Guvernatoarea Anca Dragu, la București: „Integrarea în spațiul financiar european creează oportunități concrete pentru dezvoltarea locală”
Integrarea în spațiul financiar european creează oportunități concrete pentru dezvoltarea locală și întărește încrederea cetățenilor. Mesajul a fost transmis de guvernatoarea Băncii Naționale a Moldovei (BNM), Anca Dragu, care a participat la masa rotundă cu tema „Recovery and resilience at local level” (Politici de redresare și reziliență la nivel local), organizată de Academia de Studii Economice din București și German Marshall Fund, informează MOLDPRES.
Evenimentul a reunit factori de decizie, experți și reprezentanți ai mediului academic din România și Republica Moldova, care au analizat modul în care politicile publice și instrumentele economico-financiare pot contribui la consolidarea rezilienței comunităților locale, în contextul provocărilor economice, sociale și geopolitice actuale.
„Reziliența la nivel local se consolidează prin acces real la servicii financiare sigure și accesibile. Prin politicile sale și prin dezvoltarea infrastructurii moderne de plăți, Banca Națională a Moldovei sprijină tranziția către plăți digitale și promovează educația financiară, reducând vulnerabilitățile economice ale populației. Aceste instrumente oferă comunităților mai multă stabilitate, susțin micile afaceri și facilitează incluziunea financiară. Integrarea în spațiul financiar european creează oportunități concrete pentru dezvoltarea locală și întărește încrederea cetățenilor”, a declarat Anca Dragu.
Guvernatoarea BNM a mai menționat că sistemul de plăți instant MIA a devenit un catalizator important pentru incluziunea financiară și reziliența economică, fiind utilizat deja de jumătate din populația adultă a țării, inclusiv în zonele rurale. Totodată, integrarea Republicii Moldova în SEPA contribuie la reducerea costurilor de transfer, sprijinirea mediului de afaceri și facilitarea remiterilor din diaspora, cu efecte directe asupra economiilor locale.
Evenimentul organizat la București a oferit o platformă de dialog regional și european privind politicile de dezvoltare durabilă, stabilitatea financiară și consolidarea rezilienței economice, în beneficiul cetățenilor și al comunităților locale.
VIDEO // „Cum am putea face viața mai comodă fără cash”. Ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță, invită cetățenii să facă plăți electronice
Economia Republicii Moldovei își revine după multiplele șocuri. FMI prognozează o creștere de 2,3% în anul curent
VIDEO // Președintele Parlamentului, Igor Grosu: „Până în 2029 trebuie să avem toate drumurile din țară într-o stare bună și foarte bună”
Moldelectrica a finalizat evaluarea ofertelor financiare pentru achiziția capacităților de echilibrare
VIDEO // Investiție strategică în sectorul avicol: O nouă fabrică de furaje, unică în Moldova, se construiește cu sprijinul financiar al UE
FOTO // Lucrări în plină desfășurare la Podul de Flori de la Ungheni. Construcția avansează simultan pe ambele maluri ale râului Prut
Companiile locale și internaționale sunt invitate să participe la modernizarea termoficării din Chișinău și Bălți
Un nou sens giratoriu și o platformă de îmbarcare vor fi construite în sectorul Botanica din Chișinău
Ministerul Agriculturii: „Nu există embargo asupra vinurilor moldovenești pe piața Ucrainei”
Programul „Curtea Europeană” își reia lucrările în Chișinău: accent pe calitate și responsabilitate
FOTO // Prim-ministrul Alexandru Munteanu apreciază antreprenoriatul din Nisporeni: „Cel care muncește, reușește”
Prestatorii de servicii cosmetologice și frizerie, monitorizați pe parcursul anului 2026 pentru risc sporit de neconformare fiscală
Cotație în creștere pentru euro în ultimele zile din februarie
Modificări privind rambursarea TVA pentru agricultori aprobate de Ministerul Finanțelor
Ambasadorul Moldovei în Israel: „Peste 15 mii de moldoveni se află în Israel, însă doar un număr redus dintre aceștia solicită asistență consulară”
Patru ani de la semnarea cererii de aderare la UE. Cristina Gherasimov: „Continuăm să muncim, Moldova poate și merită un destin mai bun, mai demn, mai prosper”
FOTO // Vinurile moldovenești cuceresc Londra: degustare de prestigiu pentru consolidarea prezenței pe piața britanică
Conflictele din Orientul Mijlociu: MAE nu a recepționat solicitări de asistență din partea cetățenilor R. Moldova
Prețurile de referință la gaze în Europa au trecut de 54 de euro pentru un Megawatt-oră
Accident grav în Ocnița: un pieton a ajuns la reanimare
Peste 2.300 de certificate medicale digitale au fost emise chiar în prima zi de la lansare
Conflict fatal după o masă de pomenire: o femeie a fost condamnată la 13 ani de închisoare pentru omor
VIDEO // Republica Moldova marchează patru ani de la depunerea cererii de aderare la Uniunea Europeană
Finanțare europeană de 1,8 milioane de euro pentru modernizarea gestionării deșeurilor: centre moderne de colectare la Călărași, Ungheni și Leova
Incendiu la Ministerul Sănătății. Pompierii au intervenit
Peste 3 miliarde de lei acumulaţi la bugetul național într-o singură săptămână: bilanțul activității Serviciului Fiscal de Stat
Campionatul Național de haltere la seniori: trei medalii de aur și record continental pentru Ion Badanev
Beijingul face presiuni asupra Iranului pentru a menține Strâmtoarea Ormuz deschisă
Alegerea cadourilor pentru Ziua Internațională a Femeii. Specialiștii îndeamnă să verificați eticheta, calitatea și să păstrați bonul fiscal
Lucrări de întreținere pe drumurile naționale: echipele intervin pentru plombarea gropilor și remedierea degradărilor