Cancelarul german Olaf Scholz a declarat că riscul ca Rusia să recurgă la arme nucleare a scăzut
Berlin, 8 dec. /MOLDPRES/. Cancelarul german Olaf Scholz a afirmat că riscul ca Moscova să recurgă la arme nucleare în conflictul din Ucraina a scăzut, deoarece comunitatea internaţională "a trasat o linie roşie" Rusiei, relatează MOLDPRES cu referire la AGERPRES.
Scholz a declarat că "un lucru s-a schimbat pentru moment: Rusia a încetat să mai ameninţe că va folosi arme nucleare". Liderul german vede acest lucru ca o consecinţă a faptului că comunitatea internaţională, inclusiv China, a "trasat o linie roşie" Moscovei în această problemă.
Cu privire la riscul unei escaladări Scholz a spus că "deocamdată, am oprit asta".
Cancelarul consideră în acest sens că recenta sa vizită în China a dat roade: "În cursul vizitei mele la Beijing, preşedintele chinez Xi şi cu mine am declarat împreună că armele nucleare nu trebuie folosite. La scurt timp după aceea, ţările G20 au reafirmat această poziţie".
În ceea ce privește recenta controversă declanşată de preşedintele francez Emmanuel Macron, care a afirmat că ar trebui acordate "garanţii" Rusiei pentru a găsi un echilibru bun, odată cu încheierea războiului din Ucraina, Olaf Scholz a recunoscut că la momentul respectiv se va pune problema arhitecturii de securitate.
Putin a lăsat miercuri să se înţeleagă că Moscova va folosi arme nucleare doar ca răspuns la un astfel de atac.
„Noi considerăm armele de distrugere în masă, arma nucleară, ca un mijloc defensiv. Folosirea acesteia este construită în jurul a ceea ce se numeşte +lovitura de represalii+: dacă suntem loviţi, lovim ca răspuns'', a indicat liderul de la Kremlin.
Revenind pe final la vechea ritorică, Putin a subliniat faptul că ''ameninţarea unui război nuclear este în creştere'', prin prisma confruntării Rusia-Occident din jurul Ucrainei, aruncând responsabilitatea de partea americanilor şi europenilor.
Foto: hotnews.ro
Emmanuel Macron anunță o investiție de peste 4 miliarde de euro pentru apărarea spațială a Franței
Miniştrii de Externe din G7 cer un armistiţiu „de urgenţă” în Ucraina
BTA: Filmul bulgar „Capcana”, proiectat la Festivalul European de Film din Stockholm 2025
Donald Trump a semnat legea care pune capăt celui mai lung blocaj guvernamental din istorie
Șocurile climatice afectează producția globală de vin în 2025
Cântăreața Yordanka Hristova și directorul general al BTA, Kiril Valchev, primesc premiile Epocii de Aur
Un avion militar turcesc s-a prăbușit în Georgia. Douăzeci de militari au decedat
Rusia a lovit masiv infrastructura feroviară și energetică din regiunea Odesa
Uniunea Europeană va înfiinţa o agenție de spionaj
Marea Britanie anunță că va distruge navele ruse care îndreaptă laserele către piloții trimiși să supravegheze zona
Prețurile producătorului în industrie s-au majorat în octombrie. Cele mai mari creșteri - în sectorul energetic
Testare în premieră în gimnazii și licee. Circa 3200 de elevi își vor evalua competențele digitale
Inspectoratul de Stat al Muncii își va spori capacitățile pentru a aplica standarde europene de muncă. Ministra Natalia Plugaru: „Este important să realizăm o reformă care va susține drepturile angajaților”
Fosta contabilă-șef adjunct a subdiviziunii unei bănci comerciale din Fălești va fi judecată pentru delapidări de peste 1,5 milioane de lei
Atac asupra orașului Ternopil: 25 de persoane, inclusiv trei copii, au murit în urma bombardamentelor rusești
Rețeaua „Te Consult”: 31 de funcționari din cadrul Guvernului, instruiți pentru a promova transparența și participarea cetățenilor în procesul decizional
Spectacolul „Între noi e totul bine” deschide Festivalul Internațional de Teatru Contemporan „Andrei Vartic”. Programul complet al evenimentului
Vladimir Plahotniuc a primit încă 30 de zile de arest
Cristina Gherasimov face precizări privind interpretarea mesajelor despre reintegrarea țării
Liceul „Boris Dînga” din Criuleni a beneficiat de lucrări de renovare și dotare în cadrul programului „Școala EduLIFE”
Ministrul Dorin Junghietu, la Security Forum: „Republica Moldova face pași concreți pentru creșterea și consolidarea rezilienței și securității energetice”
Ziua de 20 noiembrie declarată zi de doliu național în memoria lui Ilie Ilașcu
Lituania redeschide două puncte de trecere la frontiera cu Belarus
Teatrul „Licurici” a arborat drapelul Uniunii Europene, afirmându-și apartenența la familia culturală europeană
Doina Gherman: „România rămâne aliatul nostru cel mai apropiat”