R. Moldova, 2, Feroe, 1 punct și Albania, fără puncte.
Pentru echipa antrenată de Serghei Cleșcenco urmează meciurile cu Albania în deplasare, pe 17 iunie, și cu Polonia acasă, pe 20 iunie.
Foto: FMF
Andrei Belici, campion la Indoor Archery World Series U21 în Elveția
Halterofilul Stanislav Uja a cucerit bronzul la Campionatul European U20 din Albania
Adriana Conac a câștigat medalia de bronz la Europenele U20 de haltere
Mihail Latîșev a adus Moldovei prima medalie la Europenele de Judo U23
Chișinăul găzduiește pentru prima dată Campionatul European de Judo U23
18 sportivi moldoveni vor concura la Campionatul European de judo U-23, organizat la Chișinău
Naționala Moldovei, două meciuri decisive în noiembrie. Lilian Popescu a anunțat stranierii convocați
Alexandr Gaidarlî aduce încă o medalie pentru Moldova la Campionatul Mondial U-23
Luptătorul Alexandrin Guțu devine pentru a treia oară consecutiv campion mondial U23
Republica Moldova a obținut două medalii la Campionatul Mondial de lupte U-23
Luptătoarea Irina Rîngaci a adus o nouă medalie de aur Moldovei
Naționala Moldovei a încheiat la egalitate meciul cu Estonia din preliminariile Campionatului Mondial 2026
Comitetul Internațional Olimpic a decernat premiile fair-play pentru JO 2024
Naționala Moldovei întâlnește Estonia în preliminariile Campionatului Mondial 2026
Căile Ferate Ucrainene au reluat cursa Odesa–Chișinău. În primele trei ore, 60% dintre bilete au fost epuizate
De ce au atacat rușii o zonă izolată în apropierea graniței dintre Ucraina și Republica Moldova. Importanța podului de la Maiaki
Moș Crăciun îi invită pe copii într-o călătorie magică cu trolebuzul prin Chișinău
Ceață pe întreg teritoriul țării. Polițiștii îndeamnă șoferii să circule cu atenție
SUA au propus organizarea de negocieri directe Ucraina–Rusia, spune Zelenski
Solstițiul de iarnă 2025. Cea mai scurtă zi și cea mai lungă noapte din an marchează începutul iernii astronomice
FOTO// Comunitatea științifică din Republica Moldova, omagiată la Gala Cercetătorilor 2025. Dan Perciun: „Munca cercetătorilor are un viitor aici, acasă”
Oficiali, artiști și influenceri au devenit, pentru o zi, „Ambasadori ai Bunătății”, într-o campanie caritabilă
Negociatori ruși și americani se întâlnesc astăzi în Florida pentru noi discuții privind un acord de pace cu Ucraina
Rute logistice blocate în sudul Ucrainei, în urma atacurilor recente. Transporturile, inclusiv cele umanitare, vor fi deviate prin Republica Moldova
Ministerul Justiției a premiat colaboratori din sistemul penitenciar
Trafic fluidizat la vama Otaci–Moghilev-Podolsk: timpi minimi de traversare a frontierei
Accident violent în apropiere de Ceadîr-Lunga. Mașină de poliție, implicată
Un nou Cod galben de ceață în Republica Moldova, valabil până duminică, 21 decembrie
Traversarea prin punctul de trecere Tudora-Starokazacie spre Belgorod-Dnestrovsk este permisă tuturor călătorilor
INTERVIU MOLDPRES // Ministrul Culturii, Cristian Jardan: „Aderarea la UE va aduce mai multe resurse pentru cultură”