Peste 2,63 miliarde de lei au intrat la bugetul de stat din activitatea vamală, în ianuarie 2026
Veniturile administrate de Serviciul Vamal au adus la bugetul de stat peste 2,63 miliarde de lei în luna ianuarie 2026, depășind cu 4,8% sarcina bugetară stabilită pentru această perioadă, transmite MOLDPRES.
Potrivit Serviciului Vamal, suma totală colectată a constituit 2 637,7 milioane de lei. Cea mai mare pondere în structura veniturilor a revenit taxei pe valoarea adăugată la import, care a reprezentat aproximativ 68% din total, urmată de accize, cu 24,9%, și de taxa vamală, cu 6,6%. Alte categorii de plăți au însumat circa 0,5%.
TVA la import a generat venituri de 1 794,9 milioane de lei, în creștere cu 24,3 milioane de lei, sau 1,4%, comparativ cu ianuarie 2025. Accizele la import au însumat 655,8 milioane de lei, în scădere cu 126,1 milioane de lei, respectiv cu 16,1% față de perioada similară a anului precedent.
Analiza structurii accizelor arată că aproape jumătate din aceste venituri au provenit din accizele aplicate produselor petroliere importate, care au totalizat 325,3 milioane de lei, în ușoară creștere față de anul trecut. În schimb, accizele la produsele din tutun au scăzut semnificativ, cu 40%, până la 170,9 milioane de lei. Descreșteri au fost înregistrate și la accizele aplicate mijloacelor de transport importate, gazelor lichefiate și vinurilor. Totodată, au fost raportate majorări la accizele pentru berea importată și pentru rachiuri, lichioruri, divinuri și alte băuturi alcoolice.
Încasările din taxa vamală au constituit 174,5 milioane de lei, în ușoară scădere, cu 1,3%, față de ianuarie 2025. Taxa pentru efectuarea procedurilor vamale a însumat 3,86 milioane de lei, în creștere cu 20,9%, însă aceasta se mai aplică doar rezidenților zonelor economice libere și ai Portului Internațional Liber Giurgiulești, în condițiile prevăzute de legislația în vigoare până la 31 decembrie 2023, după eliminarea taxei prin Codul vamal nr. 95/2021.
Alte taxe, inclusiv cele aferente procedurilor speciale și amenzilor, au avut o pondere cumulată de aproximativ 0,4% din totalul veniturilor colectate.
Potrivit autorităților, datele reflectă contribuția activității vamale la menținerea stabilității bugetare a statului și evidențiază impactul măsurilor instituționale aplicate în domeniul administrării veniturilor.
FOTO // Finanțare nerambursabilă pentru antreprenori: 81 de companii au primit granturi în valoare de 43 milioane de lei
Fiscul atenționează privind tentative de fraudă prin apeluri telefonice în numele unor instituții publice și financiare
Parlamentul a modificat procedura de numire și demitere a membrilor organelor de conducere ale BNM
Regulile fitosanitare au fost actualizate, pentru a preveni introducerea organismelor dăunătoare în Republica Moldova
Transportul maritim, reglementat: Moldova aderă la Convenția privind limitarea răspunderii pentru creanțele maritime
VIDEO // Drumarii intensifică lucrările de întreținere și securizare a rețelei rutiere naționale
Peste 3000 de tone de benzină și motorină, importate miercuri în Republica Moldova
VIDEO // Măsuri urgente pentru sprijinirea fermierilor: peste 120 de cereri pentru rambursarea TVA au fost depuse de agricultori pentru creșterea lichidităților
VIDEO // AIPA a valorificat 40% din fondul anual pentru agricultură în primele trei luni ale anului 2026
Dolarul se ieftinește cu 20 de bani
DOC // Energia electrică, mai ieftină: tarifele micșorate au intrat în vigoare, odată cu publicarea în Monitorul Oficial
Transport public eficient: delegația MIDR a studiat modelul din Riga
MDED estimează o creștere a PIB de 2,2% în anul 2026, urmată de o accelerare graduală pe termen mediu
Ministrul Energiei: „Crizele recente ne determină să accelerăm reformele și să investim mai mult în infrastructura energetică”
FOTO // Militarii moldoveni, clasați pe locul II la Competiția Internațională „Cupa Mareșal Jozef Piłsudski”
CEC a acreditat 14 observatori naționali pentru monitorizarea alegerilor locale noi și referendumurilor locale
Vicepremierul Vladimir Bolea, la Forumul Smart City: „Orașele trebuie să fie mai aproape de nevoile oamenilor, cu tehnologii accesibile”
FOTO // Angajații IGSU, menționați cu distincții în ajunul „Zilei Salvatorului”
Centrul de Sănătate Sângerei a fost dotat cu dispozitive medicale performante
Târguri educaționale la Bălți și Căușeni: absolvenții de liceu pot descoperi oportunitățile universităților din țară
Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri a discutat cu ambasadorul Republicii Federale Germania în Republica Moldova
Un camion cu cereale s-a răsturnat în zona localității Giurgiulești. Circulația rutieră, blocată temporar
Volodimir Zelenski i-a invitat pe emisarii americani la Kiev pentru a relua negocierile cu Moscova
Un nou record pentru energia verde: R. Moldova a depășit pragul de 1 Gigawatt de capacitate instalată din surse de energie regenerabilă
Veneția reintroduce taxa de intrare de 10 euro pentru vizitele de o zi
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu senatorul american Jack Reed
Peste 1400 de tone de carburanți, importate joi în Republica Moldova
Ministerul Agriculturii pune accent pe industrializare și procesare în parteneriatul cu Ucraina
Peste 20 de acte normative adoptate de Legislativ în luna martie
FOTO // Echipele de drumari intervin în mai multe raioane ale țării pentru plombarea gropilor și igienizarea traseelor