VIDEO // Vladimir Bolea: „În acest an vom repara peste 123 km de drumuri regionale, pe 54 de tronsoane de tip G”
Fondurile suplimentare la Fondul Rutier, ce constituie un miliard de lei, vor fi utilizate pentru redistribuirea mijloacelor financiare între diferite capitole de cheltuieli și pentru includerea unor sectoare de drum regionale cu indicele „G” în programul de reparații, transmite MOLDPRES.
Aceste lucrări vor acoperi aproximativ 123 de kilometri de drumuri regionale, contribuind la menținerea infrastructurii rutiere la standarde adecvate și asigurând condiții de circulație în siguranță, potrivit vicepremierului Vladimir Bolea, ministru al Infrastructurii și Dezvoltării Regionale (MIDR), care a făcut aceste declaraţii într-o conferinţă de presă de astăzi.
Vladimir Bolea a anunțat principalele modificări ale Programului privind repartizarea mijloacelor fondului rutier pentru drumurile publice naționale pe anul 2025.
„Această inițiativă marchează un pas important în modernizarea infrastructurii rutiere a țării, cu un accent deosebit pe finalizarea lucrărilor începute în anii precedenți și pe îmbunătățirea conectivității regionale”, a estimat oficialul.
Conform vicepremierului, Guvernul Republicii Moldova a alocat resurse financiare suplimentare semnificative pentru anul 2025. Un miliard de lei a fost adăugat la fondul rutier, sumă ce se adaugă la bugetul inițial votat la începutul anului și la cele 36 de contracte pentru drumuri naționale semnate în noiembrie 2024, majoritatea aflate deja în proces de implementare.
„Construcția de drumuri devine o prioritate pentru Guvernul Republicii Moldova, fapt care se manifestă inclusiv prin alocările suplimentare de resurse financiare care au avut loc în anul curent, în 2025. Deciziile care au fost luate în momentul elaborării noii liste pe segmentele de drumuri G au fost de finalizare în multe cazuri la ce s-a început în anii 2022, 2023, 2024, ca să avem un drum finalizat ce leagă comunități, ce leagă raioane, ce leagă sate și care facilitează accesul cetățenilor noștri la condiții mult mai bune de trai", a declarat Vladimir Bolea.
Astfel, din miliardul de lei suplimentar, 708 milioane de lei sunt direcționate către reabilitarea a 54 de tronsoane de drumuri de tip G, acoperind o lungime totală de 123 de kilometri. Restul fondurilor vor fi utilizate pentru întreținerea curentă de vară și iarnă, deszăpezire, plombări, reparații periodice, reabilitarea podurilor și podețelor, intervenții pentru siguranța rutieră și cofinanțarea proiectelor de construcție de drumuri realizate cu sprijinul partenerilor externi precum Banca Mondială, BERD și BEI.
Printre proiectele specifice menționate se numără:
- Drumul G5 (Corjeuți - Caracușenii Vechi): va beneficia de o investiție de 18,62 milioane de lei pentru reabilitarea a 3,5 km.
- Drumul G10 (Cernoleuca - Climăuți): se vor aloca 2,468 milioane de lei pentru reabilitarea a 430 de metri, vizând finalizarea lucrărilor pe acest segment.
- Drumul G20 (zona Țarigrad): va primi o finanțare de 31,991 milioane de lei pentru modernizarea a 4,2 km.
- Drumul G50 (Rădoaia - Drăgănești): o investiție de 15,498 milioane de lei va fi direcționată pentru reabilitarea a 2,7 km.
Ministrul a subliniat că, pe lângă aceste investiții în drumurile naționale, o premieră absolută o constituie alocarea a 500 de milioane de lei din bugetul suplimentar pentru restabilirea drumurilor locale, aflate în gestiunea administraţiilor locale de nivelul întâi. Detaliile privind repartizarea acestor fonduri, bazate pe analiza a aproximativ 597 de dosare, vor fi comunicate public săptămâna viitoare.
"Aceste investiții aduc beneficii multiple și direct măsurabile pentru cetățenii din Republica Moldova. Ele reduc timpul de deplasare, asigură acces rapid la servicii de sănătate și educație, diminuează costurile logistice pentru fermieri și transportatori și, crucial, cresc siguranța rutieră. Drumurile sunt arterele pe care circulă economia noastră națională. Implementarea acestor proiecte va contribui la crearea de noi locuri de muncă și la stimularea activității economice la nivel național, reflectând angajamentul Guvernului pentru dezvoltarea durabilă a Republicii Moldova", a rezumat şeful de la MIDR.
Cabinetul de miniştri a aprobat ieri majorarea bugetului pentru reparația și întreținerea drumurilor publice naționale. Suma suplimentară de 1 miliard de lei, alocată prin Bugetul PLUS, urmează să fie inclusă în mijloacele Fondului Rutier, care va constitui, în total, aproape 2,7 miliarde de lei.
Banii vor fi folosiți la întreținerea curentă pe timp de vară și iarnă, servicii pentru întreținerea periodică și reparația drumurilor și podurilor. De asemenea, din fond vor fi redirecționate către reabilitarea unor drumuri regionale și naționale importante și pentru achiziționarea de echipamente moderne necesare întreținerii și monitorizării rețelei rutiere.
Recent, premierul Dorin Recean a anunțat un buget de 3,2 miliarde de lei, alocat, în acest an, pentru reabilitarea, reconstrucția și întreținerea drumurilor din Republica Moldova. Astfel, în 2025, se vor construi și moderniza 600 de kilometri de drumuri. De asemenea, 500 de milioane de lei vor fi destinate drumurilor locale.
Citește și: Fondul rutier a fost majorat cu un miliard de lei. Guvernul a decis cum vor fi utilizați banii
Curs valutar anunțat de BNM: euro se ieftinește, iar cotația dolarului crește ușor
DOC // Republica Moldova a ratificat Acordul de la Cape Town privind siguranța navelor de pescuit. Legea, publicată în Monitorul Oficial
Alte 25 de blocuri de locuit vor putea accesa finanțare pentru lucrări de eficiență energetică: economii de 432 milioane de lei și consum redus cu 67 la sută
Fără buletin la bancă: actele digitale din EVO pot fi folosite pentru identificare la ghișeele a două instituții bancare din Republica Moldova
FOTO // Podul peste Prut de la Ungheni prinde contur: progresul fizic al lucrărilor a ajuns la 55%
Proiectul politicii fiscale este analizat cu agricultorii, pentru a identifica soluții de sprijin și a contribui la dezvoltarea sectorului
Republica Moldova examinează solicitarea Ucrainei privind tranzitul cerealelor către portul Constanța
Energocom: necesarul de energie pentru astăzi este acoperit, însă situația regională rămâne volatilă
Termenul de verificare a contoarelor electronice de energie electrică ar putea fi extins, pentru eficientizarea costurilor
Venituri totale de peste 46 de milioane de lei, înregistrate de antreprenorii independenți în luna iulie
Energocom a plătit în medie 133,86 euro pentru un MWh de energie în iulie
DOC // Publicat în Monitorul Oficial. Transportul feroviar va putea fi cofinanțat pentru a spori mobilitatea în localități
Dolarul se ieftinește, iar euro își menține valoarea
SATUL EUROPEAN // Investiții de peste 109 milioane de lei pentru localitățile din Republica Moldova
Venituri de circa 100 de milioane de lei declarate de influenceri și vloggeri, cu obligații fiscale de peste 12 milioane de lei achitate la buget
Parlamentarii au propus 188 de amendamente și au avut 288 de luări de cuvânt în prima sesiune din 2026
Expoziția „Produs Autohton” va fi inaugurată pe 28 august la Moldexpo: două recorduri naționale și peste 300 de companii participante
Rusia a atacat portul Izmail din Ucraina
Leul se apreciază față de principalele valute. Euro coboară sub pragul de 20 de lei
Alerta cu bombă semnalată în această dimineață la Aeroportul Internațional „Eugen Doga” – Chișinău nu s-a confirmat
Republica Moldova își modernizează sectorul piscicol printr-un program strategic până în 2030
Agenda evenimentelor, joi, 13 august
VIDEO // Conferința Națională Vitivinicolă revine la Chișinău cu ediția a XI-a, pe 25 august
Fermierii mai au două zile pentru a solicita plățile directe pentru lapte
Un nou sens giratoriu va fi amenajat la intrarea în municipiul Cahul
Zece kilometri de pe drumul național R3 din raionul Cimișlia vor fi reabilitați
Peste 560 de cazuri de boli diareice acute, înregistrate timp de o săptămână. Cei mai afectați sunt copiii
Republica Moldova oferă Ucrainei o reducere de 50% la tranzitul feroviar pentru a atrage milioane de euro la CFM: „Este o înțelegere avantajoasă din punct de vedere economic pentru ambele părți”
Zece stații noi pentru monitorizarea aerului vor fi instalate în Moldova până în 2027
VIDEO // Ministerul Finanțelor explică noile reguli din politica fiscală care vizează moștenirea: „Guvernul nu-și propune să impoziteze moștenirea pentru cetățenii R. Moldova care se află în diasporă”