ro

 

Economie
16 Iulie, 2026 / 20:42
/ 24 Noiembrie, 2021

Legea bugetului de stat pentru anul 2022 va fi examinată în Parlament

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 24 nov. /MOLDPRES/. Comisia economie, buget și finanțe a examinat astăzi și va propune plenului Legislativului aprobarea proiectului legii bugetului de stat pentru anul 2022, comunică MOLDPRES.

Potrivit documentului, veniturile la bugetul de stat vor constitui, în anul viitor, 50,1 miliarde de lei, în creștere cu 9,2% față de anul curent. Cheltuielile totale sunt estimate la 65,2 miliarde de lei, mai mult cu 13,1% comparativ cu anul 2021. Deficitul bugetului de stat este prevăzut în sumă de 15,1 miliarde de lei.

La capitolul cheltuieli, sunt prevăzute alocări pentru majorarea ajutorului pentru perioada rece a anului și creșterea numărului de beneficiari ai acestui ajutor. De asemenea, va continua compensarea parțială pentru gospodăriile casnice a costurilor facturilor la gaze naturale și energie termică.

Soldul datoriei de stat la 31 decembrie 2022 se estimează la 103,3 miliarde de lei, ceea ce va constitui 40,4% din PIB. Totodată, pentru anul viitor este prognozată o creștere a Produsului Intern Brut cu 4,5%, o inflație medie anuală de 6,9%, o majorare a exporturilor de 10,6% și a importurilor – de 5,1% și o creștere a salariului mediu pe economie cu 10% față de anul curent.

Proiectul legii bugetului de stat se examinează de Parlament în trei lecturi.

Foto: Parlament


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

ANRE: Cotațiile produselor petroliere, influențate de evoluțiile din Orientul Mijlociu

/ Acum 2 zile

Euro și dolarul se apreciază ușor

/ Acum 3 zile

Tinerii din Moldova care studiază agricultura, mediul sau dezvoltarea rurală sunt invitați la un concurs organizat de FAO

/ Acum 3 zile

Noi capacități de stocare a energiei: șapte instalații au fost racordate la rețelele electrice

/ Acum 3 zile

Încasările Fiscului la buget au ajuns la 1,1 miliarde de lei în ultima săptămână

/ Acum 3 zile

Circa 9,2 la sută din consumul zilnic mediu de energie electrică, tranzacționat pe bursă

/ Acum 3 zile

Bugetul municipiului Chișinău pentru anul 2026, votat de CMC

/ Acum 3 zile

Podul de la Zăicani, raionul Telenești, va fi reconstruit printr-o investiție de peste 34 de milioane de lei

/ Acum 3 zile

Serviciul Vamal a acumulat peste 957 de milioane de lei la buget timp de o săptămână

/ Acum 3 zile

Curs valutar anunțat de BNM: cât costă euro și dolarul la început de săptămână

/ Acum 5 zile

Serviciul Vamal a încasat peste 20,38 de miliarde de lei în primele șase luni ale anului. Radu Vrabie: „Rezultatul confirmă dinamica pozitivă a activității economice și eficiența măsurilor implementate”

/ Acum 6 zile

VIDEO // R. Moldova solicită debursarea a 191,5 milioane de euro din Mecanismul de Reformă și Creștere al UE

/ Acum 6 zile

Semințele de floarea-soarelui și cablurile, în topul exporturilor Republicii Moldova în prima jumătate a anului

/ Acum 6 zile

Euro și dolarul își continuă ieftinirea