
Comisia Europeană a propus prelungirea a patru coridoare de transport TEN-T până în Ucraina și R. Moldova
Chişinău, 29 iul. /MOLDPRES/. Comisia Europeană a propus prelungirea a patru coridoare de transport TEN-T până în Ucraina şi Republica Moldova pentru a îmbunătății conectivitatea de transport dintre aceste două ţări şi Uniunea Europeană. Anunțul a fost făcut astăzi de europarlamentarul Siegfried Mureșan, pe o rețea de socializare, transmite MOLDPRES.
Potrivit oficialului, cele patru coridoare vor fi extinse pentru a include puncte cheie precum: Lvov, Kiev, Chișinău și porturile Mariupol şi Odesa. „Este o veste bună pentru cetățenii ucraineni și moldoveni. Aceste coridoare vor facilita schimburile economice şi vor duce la crearea de conexiuni de transport mai bune. Totodată, propunerea Comisiei stabilește ca noile linii de cale ferată, care sunt construite în ţările membre UE și au o graniţă terestră cu Ucraina şi Republica Moldova, să fie realizate pe baza ecartamentului standard european”, a specificat Siegfried Mureșan.
De asemenea, Comisia Europeană a propus scoaterea Rusiei şi Belarusului de pe harta coridoarelor TEN-T. „Cooperarea cu aceste state nu mai este în interesul Uniunii Europene, având în vedere contextul actual”, a afirmat Mureșan.
Rețeaua transeuropeană de transport este un proiect de investiții în desfășurare al Uniunii Europene ce prevede crearea unor coridoare de transport auto, feroviar și naval.
Foto: facebook.com
Autorităţile s-au întâlnit cu echipa de la CFM pentru a găsi soluții imediate de redresare a activității întreprinderii
Vicepremierul Vladimir Bolea: „Salariile angajaților de la Calea Ferată sunt prioritatea mea și a MIDR”
Carburanții ating cele mai mici prețuri din acest an în Republica Moldova
GUVERNUL CONSTRUIEŞTE: În raionul Glodeni vor fi extinse serviciile publice locale de asigurare cu apă
Leul se depreciază față de principalele valute
Republica Moldova are un nou vicepremier și ministru al Dezvoltării Economice și Digitalizării
Regulile de comercializare a mierii au fost modificate de Guvern
Solicitanții de avize de racordare a centralelor electrice vor depune garanții financiare
Vicepremierul Vladimir Bolea și echipa FMI au discutat despre proiecte de infrastructură din R. Moldova
Republica Moldova participă la Târgul internaţional de vinuri şi băuturi spirtoase ProWein 2025
Au fost desemnați câștigătorii Olimpiadei Republicane la Chimie
Partenerii de dezvoltare își unesc forțele pentru a stimula învățământul medical veterinar și sectorul zootehnic din R. Moldova
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Naslavcea, polul de nord al ţării şi una din cele mai frumoase priveliști spre Nistru
Experienţa raioanelor Cahul şi Ungheni în Programul „EU4Moldova: Regiuni – cheie”, model şi pentru alte localităţi din ţară
Autorităţile au organizat instruiri pentru a completa rândurile specialiştilor industriei turismului din R. Moldova
VIDEO // Ministrul Educației, Dan Perciun: Moțiunea de cenzură este o oportunitate de a raporta realizările și provocările din sistem
CEC: Pe 18 mai 2025 vor avea loc alegeri locale noi în șase localități
Patru companii și-au depus ofertele la licitația privind construcția a două CET-uri performante la Chișinău
Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, îl va găzdui la Chișinău pe președintele Republicii Cehe, Petr Pavel
Peste 16 mii de persoane au solicitat ambulanța săptămâna trecută
Un avocat din capitală s-a ales cu interdicție de a profesa timp de doi ani
Meteorologii au anunțat pentru mâine Cod galben de vânt puternic
Republica Moldova își intensifică eforturile de conectare la rețelele europene de transport
Un bărbat din Tiraspol a fost reținut pentru spălare de bani în valoare de 5 milioane de dolari
92 de șoferi sunt cercetați penal după ce au fost prinși băuți la volan