ro

 

Economie
17 Iulie, 2026 / 13:56
/ 19 Mai, 2016

FAO va oferi 400 de mii de dolari pentru protecția integrată a plantelor din R. Moldova

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 19 mai /MOLDPRES/. Organizația Națiunilor Unite pentru Alimentație și Agricultură (FAO) va oferi Ministerului Agriculturii și Industriei Alimentare (MAIA) 400 de mii de dolari, pentru protecția integrată a plantelor din R. Moldova, informează MOLDPRES.

Serviciul de presă al MAIA a anunțat astăzi că în cadrul unui seminar de lucru organizat de instituțiile nominalizate, la care au participat specialişti în domeniul protecţiei plantelor și siguranței alimentelor de origine vegetală, savanți și experți în domeniu, s-a decis elaborarea unei strategii și a unui program privind Managementul Protecției Integrate a Plantelor în R. Moldova.

Viceministrul Agriculturii și Industriei Alimentare, Iurie Ușurelu, a remarcat în cadrul evenimentului că „este necesar de a întreprinde măsuri sporite în domeniul menționat, deoarece pînă în prezent nu s-a acordat atenția necesară acestei probleme majore”.

La rîndul său, ofițerul Agricol FAO pentru Europa și Asia Centrală, Avetik Nersisyan a subliniat că „programul este extrem de important pentru creșterea productivității în sectorul agricol ce va dezvolta un sistem integrat de protecție a plantelor”.

Potrivit specialiștilor în domeniu, elaborarea strategiei și a programului Managementului Protecției Integrate a Plantelor în R. Moldova va contribui la obţinerea unor recolte stabile, de calitate superioară, va reduce riscurile de poluare a mediului ambiant şi a producţiei agricole și va spori siguranța alimentelor pe un termen lung.

(Reporter P. Beregoi, editor M. Jantovan)


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Amenzi de peste 1,28 milioane de lei aplicate de Fisc pentru activități ilicite de întreprinzător

/ Acum 2 zile

Euro se ieftinește ușor, iar dolarul se depreciază

/ Acum 2 zile

Profitul net al celor mai mari companii cu capital majoritar de stat a crescut până la nivelul record de peste 2 miliarde de lei în 2025

/ Acum 2 zile

Ministrul Dorin Junghietu a verificat lucrările din Stația Electrică Chișinău: „Suntem într-o etapă decisivă”

/ Acum 3 zile

Venituri de peste 41 de milioane de lei înregistrate de antreprenorii independenți în luna iunie

/ Acum 3 zile

ANRE: Cotațiile produselor petroliere, influențate de evoluțiile din Orientul Mijlociu

/ Acum 3 zile

Euro și dolarul se apreciază ușor

/ Acum 3 zile

Tinerii din Moldova care studiază agricultura, mediul sau dezvoltarea rurală sunt invitați la un concurs organizat de FAO

/ Acum 3 zile

Noi capacități de stocare a energiei: șapte instalații au fost racordate la rețelele electrice

/ Acum 3 zile

Încasările Fiscului la buget au ajuns la 1,1 miliarde de lei în ultima săptămână

/ Acum 3 zile

Circa 9,2 la sută din consumul zilnic mediu de energie electrică, tranzacționat pe bursă

/ Acum 3 zile

Bugetul municipiului Chișinău pentru anul 2026, votat de CMC

/ Acum 4 zile

Podul de la Zăicani, raionul Telenești, va fi reconstruit printr-o investiție de peste 34 de milioane de lei

/ Acum 4 zile

Serviciul Vamal a acumulat peste 957 de milioane de lei la buget timp de o săptămână