Euro și dolarul înregistrează o ușoară apreciere în raport cu moneda națională
Leul continuă să se deprecieze ușor în raport cu principalele valute internaționale. Potrivit cursului oficial stabilit de Banca Națională a Moldovei pentru data de 5 ianuarie 2026, euro și dolarul american au înregistrat creșteri de preț, comunică MOLDPRES.
Conform datelor publicate de BNM, astăzi euro este cotat la 19,76 lei, în creștere cu 0,01 lei față de ziua precedentă. Dolarul american s-a scumpit cu 0,04 lei și a ajuns la 16,86 lei.
Și leul românesc a înregistrat o ușoară apreciere, fiind stabilit la 3,88 lei, cu un plus de 0,01 lei. Rubla rusească este cotată la 0,21 lei, mai scumpă cu 0,01 lei, iar hrivna ucraineană are valoarea de 0,3984 lei.
Transport public eficient: delegația MIDR a studiat modelul din Riga
MDED estimează o creștere a PIB de 2,2% în anul 2026, urmată de o accelerare graduală pe termen mediu
Ministrul Energiei: „Crizele recente ne determină să accelerăm reformele și să investim mai mult în infrastructura energetică”
Guvernatoarea BNM, Anca Dragu, la București: „Republica Moldova devine un motor de creștere economică în Europa de Sud-Est”
FOTO // Administrația Drumurilor a mobilizat utilajele pentru reparația sectoarelor degradate în sudul și centrul țării
FOTO // Experiența Letoniei în transportul cu emisii zero și digitalizarea serviciilor va fi aplicată în Moldova
Încasările Fiscului la buget, în creștere cu 12,7 la sută în trei luni din anul curent
Ministrul Dorin Junghietu: „Resursele financiare disponibile trebuie direcționate prioritar către modernizarea și extinderea rețelelor electrice”
Guvernul a prelungit cu trei ani termenul de privatizare a locuințelor de stat din Republica Moldova
Peste 166 de milioane de lei au fost autorizate de AIPA pentru subvenționarea fermierilor în luna martie
FOTO // Peste două mii de hectare din localitățile Tudora și Crocmaz vor avea acces la irigare prin proiectul AGGRI
Ministrul Energiei anunță costurile estimative pentru reparația Liniei Isaccea - Vulcănești
Stocurile de carburanți ar putea crește în perioada următoare. Directorul CNMC: „Avem un grafic clar al importurilor”
Autoritățile anunță reformarea Programului „Prima Casă”: Cum vrea statul să ieftinească apartamentele
Propuneri pentru eficientizarea activității ministerelor, discutate în cadrul unei mese rotunde
CNAS a finanțat plata pensiilor și alocațiilor sociale a beneficiarilor care dețin carduri bancare
PREMIERĂ // „Intrigă și iubire”, o reinterpretare modernă a capodoperei lui Schiller, pe scena Teatrului Național „Mihai Eminescu”
GALERIE FOTO // Premieră la Teatrul Național „Mihai Eminescu”, „Intrigă și iubire” în regia lui Alexandru Cozub
Republica Moldova urmează să semneze Acorduri de securitate socială cu provincia Quebec din Canada, Albania, Croația și Irlanda
Expertul IPRE, Daniel Vodă: „Ieșirea din CSI este o corecție strategică”
Un procuror și un polițist au fost plasați în arest preventiv în dosarul mitei de 400.000 de dolari
Circa 622 000 de familii vulnerabile beneficiază de compensații pentru energie. Ministra Natalia Plugaru: „Ajutorul acoperă 40% din costul facturii”
Premierul Alexandru Munteanu a vizitat o afacere agricolă din satul Unguri, raionul Ocnița
Autoritățile olandeze au recuperat Coiful de aur dacic de la Coțofenești și două brățări furate în 2025
Ministra Natalia Plugaru, în Parlament: „Deficitul la Bugetul asigurărilor sociale de stat a scăzut până la 3,6 miliarde de lei în anul 2026”
Premierul Alexandru Munteanu a vizitat unitatea de salvatori și pompieri din Ocnița
Noi cerințe de siguranță alimentară pentru transporturile cu produse de consum uman care intră în Moldova
Plantele din Europa de Est utilizate în medicina chineză: carte semnată de savantul Wang Yifeng, lansată la Chișinău
GALERIE FOTO // Circa 160 de companii, reunite la Expozițiile Moldconstruct și Moldenergy : inovație și tehnologii de ultimă generație
Ședința săptămânală a Comisiei Unificate de Control din 2 aprilie 2026