BTA: Kiril Valchev, reales în unanimitate în funcția de director general al BTA
Kiril Valchev a fost reales în unanimitate pentru un al doilea mandat de cinci ani în funcția de Director General al Agenției Bulgare de Știri (BTA), joi, la Sofia. Toți cei 170 de deputați prezenți la ședința plenară au votat în favoarea nominalizării sale, propusă de trei deputați ai coaliției de guvernare: Kostadin Angelov (GERB-UDF), Toshko Yordanov (There Is Such a People) și Mariana Boyadzhieva (BSP – United Left). Nu au existat voturi împotrivă sau abțineri.
După ce președintele Adunării Naționale, Raya Nazaryan, a declarat alegerea lui Valchev, acesta a depus jurământul prevăzut de lege, promițând să respecte Constituția și legile țării și să își îndeplinească cu bună credință atribuțiile de Director General al BTA, ghidat de principiile prevăzute în Legea Agenției Bulgare de Știri.
Nazaryan i-a urat un mandat de succes.
„Parlamentul a primit peste 60 de scrisori de susținere a nominalizării lui Valchev”, a declarat Toshko Yordanov, președintele Comisiei pentru Cultură și Mass-Media.
Valchev a candidat fără opoziție pentru această funcție.
„BTA va rămâne locul unde se vor transmite știri reale de la toată lumea și din toate locurile, cu sursă clară, obiective și accesibile liber, în slujba tuturor instituțiilor media”, a declarat Valchev în fața legislativului după alegerea sa.
El și-a exprimat recunoștința față de Adunarea Națională: deputați, Departamentul de Registratură și Comisia pentru Mass-Media, pentru respectarea termenului de alegere. „Mandatul, alături de bugetul independent și sprijinul din partea diverselor sectoare publice și forțe politice, garantează independența BTA, așa cum este prevăzută în Constituție”, a subliniat Directorul General.
El a menționat, de asemenea, cele 75 de poziții de susținere primite din partea a aproximativ 100 de organizații și persoane, inclusiv Academia Bulgară de Științe, municipalități, angajatori, sindicate, uniuni culturale, artiști și Patriarhul.
Despre Kiril Valchev
Kiril Alexandrov Valchev s-a născut la Sofia, pe 24 mai 1973. În 1992 a absolvit cu laude Liceul Național pentru Limbi și Culturi Antice din Sofia, iar în 1998 a absolvit Universitatea „St. Kliment Ohridski” din Sofia, obținând un master în Drept. În 1995 a urmat un curs profesional de management radio la Deutsche Welle, Köln, Germania. În 2000 a fost bursier în European Leaders Program al German Marshall Fund în SUA, iar în 2003 a efectuat un stagiu la BBC Bulgarian Section din Londra.
Valchev vorbește engleză, rusă, latină, greacă veche și bulgară veche.
A lucrat la Departamentul de Știri Externe al BTA între 1993 și 1995. Din 1993 până în 2021 a prezentat „The Week”, un program săptămânal de știri și comentarii la Darik Radio, acoperind numeroase misiuni ca și corespondent.
A fost Secretar al Uniunii Media Electronice Naționale Bulgare, ai cărei membri includ BTA, Televiziunea Națională Bulgară, Radio Național Bulgar, Nova Television și Darik Radio.
Ca avocat, s-a specializat în drept media și proprietate intelectuală, fiind autor de publicații în drept constituțional și comercial și consilier juridic pentru BTA, Darik Radio și alte instituții media. În 2011 a participat la redactarea Legii Agenției Bulgare de Știri.
Pe 27 ianuarie 2021, Parlamentul l-a ales Director General al BTA fără dezbatere plenară, cu 105 voturi pentru, niciun vot împotrivă și fără abțineri.
Este recunoscut cu numeroase premii și distincții în sectorul media.
Șefa diplomației UE, Kaja Kallas: „Soluția pentru pace e să punem presiune pe Rusia, nu pe Ucraina”
UE are un nou sistem de indicații geografice pentru produsele artizanale și industriale
Ucraina anunță linia roșie peste care nu va trece în negocierile de pace
UE reafirmă că Rusia nu poate fi absolvită de responsabilitate în eventualele negocieri de pace
NATO ia în considerare adoptarea unei atitudini „mai agresive” împotriva războiului hibrid al Rusiei
Donald Trump susține că este optimist cu privire la un acord Ucraina-Rusia
BTA: Echipa feminină a Bulgariei câștigă titlul mondial la gimnastică estetică de grup la Samokov
Negocieri în Florida: Ucraina și oficialii americani discută planul SUA de soluționare a războiului cu Rusia
Președintele Poloniei anulează o întrevedere cu Viktor Orban după vizita acestuia la Moscova
Polonia: Sistemele Patriot germane activate după apropierea avioanelor rusești
Macron îl va primi pe Zelenski la Paris, luni – discuții pentru o pace „justă și durabilă”
Ucraina: Un mort și cel puţin 19 răniți într-un atac cu drone lângă Kiev
SUA: Întâlnire la nivel înalt între Marco Rubio, Steve Witkoff și delegația ucraineană, duminică, în Florida
Drone navale ucrainene atacă un terminal petrolier rusesc în Novorosiisk
Înțelegerea de cooperare tehnică dintre R. Moldova și Japonia pentru modernizarea infrastructurii media publice „Teleradio-Moldova”, semnată la MAE
FOTO, VIDEO // O mamă de 48 de ani a adus pe lume cel de-al 14-lea copil la Maternitatea Spitalului „Gheorghe Paladi”
Doi magistrați au picat evaluarea externă. CSM va examina rapoartele Comisiei de Vetting
Prim-ministrul Alexandru Munteanu, în discuții cu echipa Fondului Monetar Internațional, condusă de Alina Iancu
CNAS a finanțat plata indemnizațiilor pentru familiile cu copii
Antreprenoarele din mediul rural lansează prima platformă a femeilor pentru agricultură rezilientă din Republica Moldova
Lideri europeni sunt îngrijorați de posibilitatea ca SUA să trădeze Europa și Ucraina
VIDEO // Dosarul pregătirii dezordinilor în masă. 35 de persoane, instruite anterior în Serbia, cercetate de organele de forță
Limba română, studiată printr-un program special în școlile din Moldova pentru copiii reveniți din diaspora și străini
Bugetul asigurărilor sociale 2026 – mai mult sprijin pentru familii și copii
GALERIE FOTO // Examinarea Bugetului de Stat 2026 la Guvern, în obiectivul MOLDPRES
Ministerul Mediului suspendă temporar licitațiile pentru atribuirea fondurilor cinegetice
Vicepremierul pentru reintegrare în dialog cu ambasadoarea Regatului Suedia, Petra Lärke
GALERIE FOTO // La postul vamal Tudora va funcționa un scaner mobil de ultimă generație
Avere nejustificată de circa 900 000 de lei, depistată la un deputat din Parlament
În Republica Moldova se desfășoară, în premieră, Campionatul European de Kettlebell