Un argentinian a câştigat Raliul Dakar 2023
Chişinău, 15 ian. /MOLDPRES/. Argentinianul Kevin Benavides (KTM) a câştigat pentru a doua oară Raliul Dakar, secţiunea moto, duminică, la Dammam (Arabia Saudită), la capătul etapei a 14-a, după o luptă strânsă în toate cele 15 zile ale competiţiei, informează MOLDPRES cu referire la Agerpres.
În vârstă de 34 de ani, argentinianul, deja câştigător în 2021, l-a devansat pe australianul Toby Price (KTM) cu 43 de secunde. Americanul Skyler Howes (Husqvarna) a terminat al treilea, la 5 minute şi 4 secunde.
Într-o ediţie deosebit de strânsă, marcată de abandonul deţinătorului titlului, britanicul Sam Sunderland, chiar din prima etapă, pe 1 ianuarie, Benavides, al doilea în clasamentul general cu 12 secunde la startul ultimei etape, a câştigat la finalul celor 136 km de duminică, între Al-Hofuf şi Damman, devansându-l cu 55 de secunde pe Toby Price, fostul lider, iar al treilea a fost chilianul Pablo Quintanilla (Honda), la 3 min 15 sec.
Românul Emanuel Gyenes (Autonet Motorcycle Team) s-a clasat pe locul 21 duminică (la 11 min 49 sec de învingător), şi a încheiat competiţia la general pe locul 27, la 07 h 53 min 35 sec de câştigător.
Sătmăreanul a încheiat pe locul 11 la Rally 2, la 05 h 49 min 11 sec de primul clasat, francezul Romain Dumontier.
Emanuel Gyenes a avut prima participare la Raliul Dakar în 2007, reuşind să încheie cursa la ultima ediţie din Africa. În 2011 a obţinut prima victorie la clasa Maraton (o clasă în care de-a lungul celor două săptămâni de cursă nu ai voie să schimbi o serie de componente printre care se numără motorul şi bascula; această clasă nu mai există în prezent). În 2015 a reuşit a doua victorie la clasa Maraton. În 2020, pilotul sătmărean a ieşit învingător la clasa Original by Motul, iar în 2021 s-a clasat pe locul secund la Original by Motul, la şapte luni după tripla fractură de la piciorul drept.
Andrei Belici, campion la Indoor Archery World Series U21 în Elveția
Halterofilul Stanislav Uja a cucerit bronzul la Campionatul European U20 din Albania
Adriana Conac a câștigat medalia de bronz la Europenele U20 de haltere
Mihail Latîșev a adus Moldovei prima medalie la Europenele de Judo U23
Chișinăul găzduiește pentru prima dată Campionatul European de Judo U23
18 sportivi moldoveni vor concura la Campionatul European de judo U-23, organizat la Chișinău
Naționala Moldovei, două meciuri decisive în noiembrie. Lilian Popescu a anunțat stranierii convocați
Alexandr Gaidarlî aduce încă o medalie pentru Moldova la Campionatul Mondial U-23
Luptătorul Alexandrin Guțu devine pentru a treia oară consecutiv campion mondial U23
Republica Moldova a obținut două medalii la Campionatul Mondial de lupte U-23
Luptătoarea Irina Rîngaci a adus o nouă medalie de aur Moldovei
Naționala Moldovei a încheiat la egalitate meciul cu Estonia din preliminariile Campionatului Mondial 2026
Comitetul Internațional Olimpic a decernat premiile fair-play pentru JO 2024
Naționala Moldovei întâlnește Estonia în preliminariile Campionatului Mondial 2026
Guvernatoarea Anca Dragu, la conferința „BNM 2025 – Momentum European”: „Prin aderarea la SEPA am realizat o economie directă de circa 2,38 milioane de euro în doar două luni”
ANTA îşi atenţionează beneficiarii că plățile bugetare trebuie efectuate până pe 30 decembrie
Traficul la frontiera moldo-ucraineană, parțial sistat după atacurile cu drone din Ucraina
VIDEO// Trei persoane vor ajunge pe banca acuzaților în cazul contrabandei cu peste un milion de țigări
Funcționarii din Secretariatul Parlamentului au participat la schimburi de experiență cu omologii lor din Parlamentul European și din parlamentele Austriei și Albaniei
Un bărbat a fost condamnat la patru ani de închisoare pentru finanțarea Partidului „Șansa”
Republica Moldova lansează licitația pentru construcția centralelor eoliene mari, însoțite de baterii de stocare
Creștinii ortodocși de stil vechi îl sărbătoresc pe Sfântul Nicolae
Oficiul Medicilor de Familie Bursuc a fost renovat
Escrocherii telefonice cu „ruda implicată în accident”. Ppatru inculpați, trimiși după gratii
VIDEO // Colaborare între Serviciul Hidrometeorologic de Stat şi Universitatea „Ștefan cel Mare” din Suceava: convenție pentru studii şi cercetări comune
Atenție, călători: trafic intens la punctul de trecere a frontierei Otaci-Moghilev-Podolsk
Piața intrazilnică de energie electrică, lansată în Republica Moldova
VIDEO // Politici climatice, prețul carbonului și alinierea la UE – prioritățile Moldovei discutate la Viena
Consolidarea cooperării moldo-britanice, pe agenda discuțiilor dintre ministrul Finanțelor și ambasadoarea Fern Horine
VIDEO // Infrastructura de gestionare a deșeurilor, consolidată în satul Ruseni, Anenii Noi: tomberoane individuale pentru localnici