ro

 

Economie
17 Aprilie, 2026 / 21:25
/ Acum 6 ore

Traficul rutier din apropierea localității Corten din raionul Taraclia va fi redirecționat pe un drum de ocolire

Administrația Națională a Drumurilor (AND) anunță restricții de circulație pe drumul republican R37, în apropierea localității Corten, raionul Taraclia. Începând cu data de 21 aprilie 2026, traficul rutier va fi redirecționat pe un drum de ocolire temporar, pentru a permite începerea lucrărilor de reparație capitală a podului situat la kilometrul 6,75, transmite MOLDPRES.

Actualul pod, construit în anii ’70, a ajuns într-o stare avansată de degradare, motiv pentru care autoritățile au decis demolarea completă a acestuia și reconstrucția unei structuri moderne.

„Noul pod va fi proiectat să răspundă standardelor actuale de siguranță și trafic, având următoarele caracteristici: lungime totală de peste 31 de metri; structură cu trei deschideri și două benzi de circulație; dotat cu parapete rutiere de protecție și trotuare pietonale moderne. Lucrările de amenajare a drumului de ocolire, care are o lungime de 205 metri, au fost deja finalizate, asigurând astfel fluidizarea traficului pe durata șantierului”, explică AND.

Proiectul de reconstrucție are o valoare totală de 15,7 milioane de lei, resursele financiare fiind alocate integral din Fondul Rutier. Conform graficului de execuție, termenul estimat pentru finalizarea noului pod și reluarea circulației în regim normal este luna aprilie 2027.

În acest context, Administrația Națională a Drumurilor recomandă conducătorilor auto să manifeste prudență sporită în zona localității Corten, să respecte cu strictețe semnalizarea rutieră temporară și să urmărească schemele de redirecționare afișate pe traseu pentru a evita incidentele.

Taraclia

 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Controale sporite la frontieră pentru produsele de origine animală importate, aprobate de Guvern

/ Acum 2 zile

Japonia sprijină Republica Moldova în dotarea CFM cu echipamente moderne și vehicule de întreținere

/ Acum 2 zile

Republica Moldova se desprinde de normele aeronautice ale CSI pentru a accelera integrarea în spațiul aerian european

/ Acum 2 zile

Guvernatoarea BNM, la Washington: „Contăm pe sprijinul FMI pentru a consolida un sector financiar rezilient, capabil să atragă investiții și să sprijine dezvoltarea economică”

/ Acum 2 zile

Un nou serviciu disponibil prin EVO: autorizația de mediu pentru gestionarea deșeurilor este accesibilă în format digital

/ Acum 2 zile

Stocurile de benzină și motorină, în creștere. 33 de mii de tone de carburanți, importate în ultimele zile

/ Acum 2 zile

Încasări mai mari din impozitul pentru chirii: 28 de milioane de lei acumulate la buget timp de trei luni

/ Acum 2 zile

O nouă scădere a prețurilor la carburanți: motorina se ieftinește cu aproape un leu

/ Acum 2 zile

FOTO // Echipele de intervenție pentru reparația drumurilor naționale, mobilizate în mai multe raioane ale țării

/ Acum 2 zile

Program de finanțare europeană pentru sectorul agroalimentar, deschis până la sfârșitul lunii aprilie

/ Acum 2 zile

Catalogul oficial al soiurilor de plante pentru 2026, lansat de ANSA

/ Acum 2 zile

Dolarul se ieftinește, iar euro se apreciază ușor

/ Acum 2 zile

Anca Dragu și Andrian Gavriliță, discuții la Washington cu șefa misiunii FMI pentru Moldova: „Noul program cu FMI va juca un rol determinant în întărirea stabilității macroeconomice”

/ Acum 3 zile

Impozite de peste 3,5 milioane de lei, calculate pentru antreprenorii independenți într-o singură lună