ro

 

Economie
20 Mai, 2026 / 01:09
/ 02 Iulie, 2025

Guvernul dezminte informațiile privind lichidarea ADMA. Daniel Vodă: „Este un fals”

Purtătorul de cuvânt al Guvernului, Daniel Vodă a dezmințit astăzi informațiile răspândite în spațiul public privind o eventuală inițiativă care ar prevedea lichidarea Agenției de Dezvoltare și Modernizare a Agriculturii (ADMA). El a subliniat că acesta este un fals, transmite MOLDPRES.

„O asociație din Republica Moldova a transmis presei o informație falsă care se referă la un proiect de lege prin care autoritățile și-ar fi propus lichidarea Agenției de Dezvoltare și Modernizare Agriculturii (ADMA) sau a Oficiului Viei și Vinului. Vreau să repet și pe această cale, cu toată responsabilitatea, că este un fals”, a declarat Daniel Vodă, după ședința de astăzi a Guvernului.

Purtătorul de cuvânt al Executivului a menționat că proiectul de lege aflat în discuție nu prevede lichidarea ADMA sau altor instituții similare din organigrama instituțiilor publice.

„Dimpotrivă, proiectul conține o prevedere expresă care explică foarte clar subordonarea acestor instituții în raport cu ministerele de resort, pentru a sprijini mai eficient prioritățile stabilite de Guvern. Cu alte cuvinte, instituțiile nu sunt lichidate, repet, este un fals”, a menționat Daniel Vodă.

El a mai adăugat că proiectul înaintat spre discuții prevede eficientizarea activității instituțiilor  vizate, astfel încât acestea să fie aliniate la prioritățile Executivului.

„Ceea ce facem acum este să le eficientizăm și ne asigurăm că sunt aliniate la prioritățile Executivului. Iar celor care răspândesc astfel de informații, le recomandăm să citească pe platformele de stat proiectele legilor ca să intre în esență, iar în cazul în care au nevoie de suport și sprijin, funcționarii de stat care își fac onest meseria pot să explice acest lucru în cazul în care sunt astfel de solicitări”, a conchis Daniel Vodă.


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

Exporturile de mărfuri, în creștere cu 10 la sută în trei luni din 2026: UE rămâne principala piață de desfacere a produselor moldovenești

/ Acum 4 zile

DOC // Sprijin pentru producătorii agricoli: a fost simplificată procedura de rambursare a TVA, prin introducerea unui plafon fix

/ Acum 4 zile

Cotații în creștere anunțate de BNM pentru euro și dolar

/ Acum 5 zile

Peste 300 de branduri din industria alimentară din șase state participă la Expoziția HORECA EXPO 2026

/ Acum 5 zile

AND cere intervenții mai rapide pentru repararea gropilor de pe drumurile naționale

/ Acum 5 zile

BNM: Rata anuală a inflației va avea o tendință ascendentă pe parcursul anului curent, iar ulterior va scădea

/ Acum 5 zile

Ministrul Dorin Junghietu, la Atena: „Republica Moldova se află într-un amplu proces de transformare a sistemului energetic”

/ Acum 5 zile

Oportunitățile de investiții în Republica Moldova, prezentate la o conferință internațională dedicată industriei automotive

/ Acum 5 zile

Curtea de Conturi va avea mai multă autonomie financiară

/ Acum 5 zile

Republica Moldova și Ucraina au parafat noi certificate sanitar-veterinare pentru carne de pasăre și furaje

/ Acum 5 zile

Amenzi de 485 de mii de lei aplicate de Fisc pentru activitate ilicită de întreprinzător

/ Acum 5 zile

Moneda unică europeană își continuă ieftinirea

/ Acum 6 zile

Ministrul Dorin Junghietu a participat la reuniunea TTE de la Nicosia: „Securitatea energetică trebuie gestionată printr-o coordonare strânsă la nivel regional”

/ Acum 6 zile

Republica Moldova crește continuu capacitățile de producere a energiei din surse regenerabile. Fotovoltaicele domină clasamentul