ro

 

Cultură
26 Iulie, 2026 / 14:00
/ 08 August, 2022

S-a stins din viață scriitorul Vasile Tărâțeanu

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 8 aug. /MOLDPRES/. Poetul, publicistul și editorul Vasile Tărâțeanu, laureat al mai multor premii literare, s-a stins astăzi din viață la vârsta de 77 de ani, informează MOLDPRES.

Solicitat de agenție, scriitorul Arcadie Suceveanu a menționat că Vasile Tărâțeanu a fost un poet mesianic, aflat în slujba idealului național în Bucovina și s-a afirmat atât ca poet, publicist, cât și ca simbol al rezistenței naționale în acel spațiu bucovinean. A publicat numeroase cărți de poezie, iar din lupta lui pentru idealul național s-au născut mai multe cărți de publicistică, între care  volumul ”Iluzii și lanțuri”. Odată cu el dispar mai multe întâmplări și simboluri, care a marcat generația noastră, care în anii 70-80 ai secolului trecut s-a format la Cernăuți. Vasile Tărâțeanu, sau Vasilică, precum îi ziceam noi, era mai mult decât un nume, era un epitet, o definiție însemnând: un om viu, făcut din arcuri și scripeți, spirit incoruptibil și de neînvins”, a remarcat Arcadie Suceveanu.

Vasile Tărâțeanu s-a născut la 27 septembrie 1945 în satul Sinăuții de Jos, raionul Adâncata, regiunea Cernăuți, Ucraina. În anul 1972 a absolvit cursurile Facultății de Litere de la Universitatea din Cernăuți. Lucrează ca redactor la ziarul ”Zorile Bucovinei” (1969-1981), apoi la Postul de Radio Kiev (1981–1991).

În 1989, alături de alți scriitori români din Cernăuți a fondat Societatea pentru Cultură Românească „Mihai Eminescu“. Din anul 2000 este președinte al "Fundației culturale "Casa Limbii Române" din Cernăuți. Este redactor-șef (sau director-fondator și editor) al gazetelor românești din Ucraina - Cernăuți: ”Plai românesc” (1990–1994), ”Arcașul", "Curierul de Cernăuți", "Junimea” etc.

În 1981, a debutat cu volumul de versuri ”Harpele ploii”, urmat de cărțile: ”Dreptul la neliniște”, ”Linia vieții”, ”Teama de înstrăinare”, ”Litanii din Țara de Sus”, ”Pământ în retragere”, ”Și ne izbăvește pe noi”, ”Dinafară”, ”Ochian cu cioburi sângerânde” ș.a. Este laureat al Marelui Premiu ”Nichita Stănescu” al Academiei Române, precum și al mai multor premii literare din R. Moldova și România.

Scriitorul Vasile Tărâțeanu va fi înmormântat miercuri la Cernăuți.


 
Ultimele Știri
/ Acum 5 zile

Patrimoniul arheologic al culturii Cucuteni-Tripolie va putea fi explorat prin diorame 3D și realitate virtuală la Muzeul din Călărași

/ Acum 5 zile

Cooperarea teatrală dintre R. Moldova și România, consolidată prin noi proiecte culturale

/ Acum 5 zile

FOTO // Tânărul artist moldovean Artur Dulghier și-a inaugurat prima expoziție personală la Viena

/ Acum 5 zile

FOTO // Drumul spre Mănăstirea rupestră Țipova devine mai accesibil: au început lucrările de reamenajare a scărilor istorice

/ Acum 5 zile

Peste 170 de fotografii semnate de Mihai Potârniche, expuse la Iași

/ Acum 5 zile

FOTO // Chișinăul de ieri și de azi, prezentat într-o expoziție de documente și cărți poștale la Biblioteca Națională

/ Acum 5 zile

FOTO // Festivalul Internațional „Ukrainian Day in Moldova” a reunit comunități din trei țări la Iabloana

/ 18 Iulie, 2026

Comuna Iabloana din raionul Glodeni găzduiește un festival care aduce împreună Republica Moldova, Ucraina și România

/ 16 Iulie, 2026

Nouă personalități ale Republicii Moldova au primit titlul de Cetățean de Onoare al municipiului Chișinău

/ 16 Iulie, 2026

Cronica ARHIVELOR // Veronica Garștea, prima femeie dirijor din Republica Moldova și simbol al artei corale

/ 15 Iulie, 2026

Cronica ARHIVELOR // Șlagărul „Du-mă în Moldova mea”, readus în atenția publicului printr-o secvență de arhivă

/ 15 Iulie, 2026

Descoperă Moldova cu #MOLDPRES // Căsuța copilăriei, construită într-un copac de peste 150 de ani la Palanca

/ 15 Iulie, 2026

Cronica ARHIVELOR // Nicolae Dabija, la 78 de ani de la naștere: Imagini rare din 1989 cu Nicolae Dabija, Grigore Vieru, Leonida Lari și Ion Druță luptând pentru limba română și alfabetul latin

/ 13 Iulie, 2026

FOTO // Tradițiile și obiceiurile de vară au prins viață la Telenești, în cadrul Festivalului „Hora Sânzienelor”