ro

 

Economie
26 Martie, 2026 / 19:22
/ 15 Decembrie, 2022

A fost simplificată procedura de constituire a asociației utilizatorilor de apă pentru irigații

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 15 dec. /MOLDPRES/. Parlamentul a adoptat astăzi, în lectura a doua, proiectul de lege privind simplificarea procedurii de constituire a asociației utilizatorilor de apă pentru irigații, transmite MOLDPRES.

Potrivit documentului, a fost exclusă obligațiunea ca statutul acesteia să fie aprobat de cel puțin 50% plus unu din membri. De asemenea, a fost prevăzut faptul că Adunarea generală a asociației va putea decide, cu votul membrilor ce dețin în proprietate sau folosință peste 50 la sută din terenurile aflate în aria de deservire, dizolvarea asociației, dacă obiectivele acesteia nu mai pot fi îndeplinite sau existența acesteia nu mai este necesară.

Modificările vizează crearea asociațiilor utilizatorilor de apă pentru irigații la nivel de sector, în cazul sistemelor de irigare cu mai multe sectoare. În cazul sistemelor de irigare amplasate compact, vor putea fi constituite asociații ce înglobează mai multe sisteme de irigare, cu condiția că activitatea acestora nu va afecta negativ funcționarea sistemelor de irigare per general.

Totodată, infrastructura de irigații, aflată în proprietate privată și publică, va putea fi transmisă în folosință asociațiilor utilizatorilor de apă pentru irigații, în baza contractelor de comodat.

Proiectul de lege a fost susținut cu votul a 53 de deputați.

Foto: europenowjournal.org


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Președinta Maia Sandu a inspectat șantierul „Podului de Flori” la Ungheni unde se construiește prima conexiune de tip autostradă cu România

/ Acum 1 zi

Scutirile fiscale pentru raioanele de est ale Moldovei vor fi eliminate treptat

/ Acum 1 zi

Majorările salariale pentru mai multe categorii de bugetari nu se amână. Ministrul Finanțelor: „A fost o problemă de comunicare”

/ Acum 1 zi

Ce înseamnă starea de urgență în sectorul energetic: explicațiile Ministerului Energiei

/ Acum 1 zi

Noi tarife pentru distribuția și transportul energiei electrice, aprobate de ANRE

/ Acum 1 zi

Serviciul Vamal anunță noi cerințe de notificare electronică pentru operatorii economici care tranzitează Austria

/ Acum 1 zi

Reguli noi pentru magazine și comercianți: afișarea țării de origine a produselor devine obligatorie

/ Acum 1 zi

Energocom: Necesarul de electricitate pentru ziua de miercuri este asigurat integral

/ Acum 1 zi

Linia Isaccea–Vulcănești rămâne deconectată. Echipele de intervenție au ajuns la fața locului și au făcut primele evaluări

/ Acum 1 zi

Instituțiile statului depun eforturi pentru a evita deconectările de energie. Serghei Diaconu: „Dacă se va economisi, nu ar trebui să ajungem la deconectare”

/ Acum 1 zi

Nou mecanism fiscal în Moldova: IDNP-ul ar putea dispărea de pe bonurile fiscale

/ Acum 1 zi

Guvernul va modifica mecanismul de stabilire a tarifelor în transport. Vladimir Bolea anunță intervenții rapide în contextul scumpirii carburanților

/ Acum 1 zi

Guvernul instituie măsuri pentru gestionarea stării de urgență în energetică: prioritizarea consumului și securizarea stocurilor de combustibil

/ Acum 1 zi

Peste 3600 de tone de benzină și motorină, importate marți în Republica Moldova