Rusia, gata să lase în frig și întuneric 300.000 de oameni din regiunea transnistreană. Vicepreședinta Parlamentului, Doina Gherman: „Noi vom avea grijă de toți cetățenii. Guvernul are soluții”
Chişinău, 28 dec. /MOLDPRES/. Decizia anunțată astăzi de concernul rus Gazprom de a sista livrările de gaze către Republica Moldova începând cu 1 ianuarie 2025 în pofida unui contract existent, este văzută de autoritățile de la Chișinău ca un gest disperat al Kremlinului, gata să lase în frig și întuneric în ajunul Anului Nou 300.000 de cetățeni din regiunea transnistreană a Republicii Moldova, informează MOLDPRES.
Vicepreședinta Parlamentului, Doina Gherman dă asigurări că autoritățile vor avea grijă de toți cetățenii și că Guvernul are soluții în acest sens. „Eu nu cred ca te poți obișnui cu răul, nici dacă își are propriul imperiu. Tot astfel, vestea că Rusia nu va mai livra gaz în Transnistria, deși nu neașteptată - zguduie. Kremlinul e disperat și ar fi gata să lase în frig și întuneric 300.000 de oameni, anunțați în prag de An Nou că pot fi ușor sacrificați. Valoarea vieților omenești, pentru Federația Rusă, face cât o datorie inexistenta, deci e nulă”, a scris Doina Gherman pe contul său de Facebook.
Totodată, vicepreședinta Legislativului a subliniat că Republica Moldova va reuși să obțină o independență energetică deplină față de Rusia și a asigurat că vom trece cu bine și de această iarnă. „Dar noi știm cu cine avem de-a face și timp de trei ani lucrăm pentru independența energetică a țării noastre, de care suntem tot mai aproape. Noi vom avea grijă de toți cetățenii și vom reuși, împreună, să ținem piept. Guvernul are soluții. Vom trece cu bine peste această iarnă, ultima în care mai putem fi șantajați energetic! Moldova stă dreaptă!”, a adăugat Gherman.
Premierul Dorin Recean a declarat sâmbătă, 28 decembrie, că Republica Moldova este pregătită să gestioneze orice situație apărută în urma deciziei Kremlinului și a condamnat tacticile opresive ale Rusiei. „Rusia folosește energia ca armă politică, transformând oamenii din regiunea transnistreană, pe care o controlează prin armata staționată ilegal, în ostatici. Guvernul condamnă aceste tactici opresive și reiterează că nu va recunoaște vreo pretinsă datorie, care a fost invalidată de auditul internațional”, a spus Recean.
„Țara noastră este pregătită să gestioneze orice situație apărută în urma deciziei Kremlinului. Noi vom continua să asigurăm aprovizionarea cu gaze naturale din alte surse și să protejăm consumatorii vulnerabili. Guvernul va analiza cu atenție opțiunile legale, inclusiv recurgerea la arbitraj internațional pentru a proteja interesele noastre naționale și pentru a solicita despăgubiri în urma deciziilor Kremlinului, care cauzează pierderi economice și afectează siguranța și securitatea cetățenilor Republicii Moldova”, a precizat Recean.
Gazprom a notificat astăzi compania Moldovagaz că nu va mai livra gaze naturale începând cu 1 ianuarie 2025, ora 08:00, invocând pretextul că Moldovagaz „nu-și onorează constant obligațiile de plată”.
VIDEO // Expertul în securitate, Pavel Horea, despre raportul SIS și AIM: „Demontează mitul pericolului „catastrofal” al munițiilor de la Cobasna, folosit pentru menținerea trupelor ilegale în stânga Nistrului”
ANALIZĂ // Cobasna, între realitatea tehnică și narativul fricii: de ce raportul SIS și AIM contează acum
Alegeri locale noi în satul Chirsova din UTA Găgăuzia. CEC a stabilit data scrutinului
FOTO // Zilele Diasporei la Parlament. Cetățenii reveniți acasă au participat la expoziții, dezbateri și exerciții de democrație
DOC // Un raport SIS și AIM demontează miturile privind cantitatea reală de muniții de la Cobasna. Alexandru Musteața: „Nu este o amenințare existențială pentru regiune, așa cum a fost prezentat insistent în scop geopolitic”
Președinta Maia Sandu condamnă atacurile rusești asupra Ucrainei: „Rusia trebuie să fie supusă unei presiuni mult mai mari pentru a pune capăt acestor acțiuni”
Legislativul se convoacă în sesiune extraordinară: Biroul permanent a aprobat ordinea de zi a ședințelor
Vicepremierul Mihai Popșoi, întrevedere cu o delegație a Congresului SUA: „Vom continua dialogul strâns și vom dezvolta cooperarea în beneficiul cetățenilor”
Parlamentul se convoacă în sesiune extraordinară. Deputații se vor întruni în ședințe pe 24 și 25 august curent
VIDEO // Ambasadorul R. Moldova în Kazahstan, Igor Moldovan, a prezentat scrisorile de acreditare
Republica Moldova, la 35 de ani de Independență. Președinta Maia Sandu: „Demnitatea noastră umană este respectată”
Parlamentul consolidează dialogul cu societatea civilă. Peste 20 de proiecte de lege, supuse consultărilor publice
Președinta Maia Sandu, despre cooperarea cu SUA: „Avem relații foarte bune, proiecte importante, inclusiv în sectorul energetic”
Președinta Maia Sandu, despre „a doua țintă” a Rusiei: „Kremlinul vrea să controleze Republica Moldova pentru a o folosi împotriva Ucrainei”
Cadrul normativ privind arbitrajul va fi aliniat standardelor internaționale. Parlamentul a adoptat o nouă lege
Paturi terapeutice unice în Republica Moldova, folosite pentru pacienții cu arsuri severe
Schimbări în Guvernul Republicii Moldova: Eugeniu Osmochescu propus pentru Agricultură și Claudiu Năsui la Economie
Votat de Parlament. Candidații la funcția de judecător sau procuror vor putea susține examenul repetat
O nouă rundă de subscriere prin platforma eVMS.md. Cetățenii pot investi online în obligațiuni de stat cu dobânzi de până la 7,85%
VIDEO // Opt bărbați, percheziționați la Bălți. Poliția a prevenit o întâlnire a membrilor organizației criminale „Kitaeț”
Cetățenii de peste 16 ani vor putea propune autorităților inițierea unor decizii de interes public
Ziua Națională a Vinului revine la Chișinău cu o ediție aniversară, pe 3-4 octombrie
Speakerul Igor Grosu invită cetățenii la evenimentele dedicate celor 35 de ani de Independență: „Împreună să celebrăm independența care ne unește!”
Prețul gazelor pe piața europeană se menține ridicat. Cotația TTF a ajuns la 68,19 euro/MWh
Produse agroalimentare moldovenești, în proces de autorizare pe piața chineză. ANSA a transmis solicitările oficiale
Explozie într-un apartament din Ceadâr-Lunga, în urma detonării unei grenade. Un bărbat a decedat, iar altul a fost grav rănit
VIDEO // Doi concubini, reținuți de organele de forță pentru exploatarea sexuală a femeilor în Chișinău
FOTO // Peste 20 de medalii pentru Moldova la Europenele de haltere U-15 și U-17 de la Priștina
Cronica INDEPENDENȚEI // Mărturii despre Cenaclul „Alexei Mateevici” și Renașterea Națională
Condiții mai bune pentru medici și pacienți: secția medicilor de familie din Căușeni, renovată cu peste 800 de mii de lei