Noi reguli pentru comercializarea motorinei: decizia aprobată de Guvern
Stațiile de alimentare vor putea să vândă alte tipuri de motorină la preț de motorină standard, în cazul în care aceasta din urmă lipsește temporar de la pompă. Adică, dacă stația arată că nu există motorină de tip standard și încearcă să vândă motorină mai scumpă, va trebui să o vândă la prețul motorinei de tip standard. Decizia a fost aprobată astăzi de Guvern și va fi aplicată doar pe perioada stării de urgență, transmite MOLDPRES.
Directorul Centrului Național de Management al Crizelor, Serghei Diaconu, a explicat că scopul acestei decizii este ca cetățenii să poată să-și alimenteze automobilul cu motorină, dacă nu este standard, atunci cu motorină premium, dar la prețul celei standard.
„În conformitate cu procedurile standard, atunci când un operator nu mai deține stocuri și nu mai poate vinde motorină standard, el este obligat, conform procedurilor existente, să stopeze vânzarea motorinei premium. Prin decizia de astăzi, am spus din contra - poți să continui vânzarea motorinei premium, dar la prețul motorinei standard. Este decizia lui comercială, doar că dacă vrea să continui să vândă, nu mai are motorină simplă, vrea să continui să vândă motorină premium, să o vândă la prețul de motorină standard. De ce facem aceasta? Pentru că unii petroliști încearcă să folosească această penurie, să spunem așa, încercând să inducă ideea de a cumpăra motorină premium”, a afirmat Serghei Diaconu.
Executivul s-a întrunit astăzi în ședință extraordinară pentru a institui noi măsuri în contextul stării de urgență în sectorul energetic și a aproba modificarea Metodologiei de calculare a tarifelor pentru transportul rutier de persoane. Premierul Alexandru Munteanu a declarat că autoritățile vor interveni cu acțiuni prompte pentru gestionarea situației în interesul cetățenilor și al agenților economici.
- Ședință extraordinară la Guvern pentru a institui noi măsuri în perioada stării de urgență. Premierul Alexandru Munteanu: „Acționăm pentru a proteja cetățenii și agenții economici”
- Mecanismul de stabilire a prețurilor la carburanți va fi modificat pe durata stării de urgență
Parlamentul Republicii Moldova a instituit stare de urgență la nivel național pentru o perioadă de 60 de zile, începând cu data de 25 martie 2026, după ce principala linie electrică care alimentează Republica Moldova – linia Vulcăneşti - Isaccea, a fost deconectată în urma atacurilor Rusiei asupra infrastructurii energetice civile din Ucraina.
Scutirile fiscale pentru raioanele de est ale Moldovei vor fi eliminate treptat
Majorările salariale pentru mai multe categorii de bugetari nu se amână. Ministrul Finanțelor: „A fost o problemă de comunicare”
Ce înseamnă starea de urgență în sectorul energetic: explicațiile Ministerului Energiei
Noi tarife pentru distribuția și transportul energiei electrice, aprobate de ANRE
Serviciul Vamal anunță noi cerințe de notificare electronică pentru operatorii economici care tranzitează Austria
Reguli noi pentru magazine și comercianți: afișarea țării de origine a produselor devine obligatorie
Energocom: Necesarul de electricitate pentru ziua de miercuri este asigurat integral
Linia Isaccea–Vulcănești rămâne deconectată. Echipele de intervenție au ajuns la fața locului și au făcut primele evaluări
Instituțiile statului depun eforturi pentru a evita deconectările de energie. Serghei Diaconu: „Dacă se va economisi, nu ar trebui să ajungem la deconectare”
Nou mecanism fiscal în Moldova: IDNP-ul ar putea dispărea de pe bonurile fiscale
Guvernul va modifica mecanismul de stabilire a tarifelor în transport. Vladimir Bolea anunță intervenții rapide în contextul scumpirii carburanților
Guvernul instituie măsuri pentru gestionarea stării de urgență în energetică: prioritizarea consumului și securizarea stocurilor de combustibil
Peste 3600 de tone de benzină și motorină, importate marți în Republica Moldova
VIDEO // Ministrul Energiei explică motivele care au stat la baza instituirii stării de urgență
Reguli noi în magazine. Comercianții vor fi obligați să afișeze țara de proveniență pentru produsele alimentare
VIDEO // Șase bărbați, reținuți pentru escrocherie. Suspecții au prejudiciat victimele cu peste un milion de lei
Ministrul Mediului confirmă că sursa poluării pe Nistru a fost oprită, iar autoritățile sunt pregătite să intercepteze eventuale scurgeri din amonte
Noi reguli pentru comercializarea motorinei: decizia aprobată de Guvern
Comisarul european pentru Justiție, Michael McGrath, la Chișinău: „O justiție independentă, credibilă și solidă este esențială pentru avansarea R. Moldova în procesul de aderare la UE”
VIDEO // Vicepremierul Vladimir Bolea: „Mai mult de jumătate din cursele regulate de pasageri nu sunt efectuate în prezent”
Taxe egale pe ambele maluri ale Nistrului. Parlamentul a votat primele măsuri
Mecanismul de stabilire a prețurilor la carburanți va fi modificat pe durata stării de urgență
FOTO // Acord semnat la Bratislava. Cetățenii moldoveni care au activat oficial în Slovacia vor putea beneficia de pensii și alte prestații sociale
Ședință extraordinară la Guvern pentru a institui noi măsuri în perioada stării de urgență. Premierul Alexandru Munteanu: „Acționăm pentru a proteja cetățenii și agenții economici”
Ședința săptămânală a Comisiei Unificate de Control din 26 martie 2026
VIDEO // Tarifele pentru transportul rutier, ajustate temporar prin decizie de Guvern
Facilități pentru antreprenori: sancțiuni reduse și reguli noi în achizițiile publice
Șefa statului Maia Sandu, la Bratislava: „Am ales calea către pace, libertate și prosperitate, în interiorul familiei europene - și nu vom renunța la ea”
Energocom: Necesarul de energie electrică pentru ziua de joi este acoperit integral
SFS: Cota TVA în sectorul HoReCa rămâne neschimbată în perioada stării de urgență