Reguli noi pentru persoanele fizice care prestează servicii independent
Din 1 ianuarie 2026, intră în vigoare un nou regim fiscal ce vizează activitatea economică independentă a persoanelor fizice. Acesta reprezintă o formă specială de impozitare pentru persoanele fizice ce desfășoară activități economice independente în domeniul prestării serviciilor, fără a constitui o entitate juridică, informează MOLDPRES.
Persoanele care vor fi înregistrate în calitate de antreprenor independent vor achita un impozit unic de 15 la sută și vor dobândi calitatea de contribuabil, asigurat social și medical, fără a fi necesare cereri suplimentare.
Dreptul de a aplica regimul fiscal și de a desfășura activitatea reglementată se acordă din momentul atribuirii numărului de identificare de stat. Acesta este eliberat de Agenția Servicii Publice în termen de 24 de ore. În același termen, informația privind atribuirea numărului de identificare de stat este transmisă autorităților publice competente pentru luarea la evidență fiscală, medicală și socială.
Cota impozitului unic achitat de antreprenorii independenți este de 15% în cazul în care venitul anual al antreprenorului independent nu depășește plafonul de 1 200 000 de lei. Dacă venitul anual depășește acest plafon, pentru partea care îl exceda se aplică o cotă a impozitului unic de 35%. Achitarea impozitului unic se efectuează lunar, până la data de 25 a lunii următoare lunii de gestiune.
Antreprenorul independent este obligat să utilizeze echipamentul de casă și de control pentru operațiunile în numerar și să emită bon de casă/bon fiscal în modul stabilit de Guvern.
Subiecții impunerii cu regimul fiscal al antreprenorilor independenți nu țin contabilitate și nu prezintă rapoarte, dări de seamă fiscală și statistice. Evidența activității subiectului impunerii este ținută de Serviciul Fiscal de Stat în baza datelor furnizate prin intermediul echipamentului de casă și de control.
Încasări record ale Fiscului la buget în zilele de 24 și 26 decembrie
O nouă lege a achizițiilor publice a fost adoptată de Parlament
Votat în lectura a doua: bugetul pentru 2026 prevede venituri mai mari și un deficit de 20,9 miliarde de lei
Reducerea accidentelor rutiere, prioritate absolută pentru MAI şi MIDR: cultură rutieră, infrastructură și aplicarea legii - cheia siguranței pe drumuri
Republica Moldova va testa tehnologia care permite circulația bidirecțională a energiei între vehicule electrice și rețea
Sprijin pentru fermieri: instituirea moratoriului asupra urmăririi silite a bunurilor agricultorilor, avizată de Guvern
Sprijin de la stat pentru întreprinderile din agricultură și industrie: peste 38 milioane lei, acordaţi pentru compensarea costurilor la energie electrică în 2025
Vladimir Bolea: „Drumurile din Republica Moldova sunt practicabile în condiții de iarnă. Nu există drumuri blocate”
Guvernul menține la nivel de 3% marja maximă aplicată pentru creditele acordate prin Programul „Prima Casă”
Serviciul Vamal a acumulat peste 853 de milioane de lei la buget timp de o săptămână
Leul începe săptămâna cu apreciere față de euro și dolar
Agenția de Investiții: Anul 2025 a marcat o schimbare structurală importantă în economia Republicii Moldova
Soluții de îmbunătățire a cadrului fiscal, analizate de ministrul Finanțelor cu reprezentanți ai asociațiilor de business
Investiții de peste 525 milioane de lei în valori mobiliare de stat, atrase în 2025 pe platforma eVMS.md
VIDEO // Mesajul președintei Maia Sandu cu prilejul sosirii Noului An 2026: „Să avem grijă unii de alții și de țară”
Granturi pentru antreprenorii locali: acces extins la finanțare nerambursabilă și creștere cu 36 la sută a companiilor beneficiare
Subdiviziunile teritoriale ale ASP vor activa conform unui program special în perioada sărbătorilor de iarnă
METEO // Vreme rece și cer variabil de Anul Nou. Prognoza pentru 1 ianuarie 2026
VIDEO // Pim-ministrul Alexandru Munteanu, mesaj cu prilejul sosirii Noului An: „Moldova merge înainte. 2026 este anul consolidării parcursului european”
Lipsă de cadre medicale în Republica Moldova: 250 de posturi vacante doar în medicina de familie
Avocatul Poporului: „Riscurile artificiilor sunt reale. Avem nevoie de alte forme de celebrare”
Ministrul ucrainean al apărării mulțumește României pentru contribuția de 50 de milioane de euro destinată sprijinirii apărării Ucrainei
Programul EcoVoucher va continua și în 2026, cu un buget planificat de circa 40 de milioane de lei
Peste 400 de salvatori și pompieri, mobilizați de Revelion pentru siguranța cetățenilor
Subvenții pentru agricultori: peste 90 de milioane de lei autorizate spre plată în luna decembrie
Olanda începe, pe 1 ianuarie 2026, tranziția la un nou sistem de pensii
Mesele festive și alcoolul, principalele riscuri pentru sănătate în perioada sărbătorilor. Specialiștii ANSP vin cu recomandări
VIDEO // Furturi comise la bordul aeronavelor. Un membru al grupării, reținut pe aeroportul din Chișinău
Veniturile totale ale bugetului de stat, în creștere cu 14,4 la sută în 11 luni din 2025
CNAS a finanțat prima tranșă a pensiilor și alocațiilor sociale pentru luna ianuarie