ro

 

Externe
02 Aprilie, 2026 / 21:12
/ 29 Decembrie, 2025

BTA: Călătoriile rezidenților bulgari în străinătate au crescut cu 5,8%, iar vizitele nerezidenților în Bulgaria au urcat cu 2,9% față de aceeași perioadă a anului precedent, în noiembrie.

Rezidenții bulgari au efectuat 675.700 de călătorii în străinătate în noiembrie 2025, cu 5,8% mai mult decât în aceeași perioadă a anului precedent. O creștere a fost înregistrată pentru toate scopurile observate ale călătoriilor, a declarat luni Institutul Național de Statistică (INS). Cele mai multe călătorii ale rezidenților bulgari au fost către: Turcia – 202.300, Grecia – 112.100, România – 71.400, Serbia – 66.700, Germania – 33.800 și Austria – 25.900, transmite BTA.

În octombrie, rezidenții bulgari au efectuat 829.300 de călătorii în străinătate, cu 15% mai multe decât în aceeași perioadă a anului precedent.

În noiembrie 2025, vizitele nerezidenților în Bulgaria au fost de 732.800, în creștere cu 2,9% față de aceeași perioadă a anului precedent. O creștere a fost înregistrată pentru toate scopurile observate ale călătoriilor. Tranzitul prin țară a reprezentat 32,4% (237.300) din totalul vizitelor nerezidenților în Bulgaria. Cele mai multe vizite în Bulgaria au fost din: Turcia – 162.500, România – 158.300, Grecia – 92.800, Serbia – 58.600, Ucraina – 46.500 și Republica Macedonia de Nord – 29.800.

În octombrie, nerezidenții au efectuat 956.700 de vizite în Bulgaria, în creștere cu 0,4% față de aceeași perioadă a anului precedent.


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Tensiunile din Orientul Mijlociu pot încetini creșterea economică globală, avertizează FMI

/ Acum 3 zile

Zelenski afirmă că partenerii Ucrainei au cerut limitarea atacurilor asupra sectorului energetic rus

/ Acum 3 zile

Ceremonia Luminii Sfinte va avea loc la Ierusalim în format restrâns, pe fondul tensiunilor de securitate

/ Acum 3 zile

Spania închide spațiul aerian pentru aeronavele SUA implicate în războiul cu Iran

/ Acum 3 zile

Politico: UE analizează măsuri împotriva Ungariei, inclusiv suspendarea drepturilor, în cazul unei noi victorii a lui Viktor Orbán

/ Acum 3 zile

Prețul petrolului se apropie de 117 dolari pe baril

/ Acum 3 zile

Rusia expulzează un diplomat britanic, acuzat de activități de spionaj

/ Acum 3 zile

SUA au permis unui petrolier rusesc să ajungă la Cuba, în ciuda blocadei

/ Acum 3 zile

BTA: Adolescentul Ivan Ivanov câștigă cel mai important titlu din cariera sa profesionistă în tenis

/ Acum 4 zile

Miniștrii de externe turc și egiptean au ajuns în Pakistan pentru o reuniune pe tema războiului din Orientul Mijlociu

/ Acum 4 zile

Directorii marilor companii petroliere avertizează că războiul cu Iranul ar putea provoca o criză energetică globală

/ Acum 4 zile

BTA: Președintele FIG, Morinari Watanabe, deschide Cupa Mondială de gimnastică ritmică de la Sofia

/ Acum 4 zile

Armata americană anunță sosirea unei nave de asalt amfibie în Orientul Mijlociu

/ Acum 5 zile

Ucraina și Qatar au semnat un acord de cooperare privind combaterea rachetelor și a dronelor