ro

 

Aderare la UE
19 Aprilie, 2026 / 20:51
/ 02 Aprilie, 2026

Republica Moldova avansează în procesul de aderare la UE cu sprijinul experților francezi

Parcursul european al Republicii Moldova și reformele necesare în procesul de aderare au fost discutate de viceprim-ministra pentru Integrare Europeană, Cristina Gherasimov, cu directorul general al Agenției „Expertise France”, Jérémie Pellet, în cadrul unei întrevederi desfășurate la Guvern, relatează MOLDPRES.

În cadrul discuțiilor, oficialii au analizat stadiul negocierilor de aderare la Uniunea Europeană, precum și eforturile depuse de autoritățile de la Chișinău pentru consolidarea instituțiilor și implementarea reformelor în diverse domenii.

„Am vorbit despre unde ne aflăm în procesul de negocieri pentru aderare, despre eforturile pe care le facem pentru a ne consolida instituțiile și a implementa reforme în întreaga țară, dar și despre domeniile în care avem nevoie de sprijin tehnic și financiar în perioada următoare”, a declarat Cristina Gherasimov.

Viceprim-ministra a subliniat că, prin proiectele implementate de Agenția „Expertise France”, Republica Moldova beneficiază de expertiza specialiștilor francezi, implicați în domenii complexe precum justiția, anticorupția, energia și transportul.

Totodată, oficialii au discutat despre extinderea cooperării în sectoare precum mediul și agricultura, considerate esențiale în contextul negocierilor de aderare.

Cristina Gherasimov a mulțumit autorităților franceze pentru sprijinul constant acordat Republicii Moldova și pentru contribuția la avansarea parcursului european al țării.

„Expertise France” este agenția guvernamentală a Franței responsabilă de implementarea proiectelor de cooperare tehnică și dezvoltare. Creată în 2015, instituția face parte din grupul Agence Française de Développement și oferă expertiză statelor partenere pentru reforme instituționale și alinierea la standardele europene. Agenția activează în numeroase țări, inclusiv în Republica Moldova, unde sprijină autoritățile în domenii precum justiția, energia, transportul și administrația publică, contribuind la avansarea parcursului european.


 
Ultimele Știri
/ 17 Martie, 2026

Noua tranșă de circa 200 de milioane de euro debursată de UE: cum vor fi folosiți banii

/ 17 Martie, 2026

R. Moldova avansează decisiv în procesul de aderare la UE. Marilena Raouna: „O Moldovă mai puternică înseamnă o Europă mai puternică”

/ 17 Martie, 2026

Marta Kos: „Comisia Europeană a debursat 200 de milioane de euro Republicii Moldova după finalizarea a zeci de reforme”

/ 17 Martie, 2026

Negocierile tehnice pentru ultimele clustere ale procesului de aderare a R. Moldova la UE, lansate la Bruxelles

/ 17 Martie, 2026

Moldova își întărește „scutul energetic” prin parteneriate cu Grecia, România și Polonia. Dorin Junghietu: „Integrarea în piața UE este singura noastră plasă de siguranță viabilă”

/ 16 Martie, 2026

Moment istoric la Bruxelles: Republica Moldova deschide negocierile tehnice pentru ultimele trei clustere de aderare la UE

/ 16 Martie, 2026

VIDEO // Republica Moldova pregătește implementarea sistemului IACS pentru gestionarea fondurilor europene în agricultură

/ 13 Martie, 2026

VIDEO // MAIA gestionează trei capitole-cheie pentru integrarea agriculturii în piața UE

/ 13 Martie, 2026

Biroul pentru Integrare Europeană marchează doi ani de la creare. Cristina Gherasimov: „Demonstrăm că atunci când există voință și crezi în propria țară, nimic nu este imposibil”

/ 12 Martie, 2026

VIDEO // Experiența Sloveniei în procesul de aderare la UE, discutată la Chișinău

/ 11 Martie, 2026

Parcursul european al Republicii Moldova, discutat de Cristina Gherasimov cu studenți din Franța

/ 11 Martie, 2026

Următorii pași în procesul de aderare la UE și evoluțiile de securitate din regiune, discutate de vicepremierul Mihai Popșoi cu Kaja Kallas

/ 09 Martie, 2026

Tineri absolvenți din Moldova pot aplica pentru stagiul Blue Book al Comisiei Europene: înscrierile încep pe 16 martie

/ 09 Martie, 2026

VIDEO // Dialog strategic UE–Republica Moldova la Bruxelles: progrese în modernizarea transporturilor și apropierea de rețelele europene

 


 
/ Acum 1 zi

FOTO // Ministrul Mihai Popșoi, la Forumul Diplomatic de la Antalya: „R. Moldova a devenit mai rezilientă, iar angajamentul nostru de a avansa în implementarea reformelor rămâne ferm”

/ Acum 1 zi

Premierul Alexandru Munteanu, despre foametea organizată din anii 1946–1947: „Oamenii au îndurat pierderi greu de imaginat, iar multe familii nu și-au mai revenit niciodată”

/ Acum 1 zi

Linia electrică 110kV Strășeni-Bobeica a fost pusă sub tensiune, în urma remedierii defecțiunilor tehnice

/ Acum 1 zi

FOTO // Forumul Diplomatic de la Antalya. Vicepremierul Mihai Popșoi a avut întrevederi cu miniștri din Ucraina, Muntenegru și Germania

/ Acum 1 zi

FOTO // Învingătorii Olimpiadei Republicane la Limba și literatura română au fost premiați în cadrul unei ceremonii festive

/ Acum 1 zi

FOTO // Ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi, întrevedere cu omologul său lituanian, Robertas Kaunas, la Vilnius. Securitatea națională și reziliența instituțională, pe agendă

/ Acum 1 zi

FOTO // Spectacol emoționant în memoria victimelor foametei din 1946-1947. Actorii trupei „TeatrUngheni” au redat pe scenă istoria tragică a poporului nostru

/ Acum 1 zi

Speakerul Igor Grosu, despre foametea organizată din anii 1946–1947: „Una dintre cele mai dureroase tragedii din istoria noastră”

/ Acum 1 zi

Iranul reimpune un „control strict” asupra Strâmtorii Ormuz din cauza blocadei americane

/ Acum 1 zi

Experții Centrului de Medicină Legală au prelevat probe biologice de la minora din Râșcani. Analizele de laborator, în proces de investigare

Vezi mai multe