Clasamentul celor mai vaccinate state din Europa şi cele două țări codaşe
Stockholm, 8 nov. /MOLDPRES/. Conform datelor Centrului European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (ECDC), există discrepanțe semnificative în evoluția vaccinării în diferite țări ale Europei, relatează MOLDPRES cu referire la G4Media.
Savanții susțin că așa-numita „imunitate de turmă” poate fi atinsă acum – din cauza mutației „Delta” – în cazul în care peste 75% până la 80% din populaţie este vaccinată. Puține țări au atins obiectivul care le va permite atât să revină la normalitate, cât și să nu mai aibă pierderi umane majore din cauza pandemiei.
ECDC face următoarele distincții între procentele pe care le prezintă: 1) procentul de vaccinați complet din populația totală a fiecărei țări și 2) procentul de vaccinați complet cu vârsta peste 18 ani în fiecare țară.
Referitor la procentul de vaccinați complet din populația totală, primele zece țări din Europa sunt:
1. Portugalia (81,1%)
2. Malta (81%)
3. Islanda (76,4%)
4. Danemarca (75,6%)
5. Irlanda (75,6%)
6. Belgia (74,3%)
7. Spania (73,8%)
8. Italia (71,8%)
9. Finlanda (70,6%)
10. Norvegia (69,8%).Grecia se află pe locul 19 cu o rată de 59,6%, în timp ce pe cele mai proaste poziții se află Bulgaria cu doar 22,2% și România cu 32,7%.
Datele sunt şi mai sugestive atunci când procentul se calculează doar pentru cei peste 18 ani.
Primele zece ţări în acest caz sunt după cum urmează:
1. Irlanda (92,3%)
2. Malta (91,7%)
3. Portugalia (91,6%)
4. Islanda (91,2%)
5. Danemarca (88,3%)
6. Norvegia (87,5%)
7. Belgia (86,3%)
8. Spania (84,1%)
9. Suedia (82,3%)
10. Finlanda (82,3%).Pe locul 20 se află Grecia cu 70%, în timp ce pe cele mai proaste poziții ale clasamentului se află Bulgaria cu 26,5% și România cu 39,6%.
Washingtonul a reintrodus blocada asupra porturilor iraniene
Bloomberg: Rusia se confruntă cu un surplus de petrol pe care îl vinde tot mai greu
Trei persoane au murit în urma unui atac asupra Odesei
Ucraina va primi anul acesta primele avioane franceze Rafale
Turcia își promovează accesibilitatea ca destinație de vară, mizând pe zboruri directe și timpi reduși de așteptare
ARMENPRESS: Festivalul Internațional de Film „Golden Apricot” din Erevan a debutat cu 90 de filme din 40 de țări
Rada Supremă de la Kiev a aprobat demisia premierului Iulia Sviridenko
Ucraina a lovit în zona Mării Azov 116 nave rusești în 9 zile
Kievul a fost atacat cu rachete balistice
Uniunea Europeană şi Marea Britanie impun sancţiuni Moscovei din cauza atacurilor cibernetice
Canicula din iunie a adus peste 10.000 de decese în plus în Europa
Țările UE nu au ajuns la un acord privind al 21-lea pachet de sancțiuni contra Rusiei
Petrolul se scumpește pe fondul reluării schimburilor de atacuri dintre SUA și Iran
Volodimir Zelenski propune înlocuirea premierului Iulia Sviridenko
Președintele Ungariei a promulgat amendamentul constituțional care îi încheie mandatul
India a lansat cu succes prima sa rachetă orbitală
BTA: Onoruri militare la Sofia, cu prilejul împlinirii a 189 de ani de la nașterea lui Vasil Levski
Serviciile publice digitale au generat economii de peste 853 de milioane de lei în 2025
Republica Moldova și Republica Ciad au stabilit relații diplomatice
VIDEO // Gheorghe Hajder: „Sistemul de rezervă pentru alimentarea cu apă a Chișinăului este într-o stare degradată”
SUA și Iranul anunță noi atacuri reciproce. Teheranul declară suspendarea angajamentelor privind memorandumul de încetare a conflictului
Ministrul german de interne avertizează asupra unui pericol sporit de atacuri pe teritoriul țării
SATUL EUROPEAN // Popeasca, transformată prin investiții de peste 15 milioane de lei. Patru proiecte de infrastructură au fost finalizate în ultimii ani
REPORTAJ MOLDPRES // Modelul chinez al caselor inteligente poate deveni o sursă de inspirație pentru Republica Moldova
Un tânăr de 29 de ani a decedat după ce mașina s-a răsturnat în raionul Hâncești
În Moldova va activa Școala Organică a Fermierilor pentru a sprijini producătorii agricoli în tranziția către culturi ecologice
MOLDOVA SUNT EU // „Ne spun mamă și tată”. Povestea soților Natalia și Serghei Ciocoi, care au devenit familie pentru trei copii rămași fără grijă și iubire
Cod galben de caniculă: temperaturile vor urca până la +34 de grade Celsius
Peste 370 de drone ucrainene au vizat Rusia în această noapte
Controalele vamale au scos la iveală obligații suplimentare de aproape un milion de lei