ro

 

Economie
03 Aprilie, 2026 / 22:09
/ 06 Februarie, 2026

În Republica Moldova va fi testat un sistem digital de monitorizare în timp real a rețelelor electrice

În Republica Moldova va fi testat un sistem digital de monitorizare în timp real a rețelelor electrice de joasă tensiune. Proiectul va fi implementat în cadrul Sandbox-ului de reglementare din domeniul energiei. Decizia de acceptare a acestuia a fost luată în ianuarie de către Comisia pentru spații de testare inovativă, informează MOLDPRES.

Soluția propusă permite colectarea și analiza continuă a parametrilor de calitate a energiei electrice, precum tensiunea, frecvența și dezechilibrele de fază, precum și identificarea pierderilor și a altor disfuncționalități operaționale.

Implementarea proiectului va avea loc în regim controlat, în cadrul Sandbox-ului de reglementare, oferind autorităților posibilitatea de a evalua, în condiții reale de operare, impactul utilizării unor tehnologii digitale avansate asupra funcționării rețelelor de distribuție. Rezultatele obținute vor contribui la dezvoltarea și adaptarea cadrului de reglementare, în special în ceea ce privește digitalizarea rețelelor electrice, monitorizarea calității energiei și utilizarea datelor în procesele de operare.

Moldova a devenit prima țară din Europa Centrală și de Est care a introdus un cadru de reglementare de tip sandbox pentru stimularea inovației în sector. Astfel, inovatorii care vor să testeze soluții avansate în sectorul energetic pot depune dosarul pe platforma web dedicată www.sandbox.energie.gov.md.

Domeniile care au un potențial mare de testare în Republica Moldova și pentru care aplicanții sunt încurajați să solicite aprobarea unui sandbox sunt: autoconsumul colectiv și comunitățile energetice, electro-mobilitatea, flexibilitatea și servicii de echilibrare a rețelei, integrarea surselor de energie regenerabilă, producția de biogaz și biometan, rețele inteligente sau tehnologiile avansate de economisire a energiei pentru clădiri.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

FOTO // Finanțare nerambursabilă pentru antreprenori: 81 de companii au primit granturi în valoare de 43 milioane de lei

/ Acum 1 zi

Fiscul atenționează privind tentative de fraudă prin apeluri telefonice în numele unor instituții publice și financiare

/ Acum 1 zi

Parlamentul a modificat procedura de numire și demitere a membrilor organelor de conducere ale BNM

/ Acum 1 zi

Regulile fitosanitare au fost actualizate, pentru a preveni introducerea organismelor dăunătoare în Republica Moldova

/ Acum 1 zi

Transportul maritim, reglementat: Moldova aderă la Convenția privind limitarea răspunderii pentru creanțele maritime

/ Acum 1 zi

VIDEO // Drumarii intensifică lucrările de întreținere și securizare a rețelei rutiere naționale

/ Acum 1 zi

Peste 3000 de tone de benzină și motorină, importate miercuri în Republica Moldova

/ Acum 1 zi

VIDEO // Măsuri urgente pentru sprijinirea fermierilor: peste 120 de cereri pentru rambursarea TVA au fost depuse de agricultori pentru creșterea lichidităților

/ Acum 1 zi

VIDEO // AIPA a valorificat 40% din fondul anual pentru agricultură în primele trei luni ale anului 2026

/ Acum 1 zi

Dolarul se ieftinește cu 20 de bani

/ Acum 1 zi

DOC // Energia electrică, mai ieftină: tarifele micșorate au intrat în vigoare, odată cu publicarea în Monitorul Oficial

/ Acum 2 zile

Transport public eficient: delegația MIDR a studiat modelul din Riga

/ Acum 2 zile

MDED estimează o creștere a PIB de 2,2% în anul 2026, urmată de o accelerare graduală pe termen mediu

/ Acum 2 zile

Ministrul Energiei: „Crizele recente ne determină să accelerăm reformele și să investim mai mult în infrastructura energetică”