Teatrul Dramatic Rus de Stat ”A.P. Cehov” readuce în scenă patru spectacole
Chişinău, 22 ian. /MOLDPRES/. Patru spectacole pentru copii și maturi va prezenta în perioada 23-24 ianuarie Teatrul Dramatic Rus de Stat ”A.P. Cehov”, informează MOLDPRES.
Potrivit directorului artistic al instituției, Vitalie Drucec, sâmbătă, 23 ianuarie, la ora 11.00, la teatru va avea loc spectacolul ”38 de papagali” (”38 попугаев”), poveste muzicală în două acte de Grigorii Oster în regia lui Dumitru Koev. Încă din copilărie, adulții cunosc din cărți și desene animate aceste personaje: maimuța veselă, papagalul îndrăzneț, șarpele Boa și elefantul neîndemânatic. Toți copiii, fără excepție, ar trebui să le cunoască. Aceste personaje glorioase vă vor spune, vor arăta și chiar vă vor cânta despre prietenia reală, curaj, altruism etc. Rolurile sunt interpretate de actorii Peter Peicev, Marina Stașoc, Valerii Braga și Arcil Ioseliani.
În aceeași zi, la ora 18.00, instituția va oferi publicului spectacolul ”Un șofer de taxi mult prea însurat” (”Слишком женатый таксист”), comedie de Ray Cooney, în regia lui Boris Mihnea (Rusia). Șoferul de taxi întreprinzător și energic John Smith este căsătorit cu două femei în același timp, fără să știe. S-a căsătorit cu Maria în biserică, iar cu Barbara a formalizat o căsătorie civilă. John respectă cu strictețe programul de vizitare a soțiilor sale, conspirația sa de trei ani părea impecabilă. Dar într-o zi eroul, spre nenorocirea lui, o salvează pe o bătrână de huligani… Din distribuție fac parte: Ghenadii Boiarkin, Constantin Haret, Vera Mariancik, Ruslana Goncearova,Vladimir Zavalionîi, Iurii Andurșenko, Dumitru Koev, Alexandru Novac, Denis Perev ș.a.
Duminică, 24 ianuarie, la ora 11.00, teatrul va prezenta spectacolul ”Alba ca Zăpada și cei șapte pitici” (”Белоснежка и семь гномов”), după basmul Fraților Grimm, în regia Eleonorei Constantinov. Într-o formă muzicală vie, spectacolul redă povestea confruntării dintre regina malefică cu o oglindă magică și Alba ca Zăpada, care cucerește inimile nu numai celor șapte pitici care îi oferă adăpost, ci și a Prințului, fermecat de frumusețea Albei-ca-Zăpada, și o eliberează de vrăjitorie. Rolurile sunt interpretate de Marina Stașoc, Petru Peicev, Dumitru Koev, Denis Perev, Arcil Ioseliani, Ana Goriacika ș.a.
Tot duminică, la 18.00. publicul este așteptat la spectacolul ”Iepurele alb sau când nu-s toți acasă” (”Белый кролик, или ”Когда не все дома”), comedie lirică în regia lui Dumitru Koev. Eroul romantic Elwood Dowd, în vârstă de 47 de ani, locuiește împreună cu sora sa. El îl consideră însoțitorul său nedespărțit pe un iepure de doi metri pe nume Garvey, pe care nimeni altcineva nu îl vede în afară de el. Sora încearcă s-o căsătorească pe fiica ei în vârstă, însă prezența unui unchi ciudat cu un prieten invizibil în casă îi încurcă toate planurile… Dramaturgul Mary Chase, iar după ea regizorul Dmitry Koev, compunând un foc de artificii festiv cu muzică și glume amuzante, se întreabă și ne întreabă: „Cât de mult are nevoie o persoană pentru a fi fericită într-o lume nebună? Poate că înțelegerea?”. În rolurile principale: Ghenadii Boiarkin, Raisa Hait, Marina Stașoc ș.a.
Spectacolele vor avea loc cu respectarea măsurilor de rigoare pentru prevenirea contaminării cu COVID-19.
foto: Teatrul ”A.P. Cehov”
Cronica ARHIVELOR // Petru Baracci, legenda scenei și filmului moldovenesc
Expoziția „Roger Ballen. Umbrele minții”, inaugurată la Muzeul Național de Artă al Moldovei
BTA: Bear With Me” va avea premiera mondială la cea de-a 32-a ediție a Festivalului de Film de la Sarajevo, în august
„Miros de pâine caldă”. O expoziție despre istoria pâinii, deschisă la Muzeul Național de Istorie a Moldovei
FOTO // Peste 160 de documente din opera lui Vasile Vasilache și Vladimir Beșleagă, expuse la Biblioteca Națională
FOTO // Festivalul Internațional de Film Transilvania a început la Chișinău
Manuscrise, fotografii și amintiri despre Vladimir Beșleagă, reunite într-o expoziție la Muzeul Literaturii Române
ADMITERE 2026 // AMTAP oferă 240 de locuri bugetare la admiterea 2026. Înscrierile încep pe 27 iulie
GALERIE FOTO // Expoziția lui Roger Ballen, inaugurată la Muzeul Național de Artă al Moldovei
Noul sediu al Teatrului „B.P. Hasdeu” din Cahul intră în etapa finală de construcție
Tinerii specialiști din cultură sunt așteptați în instituțiile publice cu sprijin financiar de până la 120 mii de lei
GALERIE FOTO // Povestea pâinii din epoca fierului, prezentată într-o expoziție la Muzeul Național de Istorie
Cronica ARHIVELOR // Eugenia Todorașcu, una dintre marile actrițe ale scenei moldovenești
Patrimoniu restaurat, servicii culturale mai accesibile și sprijin pentru artiști - prioritățile ministrului Dan Suruceanu
CE pune de astăzi în aplicare normele Regulamentului privind IA și noile cerințe în materie de transparență
Creștinii ortodocși de stil vechi îl sărbătoresc pe Sfântul Proroc Ilie
Scriitori și artiști din diaspora se reunesc în august la Biblioteca Națională în cadrul Zilelor Diasporei 2026
Condiții mai bune pentru pacienții Institutului de Cardiologie. O secție a instituției a fost renovată cu suportul CNAM
Chișinăul și Kievul intensifică cooperarea pentru monitorizarea debitului râului Nistru
Energocom îndeamnă consumatorii să reducă utilizarea energiei electrice în orele de vârf
Site-ul Ministerului Educației și Cercetării a fost ținta unui atac cibernetic
Raionul Cahul devine platformă de schimb de experiență pentru agricultura adaptată climei
Ambasada Republicii Moldova în Italia a emis o alertă după cutremurul din Napoli și solicită moldovenilor din zonă prudență
BTA // A 10-a paradă internațională a vehiculelor de epocă, organizată la Vidin
Peste 316 milioane de lei au fost achitate de CNAM pentru serviciile medicale oferite în luna iunie
FOTO // Teatrul Național „Vasile Alecsandri” din Bălți va avea un acoperiș modern și sigur
Grecia: Pompierii, puși în dificultate de un incendiu care amenință o cunoscută stațiune estivală
Atenție, șoferi! Ambuteiaje pe drumul R3, între Bardar și Hîncești, din cauza lucrărilor de reparație
REPORTAJ MOLDPRES // China verde de pe platoul tibetan: regiunea Aba, exemplu de conviețuire în stil modern între om, tradiție și natură
Seism în apropiere de Napoli: 21 de răniți, dintre care doi în stare gravă, și pagube materiale