ro

 

Sport
11 Ianuarie, 2026 / 19:09
/ 14 Octombrie, 2022

Sheriff Tiraspol a fost învinsă de gruparea spaniolă Real Sociedad

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 14 oct. /MOLDPRES/. Campioana Moldovei, Sheriff Tiraspol a fost învinsă ieri de gruparea spaniolă Real Sociedad cu 3-0, într-un meci din grupa E a Ligii Europei, transmite MOLDPRES.

Sheriff a rămas în 10 oameni în min. 33, când a fost eliminat din teren ivorianul Armel Zohouri, pentru al doilea cartonaș galben. Scorul a fost deschis în prelungirile primei reprize, de către norvegianul Alexander Sorloth, cu un șut necruțător de la 16 metri. În mitanul secund au mai punctat Diego Rico și Roberto Navarro.

În cealaltă partidă din grupă, Manchester United (Anglia) a învins Omonoia (Cipru) cu 1-0. În clasament conduce Real Sociedad, cu 12 puncte. Urmează Manchester United, cu 9 puncte, Sheriff – 3 și Omonoia – 0.

Următorul meci în grupele Ligii Europei, campioana Moldovei îl va juca pe 27 octombrie, în deplasare, cu Manchester United.

Foto: fmf.md


 
Ultimele Știri
/ 12 Noiembrie, 2025

R. Moldova – Italia în preliminariile CM 2026. Selecționerul Lilian Popescu: „Este o provocare, dar și o oportunitate de a arăta progresul echipei”

/ 10 Noiembrie, 2025

Aur pentru Republica Moldova la Campionatul Mondial de para sambo: Oleg Crețul, campion mondial la Bișkek

/ 09 Noiembrie, 2025

BTA: Bulgaria formează primii arbitri certificați în gimnastică pentru sportivii cu sindrom Down

/ 05 Noiembrie, 2025

Vadim Crețul câștigă aurul la Mondialul de powerlifting pentru sportivii nevăzători

/ 04 Noiembrie, 2025

Lilian Popescu a anunțat lotul pentru meciurile cu Italia și Israel. Doi jucători, convocați în premieră

/ 04 Noiembrie, 2025

Andrei Belici, campion la Indoor Archery World Series U21 în Elveția

/ 04 Noiembrie, 2025

Halterofilul Stanislav Uja a cucerit bronzul la Campionatul European U20 din Albania

/ 02 Noiembrie, 2025

Adriana Conac a câștigat medalia de bronz la Europenele U20 de haltere

/ 02 Noiembrie, 2025

Mihail Latîșev a adus Moldovei prima medalie la Europenele de Judo U23

/ 01 Noiembrie, 2025

Chișinăul găzduiește pentru prima dată Campionatul European de Judo U23

/ 29 Octombrie, 2025

18 sportivi moldoveni vor concura la Campionatul European de judo U-23, organizat la Chișinău

/ 27 Octombrie, 2025

Naționala Moldovei, două meciuri decisive în noiembrie. Lilian Popescu a anunțat stranierii convocați

/ 27 Octombrie, 2025

Alexandr Gaidarlî aduce încă o medalie pentru Moldova la Campionatul Mondial U-23

/ 24 Octombrie, 2025

Luptătorul Alexandrin Guțu devine pentru a treia oară consecutiv campion mondial U23