ro

 

Economie
10 Iunie, 2026 / 05:03
/ 16 Octombrie, 2025

DOC // SFS a blocat fonduri care s-ar afla sub controlul indirect al unei persoane suspuse măsurilor restrictive

Serviciul Fiscal de Stat (SFS) a dispus blocarea fondurilor și a resurselor economice aflate sub controlul indirect al lui Vladimir Andronachi, supus măsurilor restrictive, conform deciziei Consiliului Interinstituțional de Supervizare. Decizia în acest sens a fost publicată astăzi în Monitorul Oficial, transmite MOLDPRES.

Potrivit documentului, decizia de blocare a fondurilor este aplicată „urmare a cercetărilor prin care se confirmă că tranzacția de înstrăinare a părții sociale din capitalul social al S.R.L. „AC Full-Service” constituie o tentativă de substituire a fondatorului Ruslan Alass, persoană asociată subiectului restricțiilor – Vladimir Andronachi, conform Ordinului SIS, cu o persoană neasociată – Veaceslav Neagu, dar aflată în relații conexe intereselor subiectului restricțiilor conform deciziei Consiliului Interinstituțional de Supervizare, Vladimir Andronachi, având ca scop eludarea măsurilor restrictive internaționale”.

Decizia a fost remisă Agenției Servicii Publice pentru executare. Totodată, ea a fost remisă spre informare Serviciului de Informații și Securitate, Consiliului Interinstituțional de Supervizare, Serviciului Prevenirea și Combaterea Spălării Banilor și persoanelor vizate. Decizia poate fi contestată la Serviciul Fiscal de Stat, în termen de 30 zile din data comunicării.

La mijlocul lunii iunie curent, autoritățile au anunțat că Republica Moldova, prin Consiliul interinstituțional de supervizare condus de Prim-ministrul Dorin Recean, a impus sancțiuni în privința a 21 de persoane. Printre persoanele vizate sunt Vladimir Plahotniuc, Ilan Șor, Gheorghe Cavcaliuc, Marina Tauber, Andronachi Vladimir, Platon Veaceslav, Botnari Constantin, Kalinin Alexandr (cetățenie retrasă), Caramalac Grigore, Chiril Guzun, Arina Corșicova, Dumitru Chitoroagă, Maria Albot, Victor Petrov, Evghenia Guțul, Iurii Cuznețov, Nelli Parutenco, Ilia Uzun, Mihail Vlah, Anatolii Prizenko, Parasca Natalia.

Anterior, SFS a aplicat interdicții asupra tranzacțiilor și/sau activităților mai multor companii care s-ar afla sub controlul unor persoane supuse sancțiunilor internaționale.


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

FOTO // Marta Kos, în vizită la o gospodărie din Criuleni: exporturile de cireșe către UE deschid noi oportunități pentru fermierii moldoveni

/ Acum 3 zile

FAO lansează la Hîncești școli de câmp pentru fermieri: legume rezistente la climă și acces pe piață

/ Acum 3 zile

Facturile la energie vor fi digitalizate în următorii cinci ani: acces în timp real la datele despre consum și costurile energiei

/ Acum 3 zile

„Made in Moldova” și „Cămara Fest”: weekend cu târguri și produse locale la Chișinău

/ Acum 4 zile

Expoziția „Republica Moldova prezintă”, inaugurată la Vaslui: produsele moldovenești, promovate în România de 60 de companii autohtone

/ Acum 4 zile

VIDEO // Căpșuni de la 45 de lei kilogramul și cireșe de la 40 de lei. Ce prețuri găsesc cumpărătorii în piețele din Chișinău

/ Acum 4 zile

Energocom a procurat în luna mai energie electrică la un preț mediu de 119 euro/MWh

/ Acum 4 zile

Expoziția „Ziua Fructelor” 2026, organizată la Corlăteni, Rîșcani: 42 de companii au prezentat soluții moderne pentru livada viitorului

/ Acum 4 zile

Ministra Agriculturii, în discuții cu fermierii: „Ne dorim soluții care să sprijine agricultorii, dar să fie responsabile financiar și aplicabile pe termen lung”

/ Acum 4 zile

GALERIE FOTO // Chișinăul găzduiește Moldova Digital Summit 2026: două zile dedicate inovației și transformării digitale

/ Acum 4 zile

Prețurile la carburanți continuă să scadă. ANRE explică motivele

/ Acum 4 zile

Republica Moldova va primi o finanțare de 250 de milioane de dolari din partea Băncii Mondiale pentru a avansa reformele

/ Acum 4 zile

Moldova Digital Summit 2026 a început la Chișinău. Comisara europeană, Marta Kos: „Republica Moldova este deja o poveste de succes în domeniul digital”

/ Acum 4 zile

Republica Moldova ar putea avea acces la piața unică a UE înainte de aderare. Germania și Franța pregătesc inițiativa