La Chișinău s-a desfășurat o conferință dedicată tragediei de la Khojaly
Chişinău, 23 feb. /MOLDPRES/. Muzeul Național de Istorie a Moldovei a gazduit o conferință dedicată celei de-a 31-a aniversări a tragediei de la Khojaly. Evenimentul a fost organizat de către Ambasada Republicii Azerbaidjan și Congresul Azerilor din Moldova cu sprijinul Fundației Heydar Aliyev, în cadrul campaniei internaționale “Justice for Khojaly”, transmite MOLDPRES.
La conferință au participat parlamentari azeri, oficiali ai Republicii Moldova, personalități publice și politice, reprezentanți ai misiunilor diplomatice acreditate în Republica Moldova și membri ai diasporei azere.
Ambasadorul Republicii Azerbaidjan în Republica Moldova, Gudsi Osmanov, a vorbit participanților la conferință despre epurările etnice ale poporului azer, subliniind că „genocidul de la Khojaly a fost deosebit de brutal”. Ambasadorul a vorbit, de asemenea, despre războiul de 44 de zile, în urma căruia a fost restabilită integritatea teritorială a țării.
În cadrul evenimentului, secretarul general al Aparatului Președintelui, Andrei Spînu, a menționat că politica de ocupație este inadmisibilă în orice țară din lume, remarcând importanța instaurării păcii în regiune, pentru a preveni repetarea unor evenimente teribile și de neimaginat, precum tragedia de la Khojaly.
Deputatul azer Soltan Mamedov s-a adresat participanților la conferință cu privire la eforturile consecvente ale Fundației Heydar Aliyev de a transmite comunității mondiale adevărul despre tragedia din Khojaly. În același timp, deputatul azer a declarat că semnarea unui tratat de pace între Azerbaidjan și Armenia se află pe agendă, iar politica dusă de Azerbaidjan pentru stabilirea păcii și stabilității în regiune răspunde intereselor tuturor popoarelor din regiune.
De asemenea, la Muzeul Național de Istorie a Moldovei a fost organizată și o expoziție de fotografie dedicată tragediei din orașul Khojaly.
În noaptea de 25/26 februarie 1992, forțele militare armene, cu ajutorul tehnicii blindate și al militarilor din regimentul de infanterie de gardă nr. 366 staționat în orașul Stepanakert, au distrus în întregime orașul Khojaly. Masacrul s-a soldat cu moartea a 613 azeri, între care 106 femei, 63 de copii, 70 bătrâni. 1275 de locuitori au fost luați prizonieri, iar despre soarta a 150 persoane nu se știe nimic, nici în momentul de față.
Un nou turneu european al Teatrului „Mihai Eminescu”: două spectacole vor fi jucate pe scenele din Italia și Bruxelles
Ministerul Culturii promovează lectura în rândul copiilor prin Programul „Citește-mi 100 de povești”
FOTO // Expoziția „Viața noastră” a artistului Emil Childescu, vernisată la Muzeul Național de Artă
Monumentele istorice din Chișinău, vizitate de miniștrii Culturii din Moldova și Grecia
VIDEO // Cântec, dans și dor: moldovenii din Portugalia au sărbătorit „Mărțișorul”
FOTO // Elevi din Chișinău au adus un omagiu eroilor din 1992 prin expoziția „Aripi de pace și speranță”
VIDEO // Statul restaurează un simbol cultural al ţării: Teatrul Național „Vasile Alecsandri” din Bălți intră în reparație capitală
Republica Moldova și Grecia au semnat un Memorandum privind conservarea și restaurarea patrimoniului cultural
Actorul român Marius Manole a lansat la Chișinău volumul „Fericirea e în actul următor”
Festivalul Filmului Francofon revine la Chișinău
„Soarele întârzie să răsară...”, romanul unui secol al Basarabiei, lansat la Chișinău
Cristian Jardan și reprezentanta UNHCR au discutat despre integrarea refugiaților ucraineni prin cultură
INTERVIU MOLDPRES // Artistul Pavel Obreja, autorul sculpturilor de pe străzile Chișinăului: „Lucrările sunt oglinda sufletului meu, modul în care comunic cu lumea”
Spectacolul „Eu sunt vântul” revine pe scena Teatrului „Alexie Mateevici”
FOTO // PNUD și Guvernul Austriei sprijină consolidarea capacităților de gestionare a barajelor în patru raioane din Moldova
Atenţie! Trafic intens la punctul de trecere Sculeni, pe sensul de ieșire din Republica Moldova
Bombardament în centrul Ucrainei: cinci morți și 19 răniți în urma unui atac cu dronă asupra unei pieţe
Ministrul german de externe cere reformarea mecanismului de vot în UE, cu renunțarea la unanimitate în deciziile Uniunii
Un polițist de frontieră din cadrul Sectorului Leova și-a pierdut viața în urma unui accident rutier
Delegaţia UE la Chişinău îndeamnă moldovenii să aleagă produse autohtone pentru masa de Paște
FOTO // În Republica Moldova a fost lansat primul serial socio-educativ pentru adolescenți și părinți, „Generația ALPHA”
VIDEO // ADR Centru Moldova își consolidează capacitățile instituționale printr-un parteneriat strategic cu specialiști din România și Italia
Investiții europene de 860 mii de euro pentru modernizarea infrastructurii și a serviciilor de salubrizare în raionul Leova
Patru operatori de apă și canalizare din Moldova primesc asistență pentru reducerea pierderilor de apă în rețele
ANSA a organizat sesiuni de instruire pentru consolidarea controlului asupra produselor de origine animală
FOTO // Republica Moldova își extinde prezența în China prin viitoare acorduri de colaborare la nivel de administrație locală
Iranul respinge oferta SUA pentru un armistițiu de 48 de ore și menține Strâmtoarea Ormuz închisă
VIDEO // Ungheni: grădiniță modernizată la Măcărești și acces extins la apă potabilă în Frăsinești, prin Programul „Satul European”
Astronauții misiunii Artemis 2 transmit primele mesaje emoționante de la bordul capsulei Orion
Creștinii ortodocși celebrează astăzi Sâmbăta lui Lazăr și se pregătesc pentru Duminica Floriilor