ro

 

Economie
05 Iunie, 2026 / 07:59
/ 28 Martie, 2026

VIDEO // Ministrul Dorin Junghietu, după repunerea în funcțiune a Liniei Isaccea-Vulcănești: Rezultatul unor eforturi coordonate la nivel regional

Ministrul Energiei, Dorin Junghietu, a afirmat că repunerea în funcțiune a Liniei Electrice Isaccea – Vulcănești a fost posibilă ca rezultat al unor eforturi coordonate la nivel regional, transmite MOLDPRES.

„În după-amiaza zilei de astăzi, în urma eforturilor extraordinare depuse de prietenii și partenerii noștri din Ucraina, linia Isaccea-Vulcănești a fost finalizată. Lucrările de reparație au fost finalizate și, în urma lucrărilor coordonate între operatorii de sisteme de transport, această linie a fost repusă în funcțiune”, a afirmat Dorin Junghietu.

Ministrul a menționat că acest răspuns prompt nu ar fi fost posibil fără o coordonare intensă și bine stabilită între operatorii sistemelor de transport, între Guvernul Republicii Moldova și cel al Ucrainei, între ministerele de resort din cele două state și Centrul Național de Management al Crizelor.

Totodată, șeful de la Energie a subliniat coordonarea și suportul operatorilor de sisteme de transport din regiune, cel din România, Ucraina, Slovacia, Polonia și Ungaria, care au ajutat autoritățile de la Chișinău ca în această perioadă critică, când linia nu a fost disponibilă, să fie asigurată alimentarea țării cu energie electrică.

În după-amiaza zilei de sâmbătă, 28 martie, linia electrică aeriană de 400 kV Isaccea – Vulcănești a fost reparată integral și repusă în funcțiune după avariile provocate de atacurile Federaţiei Ruse cu drone asupra infrastructurii energetice din regiunea de sud a Ucrainei. Astfel, a fost restabilită capacitatea de interconectare și reabilitată securitatea aprovizionării cu energie electrică.

Linia electrică aeriană Isaccea–Vulcănești a fost deconectată în seara zilei de luni, 23 martie, în urma atacurilor asupra infrastructurii energetice din sudul Ucrainei. În aceste condiții, autoritățile au pus în funcțiune rute alternative de alimentare cu energie, inclusiv cele patru linii de interconexiune de 110 kV dintre România și Moldova.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Platformele de taxi vor fi obligate să proceseze plățile prin bănci din Moldova

/ Acum 1 zi

Agenția Franceză de Dezvoltare va acorda asistență financiară pentru reabilitarea sistemelor centralizate de irigare

/ Acum 1 zi

Drumarii intervin la Cantemir și Nisporeni după ploile abundente și căderea unui copac pe carosabil

/ Acum 1 zi

Număr record de înregistrări la conferința investițională Republica Moldova – UE. Premierul Alexandru Munteanu: „Un pas important pentru dezvoltare economică și promovarea țării”

/ Acum 1 zi

BERD va acorda finanțare suplimentară pentru reabilitarea drumului Chișinău - Leușeni și a centurii orașului Chișinău

/ Acum 1 zi

Sprijin pentru antreprenorii din domeniul agriculturii: 581 de afaceri au primit finanțare prin Programul FCA

/ Acum 1 zi

Cotația dolarului scade ușor, iar euro își menține valoarea

/ Acum 2 zile

Industria Republicii Moldova, pe trend ascendent în 2025: noi obiective setate de MDED pentru următorii ani

/ Acum 2 zile

Subvenții în valoare de 178 de milioane de lei pentru agricultori, autorizate de AIPA în luna mai

/ Acum 2 zile

Ministerul Finanțelor deschide o nouă rundă de investiții în valori mobiliare de stat prin eVMS.md

/ Acum 2 zile

Câștigul salarial mediu lunar a crescut în trimestrul I 2026: domeniile în care sunt oferite cele mai mari salarii

/ Acum 2 zile

Republica Moldova va crea stocuri mai mari de gaze naturale: proiectul propus de Ministerul Energiei

/ Acum 2 zile

Încasări în creștere la buget: Fiscul a acumulat 35,4 miliarde de lei în cinci luni

/ Acum 2 zile

Carburanții continuă să se ieftinească. Noile prețuri stabilite de ANRE pentru benzină și motorină