ro

 

Cultură
11 Martie, 2026 / 06:22
/ 24 Iunie, 2025

Ziua Internațională a Iei. Muzeul Național de Etnografie organizează o defilare a portului popular dedicat cămășii cu altiță

Astăzi este marcată Ziua Universală a Iei – simbol al identității culturale românești și piesă emblematică a costumului tradițional. Sărbătoarea a fost inițiată în 2013 de comunitatea online „La Blouse Roumaine”, fondată de Andreea Tănăsescu, transmite MOLDPRES.

În contextul acestei sărbători, Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală organizează duminică, 29 iunie 2025, cea de-a X-a ediție a Zilei Naționale a Portului Popular. Evenimentul va începe la ora 10:00 și va include un amplu program artistic, ateliere de meșteșuguri tradiționale, un târg al meșterilor populari, precum și o defilare a portului popular românesc.


 

Asociația Obștească „Șezătoarea Basarabiei” va coordona un atelier dedicat „Tehnicilor de cusut pentru cămașa cu altiță”, cu demonstrații și exerciții practice pe semne de carte. Pentru cei mici, sunt pregătite activități interactive precum desenarea planșelor cu modele de cămașă tradițională. De asemenea, vor fi organizate ateliere de țesut covorașe (grupul „Fir Ales”), de țesere a brâielor (Angela Reniță) și de String Art (Elena Beznos).

Pe scena muzeului vor evolua ansambluri și formații folclorice renumite: „Altiţa” din Drochia, „Doina” din Chişinău, „Haiducii” din Rezina, „Taraf de Chişinău” și „Răzeșii” din Răzeni. Artiști consacrați ai scenei populare – Ioana Căpraru, Felicia Nevodaru, Marina Coptu și Marcela Vuicu – vor susține un recital festiv.

Momentul central al zilei va fi defilarea portului popular și a costumelor etno, susținută de membrii „Șezătorii Basarabiei” și de studenții Facultății de Arte Plastice și Design de la Universitatea Pedagogică de Stat „Ion Creangă”.

Tot în cadrul evenimentului va fi inaugurată expoziția „La Câşla lui Drăghici”, care va cuprinde piese valoroase din portul tradițional din sudul Republicii Moldova, din colecția privată a Maestrului în Artă Valeriu Chiper. Expoziția va fi acompaniată de un moment artistic susținut de Ansamblul „Moștenitorii”.

Prin aceste manifestări, Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală își propune să promoveze patrimoniul cultural imaterial și să pună în valoare frumusețea costumului tradițional românesc, cu accent pe cămașa cu altiță – piesă care, din 2022, este inclusă în Lista Patrimoniului Imaterial UNESCO.


 Ia este o piesă vestimentară specifică portului popular românesc, purtată în special de femei. Se confecționează din materiale naturale precum pânza de bumbac, in sau borangic (mătase naturală) și se distinge prin croiala simplă, dar elegantă. Caracteristica principală a iei este broderia realizată manual, cu motive tradiționale românești — geometrice, florale sau inspirate din natură — care decorează în special mânecile, pieptul și gulerul. Fiecare zonă etnografică are modele și cromatici specifice, ceea ce face ca ia să fie și un mijloc de identificare regională și culturală.

 


 
Ultimele Știri
/ Acum 6 zile

Mărțișor 2026 // Agenda festivalului, miercuri, 4 martie: Muzică populară și clasică pe scenele din țară

/ Acum 7 zile

GALERIE FOTO // Omagiu adus scriitorilor prin vocea publicului, la Biblioteca Națională

/ Acum 7 zile

Mărțișor 2026 // Agenda festivalului, marți, 3 martie: Premiera operei „Iolanta” la Teatrul Național de Operă și Balet „Maria Bieșu”

/ 02 Martie, 2026

Familie, identitate și memorie pe scena Teatrului „Alexie Mateevici”, în luna martie

/ 02 Martie, 2026

FOTO // Expoziție documentară la Biblioteca Națională: 34 de ani de la războiul de pe Nistru

/ 02 Martie, 2026

FOTO // Expoziția „Feminitate” semnată de Galina Vieru și Natalia Yampolskaia, vernisată la Roma

/ 02 Martie, 2026

FOTO // Expoziția „Povestea mâinilor creatoare” semnată de Natalia Cangea, prezentată la Muzeul de Etnografie din Chișinău

/ 02 Martie, 2026

Agenda Festivalului „Mărțișor” 2026 // 2 martie, evenimente la Sala cu Orgă, Filarmonică și Palatul Național

/ 01 Martie, 2026

GALERIE FOTO // Deschiderea Festivalului Internațional de Muzică - Mărțișor 2026

/ 01 Martie, 2026

Aeroportul „Eugen Doga” din Chișinău, în acorduri de vals: omagiu adus marelui compozitor

/ 01 Martie, 2026

BTA: Bulgarii sărbătoresc primăvara printr-o tradiție veche de secole - Martenitsa

/ 01 Martie, 2026

„Legenda Mărțișorului”, pe scena din Franța. Victoria Ștefaniuc: „Este o punte spre a fi împreună”

/ 01 Martie, 2026

GALERIE FOTO // Festivalul Internațional de Muzică „Mărțișor” – tradiție, emoție și artiști de renume, în imagini de colecție

/ 01 Martie, 2026

Mărțișor 2026 // O întâlnire cu emoția copilăriei. Spectacolul „Maria Mirabela – Povestea continuă”, duminică la Palatul Național

 


 
/ Acum 13 ore

Șefa statului Maia Sandu, despre diferendul transnistrean: „Cel mai mare obstacol în soluționarea conflictului este prezența ilegală a trupelor ruse în stânga Nistrului”

/ Acum 13 ore

ANSP: 77 de cazuri de gripă sezonieră au fost înregistrate săptămâna trecută

/ Acum 13 ore

Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri a avut întrevederi la București cu oficiali ai Ministerului Afacerilor Externe și ai Administrației Prezidențiale a României

/ Acum 13 ore

Consiliul Superior al Procurorilor intensifică selecția pentru funcțiile vacante din procuraturile specializate: peste 50 de procurori în cursa pentru promovare

/ Acum 13 ore

Autoritățile de mediu monitorizează petele uleioase observate pe Nistru, în amonte de Naslavcea

/ Acum 14 ore

Cancelaria de Stat a obținut certificatul de utilizator CAF, consolidând angajamentul pentru excelență în managementul organizațional

/ Acum 14 ore

Guvernatoarea BNM, la București: „Protecția infrastructurilor critice devine o prioritate în era tehnologiilor emergente”

/ Acum 14 ore

FOTO // Clădirea fostei Adunări a Zemstvei Guberniale a Basarabiei va fi restaurată

/ Acum 14 ore

Fostul președinte interimar al Judecătoriei Cahul a picat vettingul, fiind decăzut din dreptul de a exercita funcții publice pentru o perioadă de șase ani

/ Acum 14 ore

Președinta Maia Sandu la Vilnius: „Anul 2030 este unul realist pentru ca Republica Moldova să adere la Uniunea Europeană”

Vezi mai multe