MOLDOVA sunt EU // Victor Fală, tânăr scriitor și librar: „Îmi place să călătoresc în afara țării, dar viața mi-o trăiesc aici”
Pasiunea pentru literatură și relația directă cu cititorii l-au determinat pe librarul și scriitorul Victor Fală să rămână în Republica Moldova și să-și construiască aici parcursul profesional, care l-a dus, în cele din urmă, și spre debutul în literatura pentru copii, relatează MOLDPRES.
Victor Fală cunoscut ca un tânăr scriitor, poet și librar din Republica Moldova, aflat în plină afirmare în spațiul literar contemporan, spune că drumul său spre profesia de librar nu a fost unul planificat, dar a devenit firesc odată cu apropierea de literatură.
„M-am îndrăgostit de literatură, care m-a și adus în librărie. Dar nu vreau cu asta să promovez o dată-n plus pista aceasta greșită după care se conduc cei care vor să se angajeze în librării – cum că acolo și-ar satisface pofta lor de citit. Nu, am ajuns în librărie cu același scop cu care am mers și la facultatea de Filologie, să învăț literatura, să învăț cu ce „se mănâncă” aceasta, ce se publică, cum se publică, cine scrie literatura adevărată și cine se joacă de-a literatura (n-am înțeles încă!) și, în cele din urmă, cu ce mă aleg eu din toate astea, ce mi se potrivește mie, mai departe, dacă aleg să mă dedic ei”, a declarat tânărul.
Dincolo de experiența personală, Victor Fală vede librăria ca pe un spațiu viu, capabil să modeleze gusturi și să influențeze comunități, iar dialogul constant despre cărți poate schimba percepții și poate forma cititori.„Poate că va fi prea mult spus, dar eu am observat după propria-mi experiență de mașinărie trăncănitoare despre fel de fel de titluri pe plac, direcții literare pe plac, autori, ilustratori, traducători preferați, că peste doi, trei ani de vorbă multă și, neapărat, pasionată, lumea din jurul meu a început să guste, apoi să iubească și după care să promoveze și ei la rândul lor aceleași lucruri, până atunci necunoscute sau cunoscute în cercuri foarte restrânse, uneori restrânse până la un soi de elitism snob, cu atât mai izolat și izolant! Astfel, imaginați-vă zece, cincizeci și cinci, șaptezeci și șapte de librari la fel de iubitori să huruie despre cărțile lor preferate sau despre cărțile care se merită cu adevărat (mereu diferite de la librar la librar). Ne-am sufoca în dragoste pentru literatură, iar odată cu aceasta, în omenie și empatie, și alte lucruri frumoase pe care le poate face literatura din noi”, a menționat Victor.
Un capitol aparte în activitatea sa îl reprezintă literatura pentru copii, care i-a schimbat perspectiva și parcursul profesional.
„Ca să cucerești un copil cu cartea pe care i-o arăți, trebuie să mai și-i citești de multe ori. Aceste momente de lectură unor omuleți care sunt în creștere, care abia învață să înțeleagă lumea și cărora o namilă de om li se pune alături pe covoraș și le citește dintr-o carte care-i place de i se citește în ochi satisfacția, de parcă ar citi-o doar pentru el, iată aceste momente erau adevăratele fericiri librărești. Apoi revenirea copilului căruia i-ai citit de două ori și te caută din priviri, ca pe un suflet drag deja. Această experiență m-a motivat să debutez în literatura pentru copii cu titlul „De la melci am învățat”, ilustrată de Ivanka Costru.
Victor Fală este cunoscut și pentru implicarea sa în promovarea lecturii, inclusiv pe rețelele sociale, unde recomandă autori și titluri mai puțin comerciale.„Am ales să fiu librar și pe rețele, ca să promovez acolo titluri frumoase și instagramabile care nu vor apărea pe pagina oricărui influencer de carte, fiind uneori mai solicitante – astea-s preferatele mele, cărțile care îmi „strică” viața, „mă chinuie” –, alteori mai deocheate, mai puțin populare, evitate drastic (din diverse motive). Dar odată cu tot felul de Romance sau Fanfiction, Tik-tok-ul aduce tinerii și la anumite titluri care meritau popularitatea: „Meridianul sângelui” de Cormac McCarthy, devenită virală pe Tik Tok, „Nopți albe” de Dostoievski, „Yellowface” de R.F. Kuang, „Zvâc” de Victor Fală, hahah, glumeam, dar și multe alte titluri bune. De aceea văd partea bună chiar și aici”.
Înconjurat zilnic de literatură și de cititori, Victor Fală spune că tocmai această pasiune i-a influențat decisiv alegerea de a rămâne acasă.
„În Republica Moldova am ales să rămân pentru că sunt convins că nicăieri în altă parte nu voi trăi mai bine, mai confortabil, mai pe picior larg decât aici, acasă. În afara țării iubesc să călătoresc, dar viața mea mi-o trăiesc aici”, a menționat Victor.
Pentru tinerii care își caută drumul sau se gândesc să plece peste hotare, mesajul său este unul simplu și direct.
„Să-și păstreze oglinda mereu curată. Și, indiferent unde ar fi, să poarte mereu o carte la ei. Sau mai multe. E simplu, nu-i așa?!”.
Victor Fală este un tânăr scriitor, poet și librar din Republica Moldova. Născut în 1998, a absolvit Facultatea de Filologie și Istorie a Universității Pedagogice de Stat „Ion Creangă” din Chișinău.
A debutat editorial în 2023 cu volumul de poezie „ZVÂC”, apărut la Editura Cartego, pentru care a fost nominalizat la Premiul de Debut al Uniunii Scriitorilor din Moldova. Pe lângă poezie, autorul scrie și proză, pe care preferă să o definitiveze înainte de publicare.
Activitatea sa este strâns legată de lumea cărților: a lucrat în mai multe librării din Chișinău, implicându-se activ în promovarea lecturii și organizarea de evenimente culturale. Este cunoscut și pentru prezența sa pe rețelele sociale, unde recomandă titluri mai puțin comerciale și promovează literatura de calitate.
Influențat de autori precum Dostoievski, James Joyce sau Fernando Pessoa, Victor Fală propune o scriitură marcată de sensibilitate și expresivitate, în care se îmbină ludicul cu reflecția. Criticii remarcă în creația sa o voce autentică, aflată în continuă formare și consolidare.
Peste 20 de proiecte media vor primi finanțare din Fondul de subvenționare a mass-mediei
BTA: Literatura bulgară a devenit din ce în ce mai vizibilă pe scena internațională, afirmă ministrul adjunct al Culturii, Stoyanov.
PREMIERĂ // „Intrigă și iubire”, o reinterpretare modernă a capodoperei lui Schiller, pe scena Teatrului Național „Mihai Eminescu”
GALERIE FOTO // Premieră la Teatrul Național „Mihai Eminescu”, „Intrigă și iubire” în regia lui Alexandru Cozub
FOTO // Personalități marcante ale culturii și istoriei, readuse în atenția publicului la Biblioteca Națională
VIDEO // Moldova implicată în inițiative internaționale pentru salvarea patrimoniului cultural al Ucrainei. Cristian Jardan: „Moldova este alături de Ucraina până la restabilirea păcii”
FOTO // Teatrul ieșean, în fața publicului din Chișinău de Ziua Mondială a Teatrului
FOTO // Producții autohtone, prezentate la Cinemateca Bibliotecii Naționale. Filmul „Și va fi...” a deschis seria proiecțiilor
INTERVIU MOLDPRES // Directoarea Teatrului „Alexie Mateevici”, Elena Frunze-Hatman: „Publicul își dorește să se regăsească în ceea ce vede pe scenă”
Republica Moldova marchează Ziua Mondială a Teatrului
Astăzi se împlinesc 108 ani de la Unirea Basarabiei cu România. La Chișinău vor avea loc mai multe evenimente culturale
Ziua Națională a Greciei, sărbătorită la Chișinău prin spectacolul „Jurământul. Amintirile unei femei”
BTA: Chirilica se confruntă cu trei provocări majore în mass-media, afirmă directorul general Kiril Valchev
FOTO // Foametea din 1946–1947, adusă în atenția Europei printr-o expoziție la Bruxelles
Peste 3850 de încălcări în traficul rutier, documentate de polițiști în zilele de odihnă
O tânără din Chișinău a fost condamnată după ce a înșelat mai mulți cumpărători pe rețele sociale
Peste 4000 de solicitări la ambulanță de Paștele Blajinilor: zeci de persoane au avut nevoie de îngrijiri în cimitire
Guvernatoarea Anca Dragu a prezentat la București strategia Băncii Naționale a Moldovei privind inteligența artificială
Serviciul Vamal a încasat peste 718 milioane de lei la bugetul de stat în ultima săptămână
Ancheta incendiului de la Durlești a fost finalizată: dosarul ajunge la magistrați
INTERVIU MOLDPRES // Rectorul USM, Otilia Dandara: „Ne propunem să ne consolidăm pozițiile ca un actor important pe piața serviciilor educaționale”
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, în Austria: întrevederi cu diaspora și dezvoltarea cooperării educaționale
Sportivii moldoveni au obținut 11 medalii la Campionatul European de karate shotokan din Ungaria
VIDEO // Gheorghe Hajder: „Reforma Moldsilva va aduce salarii mai mari și condiții de muncă mai bune pentru pădurari”
FOTO // Aproximativ 500 de sportivi au participat la prima ediție a „Moldova 3×3 Basketball Festival”, organizată în Republica Moldova
Obligațiile fiscale din plățile salariale au crescut cu peste 10 la sută în primul trimestru al anului 2026
Festivalurile „Ruta Culturii” din Turcia se extind în acest an la 26 de orașe, cea mai amplă ediție de până acum
Locuitorii din raioanele Ștefan Vodă și Hâncești vor beneficia de consultații medicale gratuite
Moldova își încheie în luna mai mandatul la Consiliul Europei: șeful diplomației de la Chișinău, Mihai Popșoi, va susține un discurs la APCE
Criză politică în România: PSD i-a retras sprijinul premierului Ilie Bolojan

