Programul național de specializare inteligentă „SMART Moldova” pentru anii 2024-2027, publicat în Monitorul Oficial
Chişinău, 13 sep. /MOLDPRES/. Programul național de specializare inteligentă pentru anii 2024-2027 „SMART Moldova” a fost publicat astăzi în Monitorul Oficial. Acesta va asigura o conexiune între mediul de afaceri și cercetare/inovare. Documentul se axează pe patru domenii prioritare: agricultura și procesarea produselor agricole; tehnologia informației și comunicațiilor; energie; biomedicină și biofarmaceutică, transmite MOLDPRES.
Programul SMART Moldova identifică problemele prioritare unde există potențial de a conecta cercetarea de mediul de afaceri și de economia reală. Acesta își propune crearea și dezvoltarea infrastructurii de cercetare și inovare în cele patru domenii de specializare inteligentă, mediul academic și sectorul privat, având ulterior posibilitatea de a participa la apeluri de proiecte comune în domenii de specializare inteligentă, așa-numitele proiecte de transfer tehnologic.
Domeniile prioritare ale programului „SMART Moldova” au fost selectate în urma unui studiu comprehensiv care a explorat atât potențialul de cercetare, cât și capacitatea mediului de afaceri de a implementa inovații și disponibilitatea de a contribui alături de cercetători în acest proces.
Implementarea programului se va face cu mijloace de la bugetul de stat, dar și prin atragerea de fonduri de la partenerii externi de dezvoltare.
FOTO // Finanțare nerambursabilă pentru antreprenori: 81 de companii au primit granturi în valoare de 43 milioane de lei
Fiscul atenționează privind tentative de fraudă prin apeluri telefonice în numele unor instituții publice și financiare
Parlamentul a modificat procedura de numire și demitere a membrilor organelor de conducere ale BNM
Regulile fitosanitare au fost actualizate, pentru a preveni introducerea organismelor dăunătoare în Republica Moldova
Transportul maritim, reglementat: Moldova aderă la Convenția privind limitarea răspunderii pentru creanțele maritime
VIDEO // Drumarii intensifică lucrările de întreținere și securizare a rețelei rutiere naționale
Peste 3000 de tone de benzină și motorină, importate miercuri în Republica Moldova
VIDEO // Măsuri urgente pentru sprijinirea fermierilor: peste 120 de cereri pentru rambursarea TVA au fost depuse de agricultori pentru creșterea lichidităților
VIDEO // AIPA a valorificat 40% din fondul anual pentru agricultură în primele trei luni ale anului 2026
Dolarul se ieftinește cu 20 de bani
DOC // Energia electrică, mai ieftină: tarifele micșorate au intrat în vigoare, odată cu publicarea în Monitorul Oficial
Transport public eficient: delegația MIDR a studiat modelul din Riga
MDED estimează o creștere a PIB de 2,2% în anul 2026, urmată de o accelerare graduală pe termen mediu
Ministrul Energiei: „Crizele recente ne determină să accelerăm reformele și să investim mai mult în infrastructura energetică”
O serie de evenimente dedicate promovării dialogului intercultural vor fi organizate în contextul Zilei Internaționale a Romilor
Premierul Alexandru Munteanu, în ajunul Zilei Salvatorului: „Dincolo de cifre și intervenții, există ceva ce nu poate fi măsurat: încrederea oamenilor că, în cel mai greu moment, cineva va veni”
În Republica Moldova vor fi construite centrale eoliene mari, cu sisteme de stocare a energiei: 16 oferte depuse la licitație
Peste 5 000 de cereri de înscriere a copiilor în clasa I au fost depuse în capitală
În sectoarele capitalei vor fi organizate târguri pascale
Experții pentru ocrotirea mediului s-au întrunit într-o nouă ședință de lucru
Casa Albă ar urma să concedieze mai mulți înalți oficiali ai administrației Trump
FOTO // Militarii moldoveni, clasați pe locul II la Competiția Internațională „Cupa Mareșal Jozef Piłsudski”
CEC a acreditat 14 observatori naționali pentru monitorizarea alegerilor locale noi și referendumurilor locale
Vicepremierul Vladimir Bolea, la Forumul Smart City: „Orașele trebuie să fie mai aproape de nevoile oamenilor, cu tehnologii accesibile”
FOTO // Angajații IGSU, menționați cu distincții în ajunul „Zilei Salvatorului”
Centrul de Sănătate Sângerei a fost dotat cu dispozitive medicale performante
Târguri educaționale la Bălți și Căușeni: absolvenții de liceu pot descoperi oportunitățile universităților din țară
Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri a discutat cu ambasadorul Republicii Federale Germania în Republica Moldova
Un camion cu cereale s-a răsturnat în zona localității Giurgiulești. Circulația rutieră, blocată temporar
Volodimir Zelenski i-a invitat pe emisarii americani la Kiev pentru a relua negocierile cu Moscova