ro

 

Economie
19 Ianuarie, 2026 / 06:17
/ 10 Ianuarie, 2026

VIDEO // Lucrările de deszăpezire și patrulare continuă pe drumurile naționale

În contextul condițiilor de iarnă, intervențiile pe drumurile naționale continuă pentru a asigura circulația în siguranță, transmite MOLDPRES cu referire la Administrația Națională a Drumurilor (AND).

„În prezent, 129 de utilaje speciale și 67 de muncitori rutieri sunt mobilizați pentru patrulare, curățarea părții carosabile, deszăpezire și combaterea lunecușului. Circulația se desfășoară în condiții de iarnă, partea carosabilă fiind preponderent umedă, iar pe alocuri înzăpezită”, explică drumarii.

Până la această oră, unitățile teritoriale ale S.A. „Drumuri” au intervenit în sectoare din Comrat, Ceadîr-Lunga, Hîncești, Rîșcani, Drochia, Cantemir, Taraclia, Dubăsari, Briceni, Anenii Noi, Criuleni, Cimișlia, Căușeni, Basarabeasca, Căinari, Florești și Leova.

În ultimele 12 ore, au fost răspândite aproximativ 695 tone de sare tehnică și 232 tone de material antiderapant, pentru prevenirea alunecărilor și menținerea siguranței traficului.

Administrația Națională a Drumurilor atrage atenția participanților la trafic că temperaturile scăzute din timpul nopții și carosabilul umed sporesc riscul de formare a ghețușului. Șoferii sunt îndemnați să circulă cu prudență și să adapteze viteza la condițiile de drum.

Serviciul Operativ al drumurilor este disponibil non-stop pentru situații care necesită intervenția drumariilor sau pentru acordarea de ajutor participanților la trafic.


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

Încep lucrările de reparație la podul din apropierea localității Răuțel din Fălești. Traficul rutier va fi restricționat

/ Acum 4 zile

Guvernatoarea BNM, la Viena: „Republica Moldova avansează cu pași concreți spre o economie modernă și competitivă”

/ Acum 4 zile

Metodologiile privind perceperea impozitului imobiliar vor fi actualizate

/ Acum 4 zile

Vicepremierul pentru Reintegrare, Valeriu Chiveri: „Tiraspolul trebuie să accepte oferta de reintegrare a țării pentru a depăși problemele generate de criza energetică”

/ Acum 4 zile

Tineri din Franța și din Spațiul economic european vor putea participa la stagii profesionale în întreprinderi din Republica Moldova

/ Acum 4 zile

Granturi de până la 1,5 milioane de lei pentru întreprinderi care investesc în soluții de eficiență energetică

/ Acum 4 zile

Investiții suplimentare de peste 210 milioane de lei în localitățile din țară: Circa 300 de proiecte noi au fost incluse în Documentul unic de program

/ Acum 4 zile

Peste 600 de milioane de lei, acumulate săptămâna trecută de Fisc la buget

/ Acum 4 zile

Euro și dolarul se apreciază

/ Acum 5 zile

Formarea tarifului la gazele naturale, explicată de ANRE: „Nicio componentă a prețului nu este stabilită arbitrar sau în afara procedurilor”

/ Acum 5 zile

Cetățenii din peste 23 de localități din nordul țării vor beneficia de un drum reabilitat conform standardelor europene

/ Acum 5 zile

Condiții mai simple de activitate pentru antreprenori. Eugeniu Osmochescu: „Anul 2026 va marca o etapă nouă în simplificarea relației dintre stat și mediul de afaceri”

/ Acum 5 zile

Ministrul Energiei va efectua o vizită în SUA. Oportunitățile de aprofundare a cooperării, pe agenda discuțiilor

/ Acum 5 zile

Operatorii economici din industria prelucrătoare pot importa zahărul direct, fără intermediari și cu taxe vamale reduse